VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Z historie Ostravy a okolí

Kontroverzní osobnosti války v našem kraji: Kohutek dostal za udávání hospodu

Německá okupace byla doba, kdy se lámaly lidské charaktery. Tak se stalo, že se z ostravského odbojáře stal nejvýznamnější konfident gestapa. 

Některá místa v kraji dodnes připomínají popravy nevinných lidí

Nacisté popravovali nevinné za maličkosti i v obcích a městech Moravskoslezského kraje. 

Průmysl severní Moravy a Slezska za okupace

Severní Morava a Slezsko měly pro Německo jako oblast velký význam kvůli vedení války na východě i západě.

Ostravská operace byla mistrná válečná akce

S odstupem let se průběhem Ostravské operace z dubna 1945 zabývali nejen vojenští a civilní historikové, ale také prostí občané, které tato největší bitva druhé světové války na našem území zajímá. Připomeňte si s námi boj o tuto část Slezska a Moravy - nepostrádá totiž žádné atributy skvěle vedené bitvy.

Příběh dvou německých starostů Ostravy: "Slabého" rodáka nahradil fanatik

Po vzniku protektorátu Čechy a Morava stáli po celou dobu okupace v čele Ostravy dva němečtí starostové. Prvním byl Josef Hinner původem z Ostravy, který se sice otevřeně nepostavil proti nacistickému režimu, nicméně neztratil lidskost. Právě pro tuto „slabost" byl v roce 1940 odvolán. Na jeho místo nastoupil fanatický nacista Emil Beier, rodák z Vápenné u Jeseníku.

Porubským Věžičkám je šedesát let

Ostravští komunisté si hned po válce předsevzali zbourat starou Ostravu a postavit na jejím východním konci gigantické sídliště nazvané Nová Ostrava. Největší a nejkrásnější. Nejvíce se v této oblasti angažoval druhý poválečný starosta Josef Kotas. Tato vize se naštěstí nenaplnila. Letos je to přesně šedesát let, co byly v Porubě dostavěny legendární Věžičky.

Před čtvrt stoletím vznikl Moravskoslezský den

Když koncem roku 1989 konečně padl komunistický režim, očekávali novináři, kteří byli po roce 1968 z politických důvodů ze zaměstnání vyhozeni, že se ke své profesi vrátí.

Řadu ulic v Ostravě čekala po listopadu 1989 změna názvu

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Se změnou režimu vždy přicházela i změna ideologie, do které se nehodily některé názvy ulic. Nejinak tomu bylo i v Ostravě, kdy se po 17. listopadu 1989 do dnešní doby změnily názvy bezmála stovky ulic.

Odkud se vzaly nové vánoční písně?

Po roce 1948 měly být vánoční písně a koledy potlačeny jako ideově závadné, což skoro připomínalo zákaz zpěvu v pohádkovém Půlnočním království.

Sametová revoluce v Ostravě se rozjížděla pomaleji. Měla proč

Když byla v Praze založena Charta 77, měla své otevřené stoupence všude, v Olomouci bylo jejích signatářů již v roce 1978 přes sedmdesát, v Ostravě ale ani jediný. Příčina nebyla v tom, že by zde bylo odpůrců režimu méně, ale zavinily to dva důvody.

Příběh agenta Jaromíra Glace

Příběh disidenta Jaromíra Glace začal v sedmdesátých letech, kdy byli zatčeni a souzeni členové ostravského divadélka Waterloo za to, že hráli perziflující muzikál nazvaný Syn pluku. Autory byli Petr Podhrázský a Josef Frais, hudbu složil Eduard Schiffauer.

Lidové milice: nezákonné, hrozivé a směšné. V Ostravě postupně degenerovaly

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Lidové milice (LM), ozbrojené oddíly československé komunistické strany, vznikly oficiálně 21. června 1948 v Praze, o dva dny později byly vyzbrojeny puškami a samopaly. Důvodem byla snaha vytvořit protiváhu armádě, kde sloužilo mnoho členů jiných politických stran.

Věřit v Boha na Moravě a ve Slezsku nebylo ani za totality vůbec lehké

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Věřit v Boha na Moravě a ve Slezsku nebylo nikdy jednoduché. Ani v historii, což se ale týkalo spíše sporů, která víra je ta pravá. Za totality to bylo jiné, komunisté se zejména v poválečné době snažili ze všech sil potlačit religiozitu a udělat z Čechů a Slováků občany bez víry. S odstupem času je jasné, že se jim to nemohlo podařit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies