VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milionové investice vylepší seniorům bydlení

Domy s pečovatelskou službou v ulici 17. listopadu ve Frýdku-Místku, jejichž zřizovatelem je město, se dočkají investice za téměř 40 milionů korun.

8.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Senioři se mají ještě do konce letošního roku dočkat důstojnějšího bydlení v podobě nových oken, vstupních dveří a zateplených fasád. Upraveny budou i balkony – a k jednomu ze dvou domů bude přistavěn nový evakuační výtah.

Cílem je snížit v domech náklady na vytápění, zvýšit jejich estetickou úroveň a bezpečnost. Obyvatele pečovatelských domů o tom informoval náměstek primátora Jiří Kajzar spolu se zaměstnanci magistrátu, kteří mají správu domů ve své kompetenci. Senioři žádali konkrétní odpovědi na otázky, které se týkaly nejen stavebních úprav, ale i termínů zahájení a dokončení prací. Náměstek primátora Jiří Kajzar připomenul, že záměr zateplit domy byl schválen již loni v květnu s tím, že realizovat se bude letos. Obyvatelům se také snažil vysvětlit, že i úředníci města bojují s administrativním šimlem. „Při vyřizování podkladů pro povolení stavby a následně pro výběr jejího dodavatele se musíme řídit lhůtami, které jsou dány zákonem. Nelze je obejít ani zkrátit. Ještě složitější to je v souvislosti s žádostmi o dotace. Nároky na předložení potřebných podkladů a dokladů se stále zvyšují i mění, čímž dochází k prodloužení termínů a oddaluje se i vyhlášení zadávacího řízení na zhotovitele stavby," přiblížil náměstek Kajzar, který přesto všechno předpokládá, že práce by mohly být zahájeny nejpozději v září a dokončeny optimálně v prosinci tohoto roku.

TERMÍNY OHROZÍ POČASÍ

Z důvodu časové náročnosti schvalovacích procesů poskytovatele dotace, které není město nijak schopno ovlivnit, není ale vyloučeno, že některé finální práce na fasádách objektů budou z důvodu klimatických podmínek dokončeny na jaře příštího roku. Stavební práce budou zahrnovat výměnu starých dřevěných oken za plastová se žaluziemi, výměnu vstupních dveří, zateplení nejen pláště budov, ale také střech a stropních konstrukcí podzemního podlaží tak, aby byty v prvních patrech měly co nejmenší průnik chladu od podlahy. Úpravou projdou i balkony, které získají nové zábradlí i dlažbu, přičemž bude upraven stávající nevyhovující schod mezi úrovní podlah balkonu a pokoje. K jednomu z domů bude přistavěn také nový lůžkový evakuační výtah s nástupem z terénu.

Obyvatelé důchodového věku byli rovněž informováni o tom, že v rámci zlepšení bydlení mohou zažádat o výměnu kuchyňských linek, koupelnových jader, podlah nebo dveří. Letos již město v domech s pečovatelskou službou zajistilo výměnu několika kuchyňských linek, které vyrobila a instalovala městská společnost TS. Žádosti mohou obyvatelé domů s pečovatelskou službou předávat městu prostřednictvím svého domovníka.

Předběžné náklady úprav byly na základě projektové dokumentace vyčísleny na více než třicet šest milionů korun. Konečná cena ale bude známa až po ukončeném výběrovém řízení na dodavatele stavby a vyhodnocení žádosti o přidělení dotací, které by mohly činit až sedm milionů korun.

„Cílem této investiční akce je zlepšit nejen venkovní stav domů, ale také vnitřní stav bytů, ve kterých senioři žijí, čímž se zvýšení kvalita jejich bydlení," uzavřel náměstek Kajzar.

Autor: Martin Šrubař

8.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení