VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Julie Bártková, sekunda, Biskupské gymnázium v Ostravě

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

700 let od narození Karla IV. - jak by vládl v dnešní době?

Karel IV. žil v letech 1316-1378, byl synem Elišky Přemyslovny a českého krále a římského císaře Jana Lucemburského. Jako český král proslul Karel především založením univerzity v Praze, která nese jeho jméno, výstavbou Nového Města pražského, stavbou kamenného Karlova mostu přes řeku Vltavu v Praze a hradu Karlštejna i mnoha dalšími počiny. Karel také dosáhl významného územního zvětšení českého státu.

Karel IV. byl nejspíš prvním českým králem, který uměl číst a psát. Mluvil česky, francouzsky, německy, italsky a latinsky. Založil v Praze univerzitu a na svůj dvůr pozval řadu vzdělanců.

Se svým otcem Janem zahájil stavbu Chrámu svatého Víta a přispěl k povýšení pražského biskupství na arcibiskupství, byl velkým sběratelem ostatků svatých, které získával z různých koutů Evropy. Během celé své vlády dával přednost diplomatickému vyjednávání před vedením válek, což ocenili již jeho současníci.

Současná doba by ho určitě něčím zaujala, její složitost, která nemá jednoduchá řešení, by byla pro něho výzvou. Pravděpodobně by souhlasil s postupujícím sjednocováním Evropy, o které se sám ve své době snažil, ale asi by nerozuměl způsobu řízení Evropské unie a už vůbec by se mu nelíbila nepatrná role České republiky. Možná by chtěl být znovu králem a císařem a ne demokraticky zvoleným prezidentem nebo předsedou vlády, protože by nechápal "handrkování"zástupců jednotlivých politických stran o nepodstatných věcech v parlamentu.

Asi by se taky podivoval, do jakých podrobností života občanů zasahují evropské instituce. Jako rozumný státník by ale více dbal na společnou obranu Evropy. Zásadně by vystupoval proti nešvarům dnešní doby, jako je lhaní, podvádění a podplácení na různých úrovních, za což by prosazoval tvrdé tresty, možná by byl i pro návrat trestu smrti za vraždy.

Jako král a císař by určitě svým vystupováním více dbal na váženost a reprezentaci své funkce.

Jako křesťan by souhlasil s pomocí uprchlíkům, ale současně by se bránil proti šíření islámu do evropských zemí, vždyť i jeho otec Jan a bratr Zikmund proti nim bojovali. Volil by spíše politická jednání než odpor vojenskou silou.

Když se tak zamyslím nad svými předchozími řádky, stálo by za to pozvat Karla IV. do vedení naší země i Evropy zpět alespoň na nějaký čas a poučit se z jeho přístupu a řešení rozsáhlých problémů dnešní doby, současně bychom si mohli "užít" jeho prestiže a slávy.

Julie Bártková, sekunda, Biskupské gymnázium v Ostravě

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení