VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Martin Mazurek, Gymnázium a Obchodní akademie Orlová

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Příběh o bráně času

Když se Karel IV. probudil, bylo krásné, jasné, dubnové ráno. Jako každý jiný den mu služebná přichystala šaty. Po koupeli se Karel oblékl, když tu se náhle před ním objevila jakási brána. Přibližovala se a přibližovala, „vcucla" ho do svého nitra, a Karel se ocitl v roce 2012.

Karel vůbec nevěděl, kde to je a co jsou to ty divné věci kolem něj. Nějakým zázrakem se asi po třech hodinách bloudění dostal ke Karlštejnu, na kterém mu řekli, že ačkoli je dobově oblečen, vypadá podobně jako Karel IV., určitě mu nikdo neuvěří, že je onen slavný vládce. Karel tedy bloudil sám, až zapadl do hospody na okraji Prahy. Objednal si pivo, protože to bylo z nápojů jemu nejznámější. Když přišlo na placení, vytáhl Karel z plného měšce jeden tolar a zeptal se, jestli to bude stačit. Hospodský vyvalil oči a řekl, že by mělo. Zeptal se pak ale ještě Karla, jestli má i něco jiného, čím by zaplatil. Jenže Karel neměl. Hospodský si tedy vzal tolar, a protože byl dobrá duše, dal Karlovi dva tisíce, ať raději platí tímhle aspoň chvíli. A taky ho poslal za svým známým asi o sto metrů dál, ten že mu pomůže.

Poté, co Karel zjistil, jak že to funguje zvonek u dveří, otevřel mu starý pán, který se skoro až lekl, když ho spatřil. Pozval ho bez pozdravu dále a začal vařit čaj. Karel se představil a Otakar se zatvářil lehce zmateně. „ Nevím, jak jsem se v této zvláštní době octl, ale chtěl bych domů, pokud to však není možné, hodně bych tady toho chtěl změnit". Otakar po dlouhém rozhovoru o tom, jak to vypadá v Karlově době, zčista jasna navrhl, že by se Karel mohl postavit do čela našeho státu, když za jeho dob naše země tak vzkvétala. Karel, ačkoli nevypadal nadšeně, souhlasil. „Přece jen je to asi jediná možnost, jak něco změnit, a kdo ví, třeba se mi to bude i líbit," podotkl Karel. Otakar zapnul televizi, protože ho zrovna nenapadala další témata hovoru. Karel jednak nechápal, jak je možné, že ta krabice mění barvy a mluví, dále ale také nerozuměl tomu, jak je možné, že vláda je na tom tak špatně.

Asi po týdnu, když Otakar vyřídil Karlovi všechny falešné doklady, přihlásil se Karel, nyní jako ing. František Malý, jako kandidát na post prezidenta republiky. Jeho volební kampaň byla lidem blízká a navíc jim svým vzhledem připomínal Karla IV., což je nějakým zvláštním způsobem ještě víc vedlo k zaškrtnutí jeho jména na hlasovacím lístku. Když v lednu 2013 František Malý sotva postoupil do druhého kola voleb, nedávali tomu s Otakarem mnoho nadějí. V druhém kole však zázračným způsobem porazil dalšího kandidáta o pouhé dvě setiny procenta. Karel se hodně rychle zabydlel na Pražském hradě, ale zjistil, že jakožto prezident nemá skoro žádné pravomoce. Byl z toho velmi nešťastný a začal to přehánět s alkoholem.

A tím by skončila vláda Karla IV. u nás dnes.

Martin Mazurek, Gymnázium a Obchodní akademie Orlová

Autor: Redakce

18.4.2016
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení