VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Z historie Ostravy a okolí

Staré ostravské hostince: vlastenectví, kultura i nevěstince

/HISTORIE/ Na začátku 19. století byly centrem společenského života v Moravské Ostravě především hostince. Podle soupisu z roku 1834 jich tady bylo dvanáct, v Přívoze a Nové Vsi po dvou a v Čertově Lhotce (Mariánských Horách) jeden.

Domovníků přibývá, využívá je centrální obvod i RPG

Dočkáme se stavu, kdy bude mít každý větší dům svého domovníka? Radní Moravské Ostravy a Přívozu rozhodli o zřízení funkce domovníka před dvěma lety. A zatím jsou spokojeni.

Zašlou slávu starých trhů už nikdo neobnoví

/HISTORIE/ Ještě v době první republiky se v městech regionu konaly skutečné farmářské trhy.

O minulosti podzemí chrámu Baníku aneb Proč se Bazaly jmenují Bazaly?

/HISTORIE/ Ostrava má fotbalové hřiště na nejkrásnějším místě v republice. Původně zde byl lom. Na místě, kde se ve velkém těžil čedič, jinak také bazalt, dnes stojí fotbalový stadion Bazaly.  

Koksovna Jan Šverma: Definitivní stop jí vystavila hospodářská krize

„Hodně se dbalo na bezpečnost práce, v koksovně to ani jinak nešlo," vzpomíná na striktní předpisy bývalý dlouholetý zaměstnanec Koksovny Šverma.  

Slavné ostravské vily: nejen luxus, ale především pocity

Vily nejsou jen rozlehlé luxusní domy, ale hlavně jsou přehlídkou architektonického umění. Netradiční objekty jsou fascinující na pohled, ať už jde o vily z dob první republiky nebo moderní stavby, které v krajském městě vznikají.

Žít i v zimě pod širým nebem je kus těžkého lidského osudu, který neunese každý

O Vánocích lidé myslí na své bližní. Otázkou je, zda mezi bližní patří také ostravští bezdomovci.

Advent pokračuje. Dnes za dětmi vyrazí Mikuláš

Ostrava - Advent je podle křesťanské věrouky doba očekávání narození spasitele doba půstu, modliteb a rozjímání. Dnes jsou adventní zvyky téměř zapomenuty. Čas pokání se změnil v největší obchodní trhák z celého roku.  

I Ostrava měla období, kdy zde téměř nebyli zločinci

Ostrava /HISTORIE/ - Na začátku 19. století mělo město Moravská Ostrava přibližně 1700 obyvatel, tedy jako nepříliš velká vesnice. Byla to idylická doba téměř bez zločinu, kdy se všechny problémy řešily jaksi po sousedsku.

Jak se Romové začali stěhovat na Ostravsko

Ostrava /HISTORIE/ -  V Ostravě žije nejpočetnější romská komunita v Česku a všechny instituce města a kraje se její problematikou zabývají už od konce druhé světové války. Tato komunita se původně měla asimilovat, tedy splynout s majoritní společností.

Svatý Florián na Masarykově náměstí v Ostravě má 250 let

Ostrava /HISTORIE/ - Radní Moravské Ostravy, poučení těžkými požáry města, nechali v roce 1763, tedy právě před dvěma sty padesáti lety, zhotovit a postavit na hlavním náměstí sochu svatého Floriána, patrona hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů a pekařů. Původně měla socha stát u kostela svatého Václava, ale přednost nakonec dostalo náměstí. Ještě byly spory, na kterou stranu bude světec obrácen tváří, vyhrála to strana radniční.

Legendární most Miloše Sýkory má sto let

Ostrava - Studenti stavebních škol se učili, že ocelový most přes Ostravici je technicky skvělé dílo v rámci celé Evropy.

Ostrava a jedenáct prezidentů: byli zde všichni až na jednoho

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Od vzniku Československa v roce 1918 bylo až do současnosti zvoleno jedenáct prezidentů, osm z nich bylo československých, poslední tři čeští. Všichni až na jednoho navštívili Ostravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies