VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlepšováky: Geniální nápad nebo drobná vychytávka. Firmám šetří i miliony korun

Nápady zaměstnanců, kteří nad svou prací přemýšleli a navrhli někdy výraznou změnu v technologii, jindy třeba zdánlivě drobnou změnu v pracovním postupu, firmy využívaly už v dobách minulého režimu.

1.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Lukáš Kaboň

Zlepšovací návrhy ale firmy vítají i v době, kdy už mají soukromé vlastníky.

Například kunčická huť ArcelorMittal Ostrava podle mluvčí Barbory Černé motivuje své zaměstnance k podávání zlepšovacích nápadů.

„Je to patrné i na rostoucím počtu podávaných „zlepšováků". Zatímco v letech 2003 až 2009 bylo podáváno ročně průměrně sedmdesát zlepšovacích nápadů, v roce 2010 to bylo bezmála dvě stě a v uplynulém roce už dokonce 363 zlepšováků, což je rekordní počet. Za loňský rok přinesly zlepšováky firmě úsporu přes 27 milionů korun," upřesnila Barbora Černá.

Zlepšovací návrhy podle ní ale nemusejí vést pouze k úsporám nákladů. Směřují také například do oblasti bezpečnosti nebo ekologie (zhruba pětina podaných zlepšovacích návrhů). „Za nápady, které se firma rozhodne uplatnit v praxi, získávají zaměstnanci nebo celé týmy realizující nápad odměnu. V loňském roce získali zlepšovatelé odměnu v celkové výši 1,2 milionu korun. Kromě finanční odměny firma nově odmění nejlepšího zlepšovatele z každého závodu rekreačním pobytem pro něj i jeho blízké," upřesnila mluvčí AMO. K nejvýznamnějším zlepšovatelům v této firmě patří Karel Lupa, který v letech 2011 až 2013 podal čtyřiatřicet zlepšovacích návrhů.

Jak pomohla reflexní páska?

Jak Barbora Černá upřesnila, zlepšováky nemusí být jen významné zásahy do technologie.

„Obvykle jsou to drobné a jednoduché úpravy, které přinesou velké výsledky. Velice praktický nápad, který bude v blízké době odměněn, pochází od zaměstnance ocelárny. Viditelnost v prostorách ocelárny nebývá vždy optimální, takže se občas stává, že jeřábník nevidí úplně ideálně vazače, který mu ze země signalizuje. Zlepšovatel přišel s nápadem dát reflexní pásky také na rukavice vazače, a tím zlepšit viditelnost signálů, kterými vazač naviguje jeřábníka. To má nezanedbatelný přínos pro orientaci jeřábníka, a tím pádem i bezpečnost práce," popsala detaily jednoho ze zlepšovacích návrhů mluvčí huti.

Zaměstnanci OKD podali v loňském roce celkem 746 zlepšovacích návrhů, z toho 502 bylo uznáno jako smysluplných. „Více než 340 z nich už bylo realizováno, u zbytku jejich uvádění do praxe právě probíhá. Dalších více než 90 návrhů podaly speciální optimalizační týmy vytvořené na jednotlivých dolech a interní konzultanti projektu. Firma si uvědomuje, že motivace zaměstnanců je klíčová pro zvyšování efektivity, úsporu energií a především pro další zlepšování bezpečnosti práce. Proto zavedla v roce 2009 program Continuous Improvement (CI), jehož prostřednictvím oceňuje smysluplné zlepšovací návrhy. Úspory dosažené díky tomuto programu za rok 2013 lze vyčíslit na více než 220 milionů korun," upřesnil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Speciální systém odměn

Firma má pro autory zlepšovacích návrhů vytvořen speciální systém odměňování. Výše odměny se odvíjí od dosažené úspory, kterou návrh firmě přinese. Každý zaměstnanec, který podal smysluplný návrh, dostane automaticky odměnu tisíc korun. Například pracovník, jehož návrh firmě ušetří milion korun, tak má nárok na odměnu ve výši deset tisíc korun. Na jednotlivých závodech mají podle mluvčího OKD úspěšní inovátoři další možnost mimořádného ocenění svých návrhů.

Návrhy svých zaměstnanců na drobná zdokonalení, spočívající zejména v technické úpravě používaných zařízení, které usnadňují některé pracovní úkony, využívá i společnost OZO Ostrava. „Jednalo se konkrétně o zamezení vypadávání materiálu a zjednodušení manipulace při závalech na dopravníkových pásech třídicí linky, dále o optimalizaci kabeláže v kancelářích a úpravu manipulačního vozíku, který slouží pracovníkům dílny na opravu odpadových nádob.

„Zaměstnanci jsou k podávání zlepšovacích návrhů a návrhů na drobná zdokonalení motivováni jednak zlepšením vlastních pracovních podmínek, ale také finanční odměnou, která jim v případě zavedení jejich návrhu do praxe náleží," uvedla Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy.

Autor: Břetislav Lapisz

1.2.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 6:3

Vítkovice okusily ve Švýcarsku první porážku, za třetinu pětkrát inkasovaly

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Útoků, a to nejen slovních, ale stále častěji i těch fyzických, v ostravských nemocnicích přibývá.

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

/FOTOGALERIE/ Série bez výhry nad Teplicemi se prodlužuje. Fotbalisté Baníku ani poosmé nedokázali soupeře ze severu Čech porazit, byť chvíli před koncem vedli 3:2. Po posledním rohu ale neuhlídali Martina Filla.

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení