Své by o tom mohl vyprávět František Mamula z Frýdku-Místku, který má chalupu v Beskydech.

„Téměř celý rok trávím v horách a houby mi rostou doslova kolem chalupy. Hlavně nyní se to červenými kozáky jenom hemží, a to ta pravá sezona ještě teprve začne," prozradil František Mamula, který do lesů vyráží se svým psem. „Letos houby rostou hlavně kolem cest. Hodně toho roste i ve vysokém lese, kde je borůvčí. Pokud se člověk dobře dívá, může v Beskydech narazit i na velmi vzácnou a chráněnou houbu květnatce Archerova. Vypadá exoticky, ale také velmi páchne. V Evropě se objevila poprvé v roce 1963 ve Francii a její původ je v Austrálii. Pár kousků mi roste sto metrů od domu," svěřil se František Mamula.

Je jasné, že hřiby nenajdete všude, ale Beskydy jsou v současné době jistota. To potvrdila i Marie Čmielová z Frýdku-Místku. „Na hřiby vyrážím do okolí Starých Hamrů, kam jezdí autobusová linka. Cestou vidím podél silnice mnoho zaparkovaných osobních automobilů, které tam nechali houbaři. Ač nechodím úplně ráno, vždy něco najdu," řekla Marie Čmielová s tím, že v hojném počtu nacházela houby tak čtrnáct dnů nazpátek. „To jsem o ně doslova zakopávala. Nyní jich je méně, ale pořád dostatek. Záleží však na místě, na které chodíte. Já mám ty své a o několik stovek metrů dál to může být jinak," dodala žena.

Jídelníček: houby

A když je houbařská sezona, tak hřiby pochopitelně nemohou chybět na talíři. „Hřiby? Tak ty mám rád v každé podobě. Ať už v omáčce, polévce, vaječině nebo smažené. Vynikající je polévka z bedlí na způsob dršťkové nebo houbový guláš. Když se nás sejde více, s oblibou udělám beskydský hubník, kde nesmí chybět slanina, česnek, pepř a další běžně dostupné koření. Osobně suším pouze kuřátka a všechny další zavařím ve sladkokyselém nálevu na okurky. Po třech týdnech se dají jíst buď v nálevu, nebo se propláchnou vodou a dávají se pod maso, na smaženici a další možné způsoby," prozradil František Mamula s tím, že v současném období jsou houby nezbytným článkem jeho jídelníčku.

Pro houbaře, kteří si nejsou něčím jistí nebo si chtějí jen rozšířit znalosti, funguje ve Frýdku-Místku mykologická poradna.

Od 5. května do konce října radí houbařům zkušený mykolog Jiří Lederer.

„Nejčastěji se mě lidé ptají na to, jestli houba, kterou našli, je jedlá. Za jedlé houby například zaměňují chuťově hořký hřib kříšť, který v tomto období roste hojně. Někdy se chodí ptát i na vhodnou kuchyňskou úpravu hub," popsal Jiří Lederer ze zmíněné poradny, kterou lidé podle něj navštěvovali nejvíce na konci května, protože se houbám v lesích dařilo, stejně jako v červenci.

Mykologická poradna je otevřená každé pondělí od devíti do dvanácti hodin dopoledne a od jedné do čtyř hodin odpoledne. Sídlí v Langově domě Muzea Beskyd Frýdek-Místek.