VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Nikol Šírová, Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Jak by reagoval Karel IV. v dnešní době na současnou situaci?

O Karlu IV. se hovoří jako o nejvýznamnějším českém panovníkovi. Období jeho vlády znamenalo obrovský rozvoj pro Prahu a pro celé Čechy.

Z hodin dějepisu si pamatujeme některé jeho vlastnosti, které utvářely nejen Karlovu osobnost, ale ovlivnily dění v celé římské říši. Jedná se o vášeň k boji, vyhledávání rizik hlavně v počátcích vlády. Ješitnost můžeme vydedukovat z toho, jak pojmenovával všechny své stavební počiny. Postupem vládnutí se zvyšuje také Karlova sebeúcta.

Mezi další důležité vlastnosti patřila ctižádostivost, vytrvalost, schopnost učit se cizí jazyky. Velká slovní zásoba, řečnické schopnosti.

Pokud by Karel žil v dnešní době, věnoval by se pravděpodobně literární činnosti, možná architektuře nebo některým technickým oborům.

Jak by Karel reagoval na současnou problematickou situaci, lze jen těžko říct. Žil v době, která se s naší nedá srovnat.

Určitě by se mu nelíbila situace s uprchlíky. Víme, že v jeho době přicházejí do Čech kolonisté, ale každý člověk, který chtěl v českých zemích žít, musel pracovat. Při stavbě Nového Města pražského byli lidé osvobozeni od povinnosti platit daně, pokud dodržovali pravidla daná králem. Ať se jednalo o práci, fungování ve městech, ne nadarmo se říkalo, že kdo nepracuje, ať nejí.

Napadá mě, že by možná nechal uprchlíky budovat nějakou stavbu, stejně jako ve své době nechal budovat Hladovou zeď, aby dal lidem práci. Chtěl by, aby si na život v Čechách vydělali, podíleli se na tvorbě hodnot, ne natahovali ruce po dávkách. Dále by určitě trval na dodržování pravidel naší země. Víme, že v jeho době bývalo právo hrdelní zavedeno v každém městě a že obyvatelé města se přizpůsobovali právům, ne práva obyvatelům.

Pravděpodobnější bude, že vzhledem k tomu, že byl Karel křesťanský panovník, nevěřím, že by si do země pouštěl lidi jiného vyznání, konkrétně proti muslimům byly vedeny křížové výpravy.

Nikol Šírová, Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení