VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Veronika Bachoříková, SŠ Havířov-Prostřední Suchá

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Jak by vládl v dnešní době král Karel IV.?

Je velmi těžké si představit, jaké by to bylo, kdyby dnes vládl Karel IV. Ale byl to ve své době mimořádně moudrý a vzdělaný muž, který uměl několik jazyků, sepsal spisy právní i teologické a měl tak obrovský přehled, že se postupně stal císařem římským a zároveň patriotem země české. Říká se, že Praha je srdcem Evropy. Myslím si, že kdyby v současnosti vládl Karel IV., snažil by se tyto pomyslné hranice mnohem více rozšířit.

Stavby, které zanechal z doby svého panování, nám dodnes slouží a dělají čest jeho jménu. A v podobném duchu by se snažil a staral o rozkvět celé země. Dělal by věci účelně a hospodářsky. Určitě by nejprve přemýšlel a probral by ze všech stran, zda to či ono dílo je rozumné postavit, vyspravit. Myslím, že by to měl do detailu promyšlené, do čeho by investoval. Určitě by nebylo tolik rozestavěných a nedokončených staveb, rozbitých cest a nefunkčních objektů, které dnes zejí prázdnotou a pomalu postupně chátrají. Věřím, že by občany motivoval k lásce ke své zemi, že by byl moudrým panovníkem. Jistě by byl přísný panovník, který budí respekt, ale jeho moudrost a spravedlnost by se odrážela do všech stran. Myslím si, že by dokázal naslouchat lidem a využil by moudrosti a schopnosti každého jednotlivce. Určitě by ho jenom tak někdo neobalamutil. Věřím, že i kdyby měl poradní sbor v podobě dnešního parlamentu, jistě by si prosadil věci, které by byly potřebné. Že by nebyl pouhou loutkou, ale že by spravedlivě posuzoval různé záležitosti. Určitě by mu záleželo na spravedlnosti a důvěryhodnosti všech spolupracovníků, které by ověřil a hlídal.

Je těžké si představit, jaké by to bylo za jeho vlády, zda by věci fungovaly, jak si myslím, a zda by to bylo vůbec k žití. Věřím, že by se staral v tom nejlepším slova smyslu, aby se o nás ve světě vědělo a mluvilo jen v superlativech.

Veronika Bachoříková
Střední škola Havířov – Prostřední Suchá

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku uprostřed Milan Baroš, vpravo Aleksandar Šušnjar
32

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

Ilustrační foto.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

/FOTOGALERIE/ Na start třetího z letošních závodů seriálu Vaňkáč Čelindž se postavilo pár desítek závodníků.  

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V životě se neobejde bez manželky, přírody a tvůrčí práce. Musí něco vyrábět, aby se nezbláznil. Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek říká: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace. Člověk ničí a tvoří zároveň“

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení