VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohyzdné ruiny musí zmizet, radnice na Karvinsku chtějí bourat vybydlené domy

Sto milionů na rok má v letech 2016 2018 připraveno Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pro města a obce, které se budou chtít zbavit svých zchátralých domů a budov v takzvaně sociálně vyloučených lokalitách.

8.3.2016
SDÍLEJ:

Budova bývalé školky v karvinské čtvrti Nové Město šla k zemi, protože léta prázdný objekt ohrožoval své okolí. Foto: Deník/Richard Kutěj

Ne všechny tyto stavby ale vlastní sama města. Mnohé z nich jsou v rukou firem či soukromníků a ruiny, vybydlené domy, plné odpadů a hnusu, a další podobné, bývají občasný problém.

O dané dotace je možno začít žádat již nyní. Jediným městem v okrese, které toto zvažuje, je v současnosti Karviná.

„Chceme letos zbourat nevyužívaný dům v ulici Na Vyhlídce poblíž gymnázia. V místě by měla vzniknout volná plocha se zelení a pro školu zde chceme vybudovat menší parkoviště," uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Většina domů v této vyloučené lokalitě patří firmě RPG. Ta už tam po dohodě s městem zbourala celkem sedm domů. Na jejich místě vznikly volné plochy se zelení.

„Naštěstí jsme v minulosti ani nyní neměli žádné závažné a neřešitelné problémy s dalšími soukromými majiteli podobných budov," dodala mluvčí Karviné.

O dotaci se nyní nechystá žádat Orlová. Město nyní ve svém majetku žádnou podobnou budovu nemá.

„Problém se zchátralými budovami v nevyhovujícím stavebně technickém stavu a s narušenou statikou stavební úřad v minulosti řešil, a to několikrát," uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Vždy se jednalo o budovy v majetku společnosti RPG Byty, s. r. o. Ostrava. Přestože vlastník nehodlal tento stav řešit, orlovskému stavebnímu úřadu se nakonec podařilo dohodnout a budovy zmizely. Poté, co ruiny zmizely, zůstaly po nich travnaté plochy. Problémy tohoto typu ale město musí řešit také v některých dalších případech.

„Stavební úřad v současné době sleduje několik staveb, které jsou zchátralé a vykazují statické poruchy. Tyto budovy jsou ve vlastnictví soukromých osob. Pokud budova vykazuje závady, stavební úřad vyzve vlastníka stavby k údržbě, nebo k odstranění stavby. V případě, že vlastník není znám nebo je nečinný a hrozí riziko z prodlení, stavební úřad zajistí práce na náklady obce a po vlastníkovi je pak vymáhá. Vlastník stavby je na tento postup předem upozorněn a většinou si uvědomí, že náklady budou nižší, když stavbu odstraní sám", doplňuje vedoucí odboru výstavby orlovské radnice Hana Juřicová.

Jak dodává Ministerstvo pro místní rozvoj, podprogram Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách je součástí nového programu financovaného ze státního rozpočtu Podpora revitalizace území. Demolice objektu musí být následována celkovou revitalizací prostor. Dotace bude poskytována až do výše 80 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů.

Autor: Richard Kutěj

8.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení