Před nedávnem opravil opavský restaurátor Tomáš Skalík kalvárii poblíž vchodu na hlučínský hřbitov. Její součástí je také známý kříž, který vlastními silami rekonstruoval hlučínský nestor Josef Hlubek. Ten dlouho zjišťoval, jaký text vlastně poničený kříž v minulosti nesl.

MORAVŠTINA V HLUČÍNĚ

„Jak se mi podařilo zjistit, nápisy byly vyvedeny jak v němčině, tak v češtině už od jeho zhotovení. Proč dvojjazyčně? V době, kdy byl Hlučín pod pruskou vládou, tady byla částečně tolerována i moravština," uvedl Josef Hlubek.

Při pátrání po původním nápisu Josef Hlubek využil dokonce ostravskou kriminální policii. Do rukou se mu totiž dostala historická fotografie kříže, kde byl nápis neporušený, ale fotografie byla špatně čitelná.

„Dostavil jsem se tam a s důrazem na heslo ,Pomáhat a chránit' je požádal o pomoc. Setkal jsem se se vstřícným přístupem. Dodal jsem jim fotografie a kriminalisté v laboratoři přes mikroskop skutečně odhalili, co tam bylo napsáno," popisoval úspěch svého nápadu Josef Hlubek.

Zrekonstruovat kamenný kříž bylo náročné nejen fyzicky, ale především finančně.

POMOHLI I SPONZOŘI

Město Hlučín na jeho opravu přispělo dotací třicet tisíc korun. „Pokud je kdokoliv z občanů ochoten se takovým způsobem zapojit do života města, jako to dělá pan Hlubek, je naší povinností ho podpořit. Navíc pan Hlubek je známý patriot, mnohokrát jsme si mohli ověřit, že každá jeho iniciativa je pro město prospěšná, pomáhá upevňovat komunitu, chránit kulturní dědictví a spoluvytvářet dobrou atmosféru.

V tomto případě je dotace nepochybně velmi dobře investovanou částkou," řekla místostarostka Blanka Kotrlová (ANO). Dotace ze strany města však nedokázala pokrýt ani polovinu nákladů, které se měly pohybovat okolo 130 tisíc korun. Pomoci tak museli také sponzoři.

Svěcení opravené kalvárie je v Hlučíně naplánováno na neděli 18. září ve 14 hodin.

Historie kalvárieKalvárie byla zhotovena ve Vratislavi, do Hlučína byla dovezen železniční dráhou a 19. září 1919 ji slavnostně posvětil páter Jan Nepomuk Manderla, hlučínský rodák narozený 11. února 1843. Nepomuk Mandela nechal pomník vyrobit na věčnou památku svým rodičům a sourozencům jako poděkování, že mu umožnili vystudovat teologický seminář.

Kalvárie má na čelní nápisové desce citát z bible poslední slova Krista před skonáním.