VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se souhlasem soudu může nezletilý podnikat nebo získat svéprávnost

/SERIÁL DENÍKU/ Vychází každý čtvrtek ve všech regionálních Denících Moravskoslezského kraje. Rubrika je společným projektem Deníku a internetové právní poradny Právní linka - www.pravnilinka.cz.

20.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Jarda Malina je nadějný mladík, který má vlohy pro tvořivost. Už ve dvanácti letech uměl výborně ovládat počítačovou techniku, kdy již zvládal programovat jednoduché počítačové programy.

Seriál o novém občanském zákoníku vychází každý čtvrtek ve všech regionálních Denících Moravskoslezského kraje. 

Proto když dovršil šestnáctý rok svého života, rozhodl se, že by své znalosti a dovednosti mohl využít v podnikání, zejména v oboru tvorby internetové reklamy, webových stránek a jednoduchých programových aplikací pro mobilní telefony.

Šel proto na živnostenský úřad, kde si chtěl zřídit volnou živnost. Tam mu však úřednice živnostenského úřadu sdělila, že s ohledem na to, že je dosud nezletilý, nemůže získat živnostenský list. S tímto problémem se Jarda svěřil internetové právní poradně: www.pravnilinka.cz.

SLOVO PRÁVNÍKA…

V moderní společnosti je obvyklé, že nezletilí začínají podnikat (například v oblasti sportu, umění, počítačů nebo v reklamě) nebo pracovat již po obdržení občanského průkazu (někdy i dříve). Není novinka, že někteří nezletilí sportovci si vydělávají mnohdy i více než dospělí. Podle původního občanského zákoníku bylo ke složitějším právním jednáním (koupě nemovitosti, podnikání apod.) zapotřebí při přivolení nebo nahrazení vůle zákonných zástupců souhlasu soudů. To bylo někdy velmi obtížné. Nový občanský zákoník dává nezletilým, kteří dovršili 16 let svého života, možnost tyto bariéry odstranit. Nezletilý starší 16 let, který osvědčí, že je způsobilý sám o sebe se postarat a uživit se, může navrhnout soudu, aby mu dal status „dospělého člověka", tj. „přiznal svéprávnost". Je potřeba si ale uvědomit, že svéprávné 16leté dítě nemůže vykonávat činnosti, které jsou zákonem dovoleny až po dosažení určitého věku. Takovým příkladem může být právo volit do obou komor Parlamentu České republiky či řídit motorová vozidla. Rizikem „umělé dospělosti" je odpovědnost za případné dluhy, které z podnikání mohou vzejít.

Rada pro Jardu Malinu

* Jarda by mohl podat návrh soudu, aby mu přiznal svéprávnost (§37 odst. 1). K přiznání svéprávnosti je potřeba, aby Jarda osvědčil, že je schopen se sám živit a sám si obstarat své záležitosti. S tímto návrhem musí souhlasit jeho zákonný zástupce (rodiče Jardy). Stejný návrh můžou podat za Jardu i rodiče, pokud s tím Jarda vysloví souhlas (§37 odst. 2).

* V závažnějších případech, kdy je zde např. vážný konflikt mezi zájmy rodičů a nezletilého, lze přiznat svéprávnost i bez souhlasu zákonného zástupce.

* Jarda má nově i možnost, aby mu zákonný zástupce udělil souhlas s podnikáním, kdy k platnosti takového souhlasu se vyžaduje přivolení soudu (§33 odst. 1). Přivolení soudu k podnikání pak nahrazuje podmínku zletilosti vyžadovanou živnostenským zákonem (§33 odst. 2).

KDE V NOVÉM OBČANSKÉM ZÁKONÍKU PRÁVNÍ ÚPRAVU SVÉPRÁVNOSTI NALEZNETE?§ 30-65 v části prvé, hlavě druhé, oddílu prvém a druhém, Zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Institut přiznání svéprávnosti naleznete v § 37.
Živnostenský zákon upravuje možnost podnikání nezletilého v § 6 odst. 1 písm. a).

NEZAPOMEŇTE

◆ K tomu, aby mohl nezletilý starší 16 let samostatně právně jednat, je potřeba přivolení soudu.

◆ Soud může přiznat svéprávnost dosud nezletilému dítěti pouze na návrh nezletilého nebo jeho zákonných zástupců.

◆ Zákonný zástupce nezletilého mladšího 16 let může rozvázat jeho pracovní poměr, a to z důvodů vzdělávání, zdraví nebo vývoje.

◆ Nezletilý se může stát zaměstnancem tehdy, pokud dovršil 15 let svého věku a zároveň ukončil povinnou školní docházku.

Doporučení z praxe

◆ Návrh na přiznání svéprávnosti doporučujeme podat tehdy, pokud je nezletilý skutečně schopen sám se o sebe postarat (sám se živit, obstarat si své záležitosti), a to po nikoli krátkou dobu. Zbrklá rozhodnutí mohou vést do absurdních konců například v podobě předlužení nezletilého.

CO JE NOVÉHO V OBLASTI SVÉPRÁVNOSTI?

Jakým způsobem se nabývá svéprávnost?

◆ Svéprávnost (dříve způsobilost k právním úkonům) nabývá člověk dosažením zletilosti (18 let svého věku) nebo již zmíněným přiznáním svéprávnosti (emancipací) a také uzavřením manželství. K uzavření manželství osoby mladší 18 let je potřeba přivolení soudu. Řízení lze zahájit jen na návrh nezletilého, který dovršil 16 let věku. Účastníci tohoto řízení jsou pak ti, kteří hodlají uzavřít manželství, a zákonní zástupci nezletilého. Svéprávnost takto nabytá se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.

Jakým způsobem se pozbývá svéprávnost?

◆ Svéprávnosti se nikdo nemůže vzdát ani zčásti, proto jediným faktorem, který vede k pozbytí svéprávnosti, je čas. Svéprávnost zaniká smrtí nebo prohlášením za mrtvého.

Jednání dítěte

◆ Svéprávnost se nabývá dosažením zletilosti (18 let), přiznáním svéprávnosti nebo uzavřením manželství s přivolením soudu. To však neznamená, že právní jednání učiněná osobou, která tyto požadavky nesplňuje, jsou neplatná. Zákon stanovuje vyvratitelnou domněnku o tom, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. Tak například sedmiletý kluk si jistě dokáže sám zakoupit hračku v hodnotě 300 korun, zatímco sedmiletá holčička si sama nemůže koupit žehličku na vlasy v hodnotě 2500 korun. Také odpovědnost za protiprávní jednání (například způsobení škody apod.) se odvíjí od rozumové a volní vyspělosti nezletilého.

Nicméně zákonný zástupce nezletilého může udělit dítěti souhlas k určitému právnímu jednání, pokud je nezletilý schopen v mezích souhlasu sám právně jednat (příkladem může být situace, kdy otec předá osmiletému synovi 3000 korun, aby si zaplatil obědy ve škole. Takovéto jednání bude bezesporu ve shodě se zvyklostmi soukromého práva, a tudíž platné). Zákon také řeší rozpor vůle vícera zákonných zástupců. Jedná-li vůči osobě (se kterou má nezletilý jednat) více zástupců společně, a odporují-li si, nepřihlíží se k projevu žádného nich.

Práce dětí

◆ Závislá práce dětí mladších 15 let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku, je zakázána. Pracovní smlouva tak může být uzavřena až tehdy, kdy nezletilý dovršil 15 let svého věku a zároveň má v okamžiku vzniku pracovního poměru splněnou povinnou školní docházku.

Děti mladší 15 let nebo osoby, které ještě nedokončily povinnou školní docházku, mohou vykonávat toliko uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost.

Právo rodiče zasáhnout do pracovního poměru mezi dítětem a zaměstnavatelem

◆ Zákonný zástupce nezletilého, který nedovršil věku 16 let, může nově rozvázat jeho pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce či činnosti, pokud to je nutné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého.

SLOVNÍK PRÁVNÍCH POJMŮ

SVÉPRÁVNOST způsobilost samostatně právně jednat (například koupit si nemovitost, uzavírat smlouvy). Svéprávnost nahradila pojem způsobilost k právním úkonům.

PRÁVNÍ JEDNÁNÍ projev vůle, kterým vznikají, mění se nebo zanikají práva a povinnosti.

ZLETILOST dovršení 18 let věku.

Seriál vychází ve spolupráci s právníkem Petrem Kaustou z advokátní kanceláře Kausta & Zientková & partneři.


Autor: Redakce

20.4.2014
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení