VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Jáchym Pantálek, Masarykovo gymnázium Příbor

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Jak by vládl Karel IV. v dnešní době?

Vyloučíme-li to, že dnes by, jakožto monarcha, vládnout v naší republice nemohl, nebyl-li by zvolen v řádných volbách, můžeme připustit, že by panoval moudře, tak jako za jeho časů. Je však možné, že jeho moudrost a dobrota by mu vydržela jen zpočátku. Jako v případech mnoha dalších politiků, kteří jdou do politiky s čistým štítem, ale časem se "nakazí" pýchou a pocitem moci, i on by se změnil. Určitě by ho velmi divil způsob vlády v dnešním světě.

Jen stěží můžeme hádat, dokázal-li by se smířit s tím, že jeho moc by byla omezena senátem, poslaneckou sněmovnou, soudy, atd. Neurození mužové a ženy na vysokých postech, president-hlava státu, takový jaký je. Nejvíce by si snad rozuměl s Karlem Schwarzenberkem, jakožto šlechticem. Sídlil-li by na Pražském hradě zajisté by byl překvapen, jak se za ta staletí změnil a určitě by byl potěšen, že je konečně dostavěna katedrála sv. Víta.

Vyvstaly by také zajisté mnohé vtipné situace. Karel IV. jako člověk středověký by zřejmě nechápal dnešní společnost. Nechápal by multikulturalismus, nechápal by homosexuály, nechápal by myšlení dnešních lidí. Kdo ví, zda by ho lid ponechal v čele státu, jakožto muže, který vystřídal čtyři manželky. To by zcela jistě nesli těžce hlavně konzervativci. Zahraniční politika a naše členství v institucích jako EU či NATO, by ho snad dokonce vyvedly z míry.

Jak by reagoval na to, že ne my, nýbrž sousední Německo, je nejsilnějším státem Evropy? Pouštěl by se do odvážných projektů jako jsou stavby hradů, měst, mostů, stejně jako ve čtrnáctém století? To vše zůstává jen otázkami "co by, kdyby". Docela zajímavé by bylo pozorovat, jestli by obstál v konkurenci relativně nedávno vládnoucího Tomáše Garrigua Masaryka, jehož hodnotí takřka celý národ jako nejlepší hlavu státu. Kdo ví, jak by to vypadalo. Taky je možné, že Karel IV. nebyl zas tak úžasným vladařem, jak se o něm říká, a ikonu z něj udělali třeba až národní obrozenci, kteří potřebovali ukázat, že i my jsme měli v historii velikány. Každopádně jedno mu upřít nejde. Naše země za jeho vlády prosperovala, ale snad jen Bůh ví, jak by tomu bylo dnes…

Jáchym Pantálek, 3.A, Masarykovo gymnázium Příbor

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
8

Strážníci a policisté na koních předvedou své umění

Soudní jednání o osudu OKD u Krajského soudu v Ostravě 24. srpna 2017.
SLEDUJEME ON-LINE
21

Událost dne: věřitelé dnes rozhodnou o osudu OKD

Nová železniční zastávka je jen začátek změn

Cestující mezi Ostravou, Havířovem a jeho okolím by měli v budoucnu více jezdit vlaky než autobusy.  

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

Dřevjanka u Zbuja v Beskydech je na prodej

/FOTOGALERIE/ Oblíbená horská restaurace Dřevjanka U Zbuja pravděpodobně změní majitele. Je totiž nabízena i s přilehlým nově postaveným penzionem k prodeji. Celková cena se má pohybovat okolo deseti milionu korun.  

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Tak se dočkal! Hokejový gólman Patrik Bartošák si ve středečním přípravném utkání se Slováky v Třinci odbyl premiéru v seniorské reprezentaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení