VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Z historie Ostravy a okolí

Příběh agenta Jaromíra Glace

Příběh disidenta Jaromíra Glace začal v sedmdesátých letech, kdy byli zatčeni a souzeni členové ostravského divadélka Waterloo za to, že hráli perziflující muzikál nazvaný Syn pluku. Autory byli Petr Podhrázský a Josef Frais, hudbu složil Eduard Schiffauer.

Lidové milice: nezákonné, hrozivé a směšné. V Ostravě postupně degenerovaly

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Lidové milice (LM), ozbrojené oddíly československé komunistické strany, vznikly oficiálně 21. června 1948 v Praze, o dva dny později byly vyzbrojeny puškami a samopaly. Důvodem byla snaha vytvořit protiváhu armádě, kde sloužilo mnoho členů jiných politických stran.

Věřit v Boha na Moravě a ve Slezsku nebylo ani za totality vůbec lehké

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Věřit v Boha na Moravě a ve Slezsku nebylo nikdy jednoduché. Ani v historii, což se ale týkalo spíše sporů, která víra je ta pravá. Za totality to bylo jiné, komunisté se zejména v poválečné době snažili ze všech sil potlačit religiozitu a udělat z Čechů a Slováků občany bez víry. S odstupem času je jasné, že se jim to nemohlo podařit.

Ostravské burzy byly republikový fenomén

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Vznikly v roce 1968, kdy se na pár měsíců otevřely hranice a lidé si mohli „zvenčí" dovézt, co chtěli.

Ohlédnutí aneb Jak se slavily Dušičky v našem kraji

/Z HISTORIE/ Dušičky, Památka zesnulých, jsou vedle Vánoc nejvýznamnějším církevním svátkem, který pokorně uznávají věřící i nevěřící. V našem regionu, ať už šlo o Moravu nebo Slezsko, byl 2. listopad vždy slaven s velkou pietou. 

Před sedmdesáti lety vyrazili ostravští četníci na pomoc slovenskému národu

Právě před sedmdesáti lety koncem srpna 1944 vypuklo Slovenské národní povstání. V policejních kasárnách v ostravských Hulvákách se zformovala jednotka osmnácti protektorátních četníků, která do skupiny ještě přibrala pět civilistů a vyrazila 12. září 1944 přes Javorníky na pomoc bojujícím Slovákům.

Před sedmdesáti lety Ostravu bombardovala spojenecká letadla

Na poslední léto před nástupem do školy bude Ladislav Grygar z Ostravy-Zábřehu vzpomínat s hrůzou. Bylo 29. srpna 1944 a nad městem burácela spojenecká letadla, která na metropoli shazovala bomby. Přesně před sedmdesáti lety za druhé světové války začalo strategické bombardování Ostravy.

21. srpen 1968: kalné ráno plné zrady

Na vstup vojsk Varšavské smlouvy nelze hledět jen černobílým prizmatem, okupace přinesla morální marast

A tak jsme žili: nákup v Tuzexu za bony s pomocí veksláků

/SERIÁL DENÍKU/ Obchody zvané Tuzex byly komunistický vynález. Lidé v nich mohli nakoupit nejžádanější zboží z ciziny. 

Stávka horníků skončila masakrem. U Dolu Trojice bylo zastřeleno dvanáct osob

/Z HISTORIE OSTRAVY/ Květnová stávka horníků před sto dvaceti lety skončila policejním masakrem. Proti dvaceti tisícům stávkujících bylo povoláno vojsko z Opavy, Krakova, Těšína a Přerova, které obsadilo všechny šachty.

Mosty, které putovaly z Ostravy do světa

Tři firmy, které přemostily desítky evropských řek a některá jejich díla slouží dodneška.

Ve starém Muglinově možná stával třetí hrad

/HISTORIE OSTRAVY/ Podobně jako na Landeku zde byly vykopány pozůstatky pravěkého osídlení

Elektra, Svoboda, Dukla, Edison... Na ostravská kina pamětníci nezapomenou

/FOTOGALERIE/ V osmdesátých letech pracovala Šárka Zapletalová v ostravské správě kin. Když se má ve vzpomínkách do té doby vrátit, zasní se: „Kina? To byla moje srdeční záležitost. Od té doby jsem na takové zaměstnání nenarazila."

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení