„Není to labyrint ledajaký. Ve zmenšeném měřítku je kopií proslulého labyrintu, který je možno spatřit v katedrále ve francouzském Chartres. Bludiště je určeno všem návštěvníkům bez rozdílu věku a nově zpestří pobyt v zeleném srdci našeho města," řekla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová.

Podle Petra Litváka, který bude přítomen dnešnímu představení bludiště ve 13 hodin, je labyrint unikátní svým vzhledem. Lidé se u něj mohou setkávat a při procházce v něm zklidňovat svou mysl. „Chůze v bludišti reprezentuje cestu do našeho vlastního středu a opět zpět ven do světa. Labyrint je místo, kde se může člověk uvolnit a odpočinout, místo pro osobní změnu. Přináší tisíce let staré zkušenosti lidstva, a může být proto vizí naší dnešní doby," vysvětlil jeho autor Petr Litvák.

Další labyrint

Starostka Třince Věra Palkovská si nápad bludiště v centru lesoparku pochvaluje. „Líbila se nám myšlenka, že labyrint je prastarý symbol, který znázorňuje jednotu a celistvost. Přáli bychom si, aby to platilo nejen pro labyrint, ale pro celý Třinec a jeho obyvatele," podotkla starostka Třince.

V regionu jde už o druhé bludiště, které Petr Litvák namaloval. V letošním květnu jeden vznikl také v Sadech Bedřicha Smetany.

Kdo se v něm chce po správné cestě vydat do jeho středu, musí ujít skoro 400 metrů. „Kromě toho, že procházkou v něm člověk načerpá energii, kterou jeho organismus v dané chvíli potřebuje, posílí také svou tělesnou kondici," popsala dříve Deníku výhody atrakce mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.