VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Štukavcová Ivana, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Téma: 700 let od narození Karla IV. Jak by vládl v dnešní době?

Karel IV. (1316–1378), český král a císař Svaté říše římské, patří mezi největší evropské státníky a nejvýznamnější osobnost českých dějin. Byl člověkem mnoha zdánlivých protikladů. Ambiciózní vladař, výborný diplomat a mecenáš umění, ale zároveň drsně pragmatický realista. Byl však také skutečným Evropanem, jemuž byla vlastní kultura německá, francouzská i italská.

Velmi významně se podílel na utváření a podobě města Prahy, takové Prahy, kterou jezdí obdivovat tisíce lidí z celého světa. Za jeho vlády se stala rezidencí císařství, centrem pozornosti a vzdělanosti. Započaly stavby takových monumentů jako Karlovy Univerzity, Nového Města pražského či všem dobře známého Karlova mostu – nejstaršího mostu přes řeku Vltavu.

Karel byl za svého života velmi činný. Umožnil právo svobodné volby českého krále, pro případ že by panovnický rod vymřel, založil novou státní instituci – země České Koruny. Započal významné územní expanze Českého státu zejména severovýchodním směrem. Zkrátka dovedl svým vladařským uměním hospodářství českých zemí k prosperitě.

Letos tento výjimečný státník slaví 700 let od svého narození a nabízí se otázka, jak by asi v dnešní době vládl a zda li by se mu zamlouvala politika našich politiků? Co by asi říkal na současnou politiku evropské integrace? Samozřejmě se o Karlu nedá mluvit jako o otci České republiky to vůbec ne, víme, že tomu předcházelo ještě mnoho staletí a útrap spousty dalších vladařů, ale mohl by se pokládat za jakéhosi praotce myšlenky samostatně fungujícího územního celku. Proto by mne třeba zajímal jeho názor na připojení našeho státu k Evropské unii. Dozajista by jej považoval za krok kupředu, protože Karel myslel v plošném měřítku, ostatně to byl také jeho úděl, jelikož byl ve své době asi nejmocnějším mužem tehdejší Evropy.
Je tomu více jak sedm století, doba se změnila, politika se změnila a lidé taktéž. Nemůžeme tedy dělat nějaké závěry, můžeme pouze spekulovat či se dohadovat o tom, jak by nyní Karel vládl.

Štukavcová Ivana, 4. B, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Hodiny se vrátily na „Alšák“

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Startuje podzimní TIP liga. Vyhrajte pivo či celosezonní permanentku na Baník!

Kromě klasického tipování o atraktivní ceny si pro vás redakce Moravskoslezského deníku připravila i jednu novinku – soutěž týmů!

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Jubilejní ročník Folkloru bez hranic v Ostravě vyvrcholí na hradě

/FOTOGALERIE/ Až do pátku se v moravskoslezské metropoli koná jubilejní 20. ročník festivalu Folklor bez hranic. V jednotlivých městských obvodech se postupně představují umělci ze šesti zemí několika kontinentů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení