VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Štěpán Kostka, 4. C, Gymnázium M. Koperníka, Bílovec

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Moderní Karel IV.

Karel IV., jeden z nejvýznamnějších panovníků středověké Evropy. Císař, král ale především zvelebitel české země. Svými činy se zapsal do světové historie. Jak by si počínal dnes? Zvládl by se prosadit? Mohl by uskutečnit své nápady?

V dnešní době bychom si Karla IV. mohli představit jako čerstvě vystudovaného právníka se slavnou ale ne příliš bohatou rodinou, který by rád vstoupil do politiky. Uvažujme, že jakožto mladý, ambiciózní člověk zakládá se svými vlivnými přáteli novou politickou stranu. Má slušný kapitál do začátku a chce bojovat pro dobro lidu, dostat Česko z finanční krize a pozvednout životní úroveň.

To by ovšem znamenalo „utahování opasků", což se zrovna mnoha lidem nezamlouvá. Navíc s minimem času a v silné konkurenci ostatních politických stran se z toho stává nemožný cíl. Musel by tedy přijít s něčím úplně novým, co lidi zaujme, aby dostal jejich hlasy. Ve středověku by se za něj postavila šlechta a bylo by vyhráno.

Uskutečnil by tedy své nápady? Postavit univerzitu, most, sídlo prezidenta, to vše dnes znamená žádat o finanční podporu z Evropské unie nebo od státu. Dříve se zadala práce a čekalo se, až bude hotová. Nebyly nikde žádné problémy, co bylo potřeba, to se dalo sehnat jménem pana krále. Dnes, v době podvodů, dlouhého papírování, nespočetných kontrol a přepisů, se zdá tento úkol téměř nemožný. Ale mluvíme přeci o Karlu IV., králi, který během svého života spoustu zdánlivě nemožných věcí dokázal.

Z mého pohledu ho vnímám jako velmi schopného krále, který nikdy neválčil, a lidé za jeho vlády byli šťastní. Kdyby měl možnost vládnout v dnešní době, myslím, že i dnes by dosahoval mnoha úspěchů, nicméně ne tak významných pro celou Evropu, jako pro Česko.

Štěpán Kostka, 4. C, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V pátek OKD ukončí těžbu v Dole Paskov

Středeční nehoda v Ostravě-Porubě.
4

Vážná nehoda na Rudné: Při srážce osobního a nákladního vozu byli zraněni 3 lidé

Vstříc kvalitnímu stravování aneb Kampus v Ostravě dostává finální podobu

/FOTOGALERIE/ Ve studentském Kampusu Palace na Smetanově náměstí v centru Ostravy byly včera slavnostně otevřeny dvě nové menzy, které mají sázet na kvalitní stravování pro studenty i veřejnost.  

Alkohol za volantem ohrožuje koalici v Ostravě

/FOTOGALERIE/ Další osud vedení města visí na vlásku. Důvod? ODS vsadila na vyčkávací taktiku v otázce rezignace svého náměstka primátora Martina Štěpánka, který byl přistižen opilý za volantem. To se však přestalo líbit koaličním partnerům.

Odborná diskuze nejen o tramvajové trati v Porubě už dnes živě na webu

Odborníci v oblasti dopravy budou dnes, ve středu 29. března, od 15 hodin diskutovat o významu tramvajové dopravy při ekologizaci MHD v Ostravě. Ptát se na vše, co vás zajímá, můžete i vy!

Vítkovice umazaly manko, nakonec ale Chodovu stejně podlehly

Dvě branky Ondřeje Firdy a Lukáše Hájka nakonec nestačily. Florbalisté Vítkovic podlehli v prvním superligovém semifinále play-off úřadujícím mistrů z Chodova na jejich půdě těsně 6:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies