Vstřícný krok města pro ranč znamená, že v budoucnu bude moci na opravu jezdecké haly žádat dotace z veřejných zdrojů. „Podmínkou zrušení zástavního práva bylo odpuštění dluhu 3,5 milionu korun, který měl Dětský ranč Hlučín vůči městu," přiblížila mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Jistinu dluhu ranč již splatil a příslušenství k němu městu stále dlužil. „Zastupitelé se na svém zasedání 9. května přiklonili k tomu, dluh ranči odpustit, což odsouhlasili jednohlasně napříč politickým spektrem," dodala mluvčí. Město navíc podle ní prodloužilo ranči nájemní smlouvu na pozemky do roku 2035.

Vyjmuty jsou z ní pouze ty pozemky, kterých se dotkne projekt sanace Hlučínského jezera. Dětskému ranči by tak už nic nemělo bránit v tom, aby mohl čerpat dotace z veřejných zdrojů.

„Dětský ranč Hlučín se naopak v dohodě zavázal, že v případě ukončení své činnosti pozemek vyklidí a vrátí v původním stavu, pokud se s městem nedohodne jinak, a nebude požadovat náhradu za jeho případné zhodnocení," uvedla Ivana Gračková.

Nová dohoda umožňuje navíc Dětskému ranči využívat pozemky i k drobné komerční činnosti, nově teď může ranč ve svém zařízení vybudovaném na pozemcích města vybírat vstupné nebo platby za rekondiční jízdu na koni, výuku ježdění, vyjížďky, za ustájení soukromých koní či za půldenní pobyty dětí na ranči.

„Jsme rádi, že se navzdory atmosféře rozjitřené lživou peticí podařilo dohodu uzavřít. Věříme, že dohoda, jejíž součástí je i prodloužení nájemního vztahu na pozemky, umožní další rozvoj Dětského ranče Hlučín, který považujeme za užitečné a smysluplné zařízení," řekl starosta Hlučína Pavel Paschek.

Předseda spolku Dětský ranč Hlučín Josef Dudek, který se květnového jednání zastupitelů neúčastnil, odmítl ze zdravotních důvodů uzavřenou dohodu komentovat.