VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Tereza Gottwaldová, Masarykovo gymnázium Příbor

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

28.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Svatý Václave, prosím, požehnej národu českému, nedej zahynouti nám i budoucím!

Poslední modlitba

Královský šat je nemilosrdně vláčen blátivou břečkou. Bělostné roucho se ale kupodivu pod náporem špíny neztrácí. Rozhněvaný Karel IV. ztěžka klopýtá městem. Srdce mu zběsile tluče a krev v těle zuřivě kypí. Tedy jemu to tak připadá. Co chvíli nevěřícně potřese hlavou. Právě míjí ponuré továrny se šerednými komíny. Rozpadlé domy v zašedlých uličkách, jejichž věhlas je už dávno za zenitem. A nespočet prapodivných individuí. To snad má být žert, soptí v duchu. Okolo něj projíždí nekonečná kolona aut.

Chrčivé zvuky motorů vladaři připomínají bitevní řinčení zbraní. Všude samý spěch. Chvátající lidé na chodnících div nevráží jeden do druhého. Nejslavnější český monarcha se zachmuří. Vskutku neutěšený to kraj, praví si pro sebe se zármutkem. Banda pěti výrostků na protější straně si právě posměšně ukazuje na nemohoucí stařenku. Král se vyčerpaně zhroutí na nejbližší lavičku. Zaboří hlavu do dlaní a prudce vydechne. Třicet let mé vlády zřejmě přišlo nazmar, naříká panovník. Vše, co jsem důkladně budoval, se obrátilo v prach. Kde jsou ty pověstné zlaté časy Otce vlasti? Teď ohavné věže hyzdí krajinu, příbytky chátrají, žebráků jest nespočet, a naopak poskrovnu úcty ke stáří, běduje jeho vnitřní hlas. Mám já tohle zapotřebí? Proč jsem se chtěl navrátit?

Možná to ale v jiných končinách vypadá lépe. Karel s obtížemi povstane a s poslední špetkou naděje se vypraví dál na svou pouť do centra. Charakter města se znenadání přemění z průmyslového labyrintu na vznešené historické jádro. Král se proplétá rušnými pražskými čtvrtěmi, kráčí podél mocné Vltavy a náhle se ocitá před Hradem, místem, které mu dlouhá léta poskytovalo útočiště a zázemí. Hradní nádvoří je však naplněné k prasknutí. Lid se bouří, skanduje hesla a v dáli král zpozoruje jakési transparenty. Vmísí se tedy do davu, pozoruje okolní dění a vyčkává. Když po pár hodinách demonstrace bez (byť jen náznaku) kýženého výsledku ustane a protestující se sklíčeně navracejí domů, uvědomí si panovník jednu zásadní věc. Slušná vláda by nikdy neměla dopustit to, aby povstání vlastních obyvatel s opodstatněnou příčinou zůstalo bez zjevné odezvy. Totiž když lid protestuje, většinou k tomu má také řádný důvod. A nejdůležitějším posláním vladaře a šlechty by mělo být přece naslouchání hlasu svého národa a snaha o napravení potíží, které v zemi panují.

Kde se bere ta zrůdná lhostejnost vůči občanům? Nikdy bych nestrpěl takový nezájem a netečnost ze strany jakéhokoliv vládního úředníka. Zarputile bych bránil svou vlast vůči cizím nezvaným hostům a vetřelcům, ve své vlastní zemi by se nikdo neměl bát. Zajistil bych pro všechny práci i oddech, aby nikoho nesužovala bída, ale ani neustálý shon. České země by se opět staly význačnou částí Evropy. Vysílený Karel upře svůj zrak k Pražskému hradu a spatří špičky věží svého milovaného chrámu. Jako ve snách pokorně vkročí do katedrály, zastaví se až před oltářem. Poklekne a svůj pobyt ve svatyni zakončí úpěnlivou modlitbou. Svatý Václave, prosím, požehnej národu českému, nedej zahynouti nám i budoucím! A po vyřknutí této prosby se jeho duch rozplyne v obláčky par.

Tereza Gottwaldová, sexta, Masarykovo gymnázium Příbor

Autor: Redakce

28.4.2016
SDÍLEJ:
Nehoda tramvaje a nákladního automobilu na ulici 28. října ve čtvrtek 17. srpna 2017.
13

OBRAZEM: Před krajským úřadem se srazila tramvaj s náklaďákem

Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
6

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Výbuch v play-off nezůstal bez odezvy

Házenkářky Poruby nebudou v nadcházející sezoně startovat v evropských pohárech.

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

/FOTOGALERIE/ Ve Staré Bělé je 11 autobusových zastávek v každém směru, přičemž šest z nich bylo převedeno do režimu na znamení. S tím obvod nesouhlasí.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení