VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Andrea Kokešová, Gymnázium a Obchodní akademie Orlová

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Jak by Karel IV. vládl v dnešní době

Kdykoliv jsme se v dějepise zabírali Karlem IV., pokaždé mě zaujal jako osobnost. Už v mladém věku dokázal vybudovat například univerzitu nebo hrad. Je pravda, že nebýt dědicem českého trůnu, tolik věcí by nedokázal, ale za obdiv rozhodně stojí. To jemu vděčíme za krásu dnešní Prahy. Dal českým zemím jméno.

Možná na svou dobu byl i pohledný, jelikož měl několik manželek, kterými se mohl také vychloubat. Ale otázka je, jak by jeho vláda vypadala v dnešní době? Svět se zcela změnil.

Představte si Karla IV. jako nynějšího krále či prezidenta. Je možné, že by v naší zemi převládaly hrady a zámky. Každý občan by měl své náboženství. Postaral by se také o gramotnost obyvatel a možná i vybudoval nějaké další univerzity, které by měly stejný ohlas ve světě jako Univerzita Karlova. Česká republika by byla známější ve světě a mohla by i vystupovat jako rozvinutá země. Stále by zlepšoval prostředí a stavby. Praha by se mohla rovnat s Paříží či Londýnem. Cestovní ruch by se zvýšil a na pražské památky by se chodili dívat lidé z celého světa. Rozvíjel by technologie a vymýšlel nové věci, které by mohly zlepšit svět. Dokázal by všechny sjednotit. Společnost by neodsuzovala, jen si spokojeně žila v přepychu.

Další možností je, že by se dnešní svět moc nezměnil a vládl by podobně jako ostatní vladaři a prezidenti v zemi. Všechny starosti by nechával na parlamentu a jen zřídka kdy sdělil svůj názor. Sem tam udělil nějakou hodnost nebo vyznamenání a dělal by České republice špatnou reputaci u ostatních států. Lidé by pořád nosili staré hábity, bydleli převážně na vesnici a možná by se udržely i rytířské zápasy. Je to málo pravděpodobné, aby se vývoj takhle zastavil, ale nikdo neví, co by se dělo, kdyby takový byl.

Nejhorší možností zůstává, že by se prohlásil za diktátora. Sláva a moc mu stoupla do hlavy, chtěl by všem vládnout a naše země by dopadla jako Severní Korea. Ovšem bez atomové bomby. Žádná volnost pro občany. Křesťanství by bylo jediným povoleným náboženstvím. Území by se sice zvětšilo častými boji, ale taky bychom se mohli přidružit k Německu a chtít ovládnout svět.

Tahle myšlenka je opravdu děsivá. Stát by se mohlo cokoliv, ale tohle mi ke Karlu IV. moc nesedí. Podle mého názoru to byl vyrovnaný člověk, hlavně skromný. Za každou cenu chtěl pomoct českému lidu, ne ho ničit a věznit. Nejpravděpodobnější myšlenkou je ta první. Celý svět by byl spokojený, pokud by nadále žil. Byl by populární a oblíbený nejen v Čechách, ale po celém světě. Byl by vzorem pro mnoho vládců minulé i dnešní doby. Bohužel už to není možné. Mělo by žít více takových Karlů IV.

Andrea Kokešová, Gymnázium a Obchodní akademie Orlová

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení