VYBRAT REGION
Zavřít mapu

21. srpen 1968: kalné ráno plné zrady

Na vstup vojsk Varšavské smlouvy nelze hledět jen černobílým prizmatem, okupace přinesla morální marast

21.8.2014 16
SDÍLEJ:

Srpen 1968.Foto: Foto: repro Deník

Když sovětští velitelé dostali příkaz vyjmout z trezorů a otevřít tajné a zapečetěné obálky, věděli dopředu, že se svými obrněnci a vojáky zaútočí na Československo. Podrobně o tom psal ve svých pamětech velitel „ocelové divize" generál G. P. Jaškin. Je to hořké čtení pro všechny Čechy. Teprve tady je možné se dovědět, že svou vlast nezrazovali jen vysocí straničtí, vojenští či bezpečnostní funkcionáři, ale že šlo o obecnější jev. Zrazovalo se a udávalo ještě více než za německé okupace.

Někteří byli na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy ochotni položit i život, jiní udávali, donášeli a zrazovali.Služba nepříteli

Několik dnů předtím, než si sovětští velitelé jednotek dislokovaných v Polsku přečetli rozkaz k útoku, ostravští funkcionáři už věděli, že „Rusové do toho půjdou". Přímo zoufale se s nimi snažili navázat kontakt ne proto, že by byli tak přesvědčenými bolševiky, ale z vypočítavosti: kdo pomůže Sovětům, bude odměněn vysokými funkcemi. Podobně jako tomu bylo při maďarském povstání v roce 1956. Bažili po moci. Dokonce mezi vedoucím tajemníkem KV KSČ v Ostravě Leopoldem Kovalčíkem a starým komunistou a ředitelem podniku Elektrosvit Vladimírem Brovjákem došlo k ostré rozepři, že se snaží se Sověty spojit na vlastní pěst.

Krajský náčelník StB Jaroslav Hrbáček nečekal, až ho „vyšší soudruzi k jednání pozvou", ale přes městského tajemníka polských komunistů v Rybniku Jana Polaczka se spojil s generálem Jaškinem, kterému předal podrobné písemné zprávy o tom, jak se kdo z vedení strany a města v Ostravě choval v době obrodného procesu. Také se nabídl, že pojede na prvním tanku a dovede je ke všem nejdůležitějším správním a průmyslovým centrům ve městě. Sovětský štáb nakonec aby utnul spory přijal dvanáct významných komunistů z Ostravy a Karviné, kteří jim nejhorlivěji nabízeli své služby. K těm známým přibyl ještě ředitel Vítkovických železáren Rudolf Peška.

Malí udavači

To byl ale jen vrchol ledovce, StB na Ostravsku už dva měsíce před vstupem vojsk vybírala a úkolovala komunisty na nižších stupních v podnicích a úřadech, kteří pak na schůzích cíleně útočili na Dubčekovy spojence. Do této akce bylo zapojeno několik set osob, To byli takzvaně zrádci na nižší úrovni. Z dělnických profesí byli dopředu připravováni ti, kdo nahradí v novinách, rozhlase a televizi redaktory, kteří v článcích a pořadech projevovali souhlas s pražským jarem. Podobně tomu bylo v podnicích, nemocnicích, úřadech, školách.

Udavačství bylo velmi výhodným rysem, stejně jako falešná nařčení, neodůvodněné osočování a podobně. Po 21. srpnu musela řada lidí ze svých funkcí odejít a na jejich místa pak dosedli právě horliví denuncianti, často bez vzdělání a průpravy. Nejhůře dopadli v Ostravě novináři, svá místa jich muselo opustit skoro osmdesát procent. Podobně tomu bylo ve školách, odkud byly propuštěny dvě třetiny učitelů. O místo přišly dvě pětiny lékařů a stejný počet technicko--hospodářských pracovníků z podniků.

Je zajímavé, že bylo vyhozeno také dvacet procent konstruktérů a vývojářů, což na dlouhá léta zbrzdilo řadu inovací a přispělo k technickému úpadku. V jiných částech republiky byly tyto sankce mnohem mírnější. Právě tak se vytvořila pozdější tuhá normalizační atmosféra, kde se nejvíce dařilo pokřiveným charakterům a morálnímu marasmu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: 

Srpen 1968: tři ostravské rozsudky smrti

Ostrava nebyla v roce 1968 mrtvé město. Podívejte se

SRPEN 68: Ruský internet odhaluje taje okupace

Vzpomínky generála Jaškina na srpnovou okupaci města Ostravy

Autor: Boleslav Navrátil

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení