VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Petra Jurošková, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

27.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Byl to jen sen…

Psal se 13. květen 1335 a na hradě Křivoklát vrcholily přípravy na oslavu 19. narozenin Karla IV. Karlova těhotná manželka Blanka se aktivně účastnila všech příprav a pomáhala vše vymýšlet do posledního detailu, i přestože měla každým dnem rodit.

Hosté byli pozváni. Kuchaři znali své úkoly a v kuchyni se vinula pára ze všech hrnců. Večer Karel nemohl usnout, a tak se vloudil do kuchyně, aby alespoň ochutnal jídlo, na které se těšil ze všeho nejvíc. Jelení maso na červeném víně. Poté už konečně usnul.

Přišlo ráno, ale vše bylo jinak. Karel se nemohl vzpamatovat z toho, že nic nevypadá stejně jako včera. Myslel si, že ho unesli, protože kolem nebylo nic známého. Vstal a opatrně se šel podívat k oknu, jestli mu bude alespoň něco povědomé. A ve chvíli, kdy se radoval, že je v Praze, kterou znal, někdo zaklepal a vstoupil dovnitř se slovy: „Dobré ráno, pane prezidente, jste připraven na svůj velký den?" „Pane, co? Nevíte, co se sluší a patří? Snad byste mě měl oslovovat Vaše Veličenstvo!" naštval se Karel.

Avšak jeho pravá ruka pan Beránek mu vše vysvětlil. Obeznámil ho s tím, že se píše rok 2016 a on je hlavou České republiky a sídlí na Pražském hradě. Vysvětlování trvalo dlouhé hodiny, ale Karel si myslel, že vše pochopil, a tak se chtěl hned do všeho vrhnout po hlavě. Nemohl uvěřit vlastním očím, když viděl, v jak žalostném stavu je státní pokladna, ale v hlavě se mu už tvořily nápady na vylepšení státu. Chtěl opravovat cesty a také přemýšlel, jak naložit s uprchlíky. Žadatelé o azyl by museli pomáhat při přestavbě silnic a za odvedenou práci by dostávali jídlo a střechu nad hlavou. Pro jejich potomky by bylo zajištěno kvalitní vzdělání, kterého si Karel cenil nejvíce. Karlovi se stav Čech vůbec nelíbil, ale věděl, že dokáže vše napravit, když vtom…

„VašeVeličenstvo! Pane králi!" někdo volal. Karel byl zmaten. Nikde nikdo nebyl. Kdo na něj volal? A proč takhle? Vždyť teď byl prezident. Znovu na něj někdo volal, tentokrát hlasitěji: „VašeVeličenstvo! Vstávejte! Hosté už přijíždějí!" Karel sebou trhl a zjistil, že vše byl jen sen. Vzbudil se zpátky na Křivoklátě v roce 1335 a byl tomu rád. Ale stejně musel přemýšlet nad tím, jak bude vypadat budoucnost Čech, a doufal, že bude mnohem lepší…

Petra Jurošková, 4.A, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Autor: Redakce

27.4.2016
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení