VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Lukáš Onderka, Slezské gymnázium Opava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

700 let od narození Karla IV. – jak by vládl v dnešní době?

Úvahu píši s přihlédnutím k tomu, že Karel IV. by v případném dnešního vládnutí měl vzpomínky a zkušenosti ze své doby, v opačném případě by text postrádal smysl, protože jediné, co bychom mohli zohlednit, je Karlova povaha, o které ovšem máme výrazně méně údajů než o Karlově době.

Karel IV. je významný člověk evropské historie. Dalo by se také říct, že byl dokonce úspěšný, což se nedá říct o všech panovnících českých zemí. Našim panovníkem byl více než 30 let, což je poměrně pozoruhodné, podíváme-li se na jiné „panovníky", kteří nevydrželi ani půl roku. Nemyslím první „vládu" Mirka Topolánka či kabinet Jiřího Rusnoka, ale například Fridricha Falckého. Délku vládnutí českých premiérů a prezidentů těžko srovnávat s dobou, kdy držel žezlo v rukou Karel IV. Dnes mají prezidenti omezený mandát „jen" na dvě volební období, což nikdo krom Masaryka nepřekročil. A v tom je háček. Karel IV. nebyl tímto způsobem omezován. A proto mohl našim zemím vládnout dlouhých 32 let.

Dnešní premiéři nejsou omezení počtem let ve vládě, ale, bohužel pro ně, musí být co 4 roky znovu voleni. Což málokdo obhájí. Nejsou „dobří", neudrží se ani 4 roky. A nyní přichází otázka. Je Karel IV. pro nás významný, protože byl dobrý a díky tomu mohl vládnout dlouho? Nebo vládl dlouho, a proto ho bereme jako významnou osobnost, za jejíž vlády se mnoho změnilo (bez ohledu, zda jeho přičiněním či ne). A s tím (byť se to na první pohled nezdá) se uzavírá odpověď na otázku: „Jak by nyní Karel IV, vládl?" Nemůžeme odpovědět, jak by nyní Karel IV. vládl, protože by byl výrazně omezován. A to především délkou vládnutí. Jako prezident by na zaznamenání se do novodobých dějin měl nejvýše 10 let a jako premiér, záleží, jak by jej lidi volili a jak by s ním ostatní strany (a straníci) spolupracovali.

Nyní trochu spekulace: pro Karla IV. by byla významná zkušenost vedoucí pozice v Svaté říši římské národa německého. Předpokládám, že by byl nadšen z EU a snažil se o hlubší integraci. Oblast obrany by byla pro něho tragédie. Karel byl zvyklý, že vládl území, které mělo jednu z nejsilnějších a nejpočetnějších armád světa. Dnes má ČR míň vojáků než na území Čech, Moravy a Slezska bylo za jeho vlády. Věřím, že by byl pacifista a nesnažil se stav armády měnit. Ochrana životního prostředí by pro něj byla naprostá neznámá, kdyby ale zjistil, že v rámci ochrany přírody se počítá i omezení kácení lesů, více pastvin a luk, asi by souhlasil. Přece jenom lépe by se mu provozovala jeho oblíbená disciplína, lov, v přírodě než na betonovém parkovišti. S tím se přesouvám do dalšího vládního resortu -doprava.

Koně, i když opravdu hodně (280), by našel snad jen pod kapotou svého služebního vozu značky ŠKODA SuperB. Asi by si zvykl a nechtěl by měnit, proto jeho vláda by podporovala výstavbu nových cest. A kdyby si chtěl přece jen zavzpomínat, nebyl by problém. I dnes je povoleno jezdit s koněm na cestě. Ostřejší přístup by měl k dnešnímu ministerstvu práce a sociálních věcí. Po zjištění, že nemusíte hnout ani prstem a stejně si můžete koupit jídlo na trhu (přídavky v hmotné nouzi), by byl razantně proti. Určitě by chtěl, ať všichni mají povinně práci, tento návrh by sněmovnou mohl projít za podpory hlasů komunistů. S komunisty by se určitě taky shodl na přísnějších trestech a trestu smrti. Po velkém množství třešní ovšem bývá lidem špatně a proto v oblasti průmyslu a obchodu by určitě neomezoval podnikání a obchod se Západem.

Lukáš Onderka, Slezské gymnázium Opava, 4. A

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Fakultní nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
18

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku uprostřed Milan Baroš, vpravo Aleksandar Šušnjar
32

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

/FOTOGALERIE/ Na start třetího z letošních závodů seriálu Vaňkáč Čelindž se postavilo pár desítek závodníků.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení