VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje babička, můj dědeček: Příběh čtyřicátý první

Vzpomínky na babiččiny chlupaté knedlíky, placky a jiné

12.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

41. DANA VÁCLAVÍKOVÁ, OSTRAVA

Babičku a dědečka z tatínkovy strany jsem nepoznala. Maminka mu zemřela, když měl pět týdnů. V pořadí byl pátý. Jeho otec se o všech pět dětí nestaral, a proto byly čtyři starší poslány do domovské obce v Černotíně. Můj tatínek byl svěřen do výchovy svým kmotrům. Často mi vyprávěl, že měl kruté dětství. Přesto z něj vyrostl čestný člověk a skvělý táta.

Z maminčiny strany jsem poznala jen její maminku, mou babičku Anežku Orlíkovou. Pocházela ze Skřipova u Opavy a do Ostravy přišla pracovat jako služka. Pracovala u závodního Dolu Terezie (Petr Bezruč) ve Slezské Ostravě. Můj děda Augustin Orlík, kterého jsem nepoznala, rovněž pocházel ze Skřipova. Pracoval jako mašinfíra na závodní vlečce Dolu Terezie. Určitě se znali už ze Skřipova a v Ostravě spolu začali hodit. Nevím, o kolik byl děda starší, protože žádné bližší údaje o něm nemám.

V roce 1909 se narodila moje maminka. Pár šťastných let jim ukončila první světová válka. V roce 1914 musel děda narukovat nejdříve do Srbska a na přelomu let 1914 a 1915 se přes Ostravu vracel zpět na ruskou frontu. Měl čas jen pár hodin. Babička ho s mou maminkou čekaly na nádraží a na památku se nechali všichni vyfotit (viz fotografie).

Památeční společná fotografie.

Po něm mi zůstaly na památku dvě fotky z fronty z Ruska, jeden korespondenční lístek psaný inkoustovou tužkou a jeden pohled k Vánocům z konce roku 1915. Na pohledu je dětská postýlka se spící holčičkou, u které je klečící anděl. Pohled už je celý popraskaný, vždyť je 98 let starý. Je napsán jeho dcerce (mé mamince) s těmito slovy: „Poslední sbohem, Hildo!" Z války se děda nevrátil. Zřejmě tam zemřel na tyfus a je určitě pohřben ve společném hrobě někde v Samarské gubernii. Babička po něm po válce pátrala přes Mezinárodní červený kříž, ale s nezdarem.

V jeho rodném Skřipově stojí památník obětem první světové války, na který se vdovy padlých musely poskládat. Je na něm i dědečkovo jméno. Babičce bylo 29 let, když ovdověla. Svou dceru vychovávala sama a nikdy se už nevdala.

Hlavně jsem chtěla napsat o své babičce. Byla skvělá. Každý čtvrtek jsem k ní do Slezské Ostravy chodila na chlupaté knedlíky, placky a jiné dobroty. Její důchod na přelomu šedesátých let byl 600 korun. Dodnes nepochopím, jak mi mohla za tuto částku pořídit celou výbavu i s peřinami. Zemřela na Štědrý den v roce 1962. Já jí mohu poděkovat jen svými vzpomínkami, kytičkou a zapálením svíčky.

Autor: Redakce

12.3.2013
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Baník myslí na výhru, Kučera nevyloučil změny v sestavě

Ester (Jordana Blažková) vlevo a Oli (Jana Peřinová) mají firmu Nejlepší pohřby na světě.

Pohádkou o pohřbívání zvířátek seznamují děti s koncem života

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Historické trolejbusy, Family Fest u Bělského lesa... Kam vyrazit o víkendu?

Je tady předposlední prázdninový víkend a my přinášíme tipy, kam za zábavou vyrazit v Ostravě a okolních okresech.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Zapomenout na Slovácko a připravit se na domácí reparát s Teplicemi. Fotbalisté Baníku Ostrava mají před sebou v HET lize několik výzev omluvit se fanouškům za poslední výpadek, po téměř pěti letech se pokusit na vlastním trávníku porazit severočeského rivala či udržet si i po čtvrtém kole kladné hodnocení v tabulce pravdy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení