VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Štukavcová Ivana, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Téma: 700 let od narození Karla IV. Jak by vládl v dnešní době?

Karel IV. (1316–1378), český král a císař Svaté říše římské, patří mezi největší evropské státníky a nejvýznamnější osobnost českých dějin. Byl člověkem mnoha zdánlivých protikladů. Ambiciózní vladař, výborný diplomat a mecenáš umění, ale zároveň drsně pragmatický realista. Byl však také skutečným Evropanem, jemuž byla vlastní kultura německá, francouzská i italská.

Velmi významně se podílel na utváření a podobě města Prahy, takové Prahy, kterou jezdí obdivovat tisíce lidí z celého světa. Za jeho vlády se stala rezidencí císařství, centrem pozornosti a vzdělanosti. Započaly stavby takových monumentů jako Karlovy Univerzity, Nového Města pražského či všem dobře známého Karlova mostu – nejstaršího mostu přes řeku Vltavu.

Karel byl za svého života velmi činný. Umožnil právo svobodné volby českého krále, pro případ že by panovnický rod vymřel, založil novou státní instituci – země České Koruny. Započal významné územní expanze Českého státu zejména severovýchodním směrem. Zkrátka dovedl svým vladařským uměním hospodářství českých zemí k prosperitě.

Letos tento výjimečný státník slaví 700 let od svého narození a nabízí se otázka, jak by asi v dnešní době vládl a zda li by se mu zamlouvala politika našich politiků? Co by asi říkal na současnou politiku evropské integrace? Samozřejmě se o Karlu nedá mluvit jako o otci České republiky to vůbec ne, víme, že tomu předcházelo ještě mnoho staletí a útrap spousty dalších vladařů, ale mohl by se pokládat za jakéhosi praotce myšlenky samostatně fungujícího územního celku. Proto by mne třeba zajímal jeho názor na připojení našeho státu k Evropské unii. Dozajista by jej považoval za krok kupředu, protože Karel myslel v plošném měřítku, ostatně to byl také jeho úděl, jelikož byl ve své době asi nejmocnějším mužem tehdejší Evropy.
Je tomu více jak sedm století, doba se změnila, politika se změnila a lidé taktéž. Nemůžeme tedy dělat nějaké závěry, můžeme pouze spekulovat či se dohadovat o tom, jak by nyní Karel vládl.

Štukavcová Ivana, 4. B, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
MAREK SZOTKOWSKI (vlevo) věří, že půlroční vítkovická snaha o záchranu druhé ligy bude úspěšná.

Útočník MFK Vítkovice Marek Szotkowski: V Prostějově nás čeká zápas o všechno

Hladina přehrady Olešná po konci těžby sedimentů pozvolna stoupá.
8

Těžba skončila, hladina v Olešné stoupá pozvolna

Při vyklízení bytu odhalili policisté konopné doupě

Za kuriózních okolností se policistům tento týden podařilo odhalit konopné doupě v jednom z ostravských domů.

První malovaný chodník? Přece před mým domem!

Ostrava /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Ztrácejí se z ulic. Jejich náhrada je časově i finančně náročná. Řeč je o dětských hřištích…

Vítkovice pořádají výjezd na poslední zápas

Vedení fotbalového klubu z Vítkovic se rozhodlo nabídnout fanouškům týmu odvoz na rozhodující zápas do Prostějova.

Vyškrtnutí kandidáti ostravské ČSSD z problémů viní krajského předsedu

Moravskoslezský krajský klub Mladých sociálních demokratů se postavil za přátele (jak se ve straně oslovují) Janu Vajdíkovou a Adama Rykalu - vyškrtnuté z kandidátky pro podzimní parlamentní volby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies