VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Štěpán Kostka, 4. C, Gymnázium M. Koperníka, Bílovec

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Moderní Karel IV.

Karel IV., jeden z nejvýznamnějších panovníků středověké Evropy. Císař, král ale především zvelebitel české země. Svými činy se zapsal do světové historie. Jak by si počínal dnes? Zvládl by se prosadit? Mohl by uskutečnit své nápady?

V dnešní době bychom si Karla IV. mohli představit jako čerstvě vystudovaného právníka se slavnou ale ne příliš bohatou rodinou, který by rád vstoupil do politiky. Uvažujme, že jakožto mladý, ambiciózní člověk zakládá se svými vlivnými přáteli novou politickou stranu. Má slušný kapitál do začátku a chce bojovat pro dobro lidu, dostat Česko z finanční krize a pozvednout životní úroveň.

To by ovšem znamenalo „utahování opasků", což se zrovna mnoha lidem nezamlouvá. Navíc s minimem času a v silné konkurenci ostatních politických stran se z toho stává nemožný cíl. Musel by tedy přijít s něčím úplně novým, co lidi zaujme, aby dostal jejich hlasy. Ve středověku by se za něj postavila šlechta a bylo by vyhráno.

Uskutečnil by tedy své nápady? Postavit univerzitu, most, sídlo prezidenta, to vše dnes znamená žádat o finanční podporu z Evropské unie nebo od státu. Dříve se zadala práce a čekalo se, až bude hotová. Nebyly nikde žádné problémy, co bylo potřeba, to se dalo sehnat jménem pana krále. Dnes, v době podvodů, dlouhého papírování, nespočetných kontrol a přepisů, se zdá tento úkol téměř nemožný. Ale mluvíme přeci o Karlu IV., králi, který během svého života spoustu zdánlivě nemožných věcí dokázal.

Z mého pohledu ho vnímám jako velmi schopného krále, který nikdy neválčil, a lidé za jeho vlády byli šťastní. Kdyby měl možnost vládnout v dnešní době, myslím, že i dnes by dosahoval mnoha úspěchů, nicméně ne tak významných pro celou Evropu, jako pro Česko.

Štěpán Kostka, 4. C, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třinec si z Vítkovic odvezl všechny body

Den rekordů, na kterém handicapovaný kulturista Daniel Minster utáhl na invalidním vozíku nákladní automobil Tatra (do vzdálenosti 252cm).
25

Vozíčkář vytvořil český rekord. Nákladní Tatru táhnul přes 2,5 metru

Ochlazování na 33 až 34 °C. Lékaři tak zachraňují mozkové buňky novorozenců

Jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které tuto metodu používá, je oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava.  

Běžecký svátek v ulicích Ostravy

Zdaleka nejen pro vytrvalce je Craft Run Fest, který se uskuteční v neděli v centru Ostravy.

Rodičům předškoláků zatím pokuty neudělují

Zákon a vyhláška o povinném předškolním vzdělávání ukládají pětiletým dětem pravidelnou pětidenní docházku s nejméně čtyřmi hodinami denně ve státem uznané školce.

Fantazie! Vítkovice vyválčily bitvu v Chomutově, Vladimír Růžička poprvé padl

/FOTOGALERIE/ Dlouho se zdálo, že o vítězi v souboji Pirátů s Vítkovicemi rozhodne jedna branka. Nakonec rozhodla až ta druhá, a bylo to v prodloužení. Ostravané obrali po trefě namlsaného Tybora vedoucí Chomutov o pozici neporaženého týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení