VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Ondřej Kostelník, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

700 let od narození Karla IV. – jak by vládl v dnešní době?

Karel IV, známý také jako „otec vlasti", je v dnešní době velmi významnou historickou ikonou. Když se řekne Karel IV., každý z nás si ho vybaví jako krále českého a císaře Svaté říše římské. Proslul však také jako král německý, italský a burgundský. Za svůj život nechal postavit mnoho krásných staveb, které obdivujeme dodnes. Za vlády Karla IV. dosáhly Čechy největšího postavení, a proto je Karel IV. označován jako „největší Čech".

Ačkoli by to bylo určitě zajímavé, ani při příležitosti 700 let od Karlova narození asi nikoho z nás nenapadne zamyslet se, jak by vypadala naše země pod vládou Karla IV. Kdyby se Karel IV. přenesl do naší doby, určitě by se u nás událo hodně změn. Byl by život pod vládou Karla IV. jednodušší? Je jasné, že by se našlo mnoho důvodů proč ano a proč ne.

Kdyby se Karel IV. přenesl do naší doby a měl by vládnout, měl by vše jednodušší. Po nástupu k moci by nejspíše změnil republiku v království, tak jak to znal ze své doby. Stoprocentně největším divem by pro něj byl dnešní způsob cestování. Před sedmi sty lety se musel člověk spoléhat pouze na koně, dnes je cestování pohodlnější, rychlejší a bezpečnější, měl by tak mnohem více času se soustředit na samotnou vládu. Nevýhodou současného moderního světa jsou v jistých situacích média, panovník by se tak stal terčem novinářů a bulváru, jako je nynější pan prezident. Další překážkou je současný systém vlády, dříve tomu bylo tak, že co vládce řekl, to platilo. Dnes by si musel svůj nápad prosadit a potom by následovalo jeho schválení, či zamítnutí. Na svou dobu byl Karel IV. nadprůměrně vzdělaný člověk, hovořil plynně pěti jazyky. Nyní se nabízí nespočet možností dalšího vzdělání, mohl by třeba spolupracovat s lidmi z univerzity, kterou sám založil. Karel IV. zemřel ve věku 62 let, na dnešní poměry jako mladý člověk. Kolika let by se dožil dnes? Díky obrovskému pokroku v lékařství by se mohl dočkat i věku 90 let.

Ať už by přizpůsobení Karla IV. současným podmínkám bylo jednodušší nebo složitější, věřím, že by vládl lépe než nynější političtí představitelé, kteří často hledí více na své vlastní obohacení než na blaho celého národa.

Ondřej Kostelník, 2. A,Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
10

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

/ROZHOVOR/ Nejdřív přesným centrem vybídl k vyrovnání Roberta Hrubého a pak sám dokonal obrat. Nakonec se však Tomáš Mičola se spoluhráči z výhry po nepovedeném vstupu do zápasu radovat nemohl.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Stavba za osmnáct milionů korun by měla zajistit bezpečný průjezd mezi oběma městy.

Generální ředitel Vítkovic Libor Witassek: Dělníky potřebujeme

/ROZHOVOR/ Strojírenské Vítkovice se od poloviny loňského roku potýkají s nemalými problémy. Jak se s nimi skupina vyrovnává a co pro ni znamená nedávné vyhlášení konkurzu nad společností Vítkovice Power Engineering (VPE) jsme se zeptali generálního ředitele a předsedy představenstva Vítkovic Libora Witasska. Toho Jan Světlík už loni představil jako svého nejbližšího spolupracovníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení