VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Štukavcová Ivana, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Téma: 700 let od narození Karla IV. Jak by vládl v dnešní době?

Karel IV. (1316–1378), český král a císař Svaté říše římské, patří mezi největší evropské státníky a nejvýznamnější osobnost českých dějin. Byl člověkem mnoha zdánlivých protikladů. Ambiciózní vladař, výborný diplomat a mecenáš umění, ale zároveň drsně pragmatický realista. Byl však také skutečným Evropanem, jemuž byla vlastní kultura německá, francouzská i italská.

Velmi významně se podílel na utváření a podobě města Prahy, takové Prahy, kterou jezdí obdivovat tisíce lidí z celého světa. Za jeho vlády se stala rezidencí císařství, centrem pozornosti a vzdělanosti. Započaly stavby takových monumentů jako Karlovy Univerzity, Nového Města pražského či všem dobře známého Karlova mostu – nejstaršího mostu přes řeku Vltavu.

Karel byl za svého života velmi činný. Umožnil právo svobodné volby českého krále, pro případ že by panovnický rod vymřel, založil novou státní instituci – země České Koruny. Započal významné územní expanze Českého státu zejména severovýchodním směrem. Zkrátka dovedl svým vladařským uměním hospodářství českých zemí k prosperitě.

Letos tento výjimečný státník slaví 700 let od svého narození a nabízí se otázka, jak by asi v dnešní době vládl a zda li by se mu zamlouvala politika našich politiků? Co by asi říkal na současnou politiku evropské integrace? Samozřejmě se o Karlu nedá mluvit jako o otci České republiky to vůbec ne, víme, že tomu předcházelo ještě mnoho staletí a útrap spousty dalších vladařů, ale mohl by se pokládat za jakéhosi praotce myšlenky samostatně fungujícího územního celku. Proto by mne třeba zajímal jeho názor na připojení našeho státu k Evropské unii. Dozajista by jej považoval za krok kupředu, protože Karel myslel v plošném měřítku, ostatně to byl také jeho úděl, jelikož byl ve své době asi nejmocnějším mužem tehdejší Evropy.
Je tomu více jak sedm století, doba se změnila, politika se změnila a lidé taktéž. Nemůžeme tedy dělat nějaké závěry, můžeme pouze spekulovat či se dohadovat o tom, jak by nyní Karel vládl.

Štukavcová Ivana, 4. B, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Usain Bolt na tiskové konferenci v Ostravě.
5

Snad nebudu mít pivní břicho, usmál se Bolt

Vizualizace.
2 14

Do centra Ostravy se vrátí lauby. Zmizí i další proluky

Muž chtěl umlčet lidi před domem. Z okna po nich hodil televizor, skříňku

Skupinka osob sedící před domem ve Slezské Ostravě v závěru minulého týdne pořádně naštvala sedmatřicetiletého nájemníka.

Po úspěchu s mládětem kondora se v ostravské zoo radují z malých plameňáků

V ostravské zoologické zahradě se začali líhnout plameňáci kubánští. Ty chová zoo od orku 1979.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Příčinu smrti malého dítěte v Ostravě by měla zjistit pitva

Ostravští policisté prověřují okolnosti úmrtí pětiměsíčního dítěte, které zemřelo koncem týdne v Ostravě-Dubině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies