VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Z historie Ostravy a okolí

Kde v kraji za války sídlilo gestapo

/Z HISTORIE/ Obce v Beskydech byly v letech druhé světové války svědky nejrůznějších útrap místního obyvatelstva. V celé oblasti lesnatých Beskyd byly vhodné podmínky pro partyzánský odboj, který chtěly německé bezpečnostní orgány zlikvidovat.

Pováleční starostové Ostravy: první vedl radnici 3 týdny, druhý 15 let

Když skončila válka a německé úřady přestaly fungovat, nastalo v Ostravě bezvládí a téměř nic nefungovalo. Němci zničili železniční tratě a odvezli všechny lokomotivy, v podnicích zabavili nákladní auta, k útěku z města použili autobusy městské dopravy.

Tankista Jiří Brabec: O Ostravu se nebojovalo

Vojákem I. československé samostatné tankové brigády v SSSR, která osvobozovala Ostravu, byl také ostravský rodák Jiří Brabec. Nabíječ z tanku, který dorazil do města jako první, tvrdí: O Ostravu se nebojovalo.

Kontroverzní osobnosti války v našem kraji: Kohutek dostal za udávání hospodu

Německá okupace byla doba, kdy se lámaly lidské charaktery. Tak se stalo, že se z ostravského odbojáře stal nejvýznamnější konfident gestapa. 

Některá místa v kraji dodnes připomínají popravy nevinných lidí

Nacisté popravovali nevinné za maličkosti i v obcích a městech Moravskoslezského kraje. 

Průmysl severní Moravy a Slezska za okupace

Severní Morava a Slezsko měly pro Německo jako oblast velký význam kvůli vedení války na východě i západě.

Ostravská operace byla mistrná válečná akce

S odstupem let se průběhem Ostravské operace z dubna 1945 zabývali nejen vojenští a civilní historikové, ale také prostí občané, které tato největší bitva druhé světové války na našem území zajímá. Připomeňte si s námi boj o tuto část Slezska a Moravy - nepostrádá totiž žádné atributy skvěle vedené bitvy.

Příběh dvou německých starostů Ostravy: "Slabého" rodáka nahradil fanatik

Po vzniku protektorátu Čechy a Morava stáli po celou dobu okupace v čele Ostravy dva němečtí starostové. Prvním byl Josef Hinner původem z Ostravy, který se sice otevřeně nepostavil proti nacistickému režimu, nicméně neztratil lidskost. Právě pro tuto „slabost" byl v roce 1940 odvolán. Na jeho místo nastoupil fanatický nacista Emil Beier, rodák z Vápenné u Jeseníku.

Porubským Věžičkám je šedesát let

Ostravští komunisté si hned po válce předsevzali zbourat starou Ostravu a postavit na jejím východním konci gigantické sídliště nazvané Nová Ostrava. Největší a nejkrásnější. Nejvíce se v této oblasti angažoval druhý poválečný starosta Josef Kotas. Tato vize se naštěstí nenaplnila. Letos je to přesně šedesát let, co byly v Porubě dostavěny legendární Věžičky.

Před čtvrt stoletím vznikl Moravskoslezský den

Když koncem roku 1989 konečně padl komunistický režim, očekávali novináři, kteří byli po roce 1968 z politických důvodů ze zaměstnání vyhozeni, že se ke své profesi vrátí.

Řadu ulic v Ostravě čekala po listopadu 1989 změna názvu

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Se změnou režimu vždy přicházela i změna ideologie, do které se nehodily některé názvy ulic. Nejinak tomu bylo i v Ostravě, kdy se po 17. listopadu 1989 do dnešní doby změnily názvy bezmála stovky ulic.

Odkud se vzaly nové vánoční písně?

Po roce 1948 měly být vánoční písně a koledy potlačeny jako ideově závadné, což skoro připomínalo zákaz zpěvu v pohádkovém Půlnočním království.

Sametová revoluce v Ostravě se rozjížděla pomaleji. Měla proč

Když byla v Praze založena Charta 77, měla své otevřené stoupence všude, v Olomouci bylo jejích signatářů již v roce 1978 přes sedmdesát, v Ostravě ale ani jediný. Příčina nebyla v tom, že by zde bylo odpůrců režimu méně, ale zavinily to dva důvody.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení