Vedení města Hlučína po diskusi s občany i odborníky na dopravu od 1. září zavede nový systém parkování. Stání ve městě bude možné jen na parkovácí karty. Bezúplatných míst zbude jen omezené množství.

„Je nám jasné, že to je nepopulární opatření. Mnoho lidí, kteří byli zvyklí parkovat kdekoliv v Hlučíně zdarma, se na nás teď zlobí, že rušíme, co mnoho let dobře fungovalo," uvedl starosta města Pavel Paschek a pokračoval: „Jenže dříve prostě tolik aut v Hlučíně nebylo, takže problém bobtnal. Dalším odkládáním řešení by se situace jen zhoršovala."

Karty budou vydávány pro dvě zóny, a to pro centrum města a ostatní lokality. Roční parkovací karta bude stát 1200 korun a bude jich vydáno jen tolik, kolik je v příslušné oblasti míst ke stání. Karty začnou Technické služby Hlučín prodávat od 1. srpna a jejich platnost bude do konce letošního roku.

„Prodávat karty budeme od srpna denně od pondělka do pátku vždy od 6 do 14 hodin v sídle technických služeb v centru města na adrese Úzká 3," upřesnila pracovnice technických služeb Jana Klossová s tím, že je možné návštěvu předem dohodnout telefonicky na čísle 595 041 445.

Parkovací karty pro rok 2016 budou dostupné od 10. prosince a nárok na jejich nákup budou mít všichni, kdo v Hlučíně bydlí nebo podnikají.

Se zavedením karet však bude nově také možno stát první půlhodinu zdarma na Mírovém náměstí. Na ostatních bezúplatných místech v centru bude možné krátkodobé stání na parkovací kotouč.

„Zachováno bude bezúplatné stání pro zákazníky na parkovištích přiléhajících k obchodům, a dále na několika místech po městě jako u polikliniky, hřbitova, kostela, pošty, bezúplatná zůstanou některá parkoviště v Hornické ulici," vyjmenovala další místa k parkování zdarma tisková mluvčí města Hlučín Ivana Gračková.

Zákon ukládá, aby na pozemních komunikacích zůstaly volné v každém směru volné na šířku tři metry pro průjezd vozidel. „Bohužel v Hlučíně nejsou tak široké ulice, aby se v nich mohlo parkovat," poznamenal velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský a dále upřesnil: „Hasiči nebo záchranáři kolikrát sotva prokličkovali na místo zásahu. Museli jsme na takovou situaci reagovat."

Problém s neprůjezdností silnic město začíná postupně řešit i u rodinných domů, kde není dostatek místa pro parkování na vlastním pozemku.

Buď si občané mohou zažádat o povolení dalšího vjezdu na svůj pozemek nebo si pro odstavení vozidla mohou pronajmout veřejnou travnatou plochu u svého domu. „V takovém případě si musí občan podat písemnou žádost s vymezením požadované plochy, ideálně se zákresem do mapky. Každou žádost posoudí rada města," doplnil vedoucí odboru městského majetku Miroslav Zmrzlík.

Město dává přednost tomu, aby lidé parkovali na svých pozemcích, pokud však někdo nemá dostatek prostoru,město mu po posouzení poskytne k pronájmu část travnaté plochy, kde si na své náklady zbuduje místo k parkování. O povolení na druhý vjezd na svůj pozemek doposud požádalo deset lidí, o stání na travnaté ploše pak lidí šest.

„Pokud si někdo není jist, jak postupovat, může přijít na odbor investic a městského majetku, kde to s ním probereme," uzavřela Gabriela Dihlová pověřená vedením odboru investic.