VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 3. kolo: Adam Venhuda, 3.A, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Dopis panu Seifertovi

Vážený pane Seiferte…

V hodině češtiny jsme dostali za úkol napsat svému vzoru dopis, a tedy představit, kým bychom chtěli být, čeho bychom chtěli dosáhnout.

Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, komu napíšu. Vždyť člověka utváří právě lidé, věci, které nás ať už vědomě, či nevědomě ovlivňují … rodina, přátelé, škola, knihy, filmy, umění. To všechno jej neustále mění, tvaruje. Kdyby člověka ovlivňovala pouze jedna osoba, nebyl by pak sám sebou, jedinečnou mozaikou otisků vlivů; byl by jen něčím stínem, a ať už je ten stín větší sebevíc, svět by nebyl tak pestrým místem, jakým je. Byl by jen kopií něčeho.

Už od útlého věku v sobě pociťuji lásku k psanému slovu a obdiv k těm, kteří je tvoří a dělají z něho něco více než jen slova na papíře, dělají z něj krásu.

Každý člověk dokáže utvořit rým. Básník dokáže do svých veršů vetknout svou citovost. Ale jen básník, jakým jste byl Vy, dokáže do svých básní vetknout duši.

Kvůli tomu Vám ale nepíši. Ne. Píši Vám, protože jste byl velký člověk a toho si u Vás cením nejvíc. A jelikož bylo letos již třicáté výročí od Vašeho úmrtí, chtěl bych tímto tak trochu uctít Vaši památku člověka/umělce. Osobně si myslím, že pro oslavení života váženého člověka by se mělo připomínat výročí jeho narození, nikoli smrti. Vzhledem k tomu, že Váš pohřeb vyzněl nejen jako uznání člověku a jeho dílu, ale také jako manifestace nesouhlasu s komunistickým režimem, udělám výjimku.

Obdivuji Vás především pro vaši lidskost. Dělal jste prostě to, co jste považoval za správné. A i na stará kolena jste pomáhal lidem, již se stali oběťmi bezpráví. Po celý život ochotný, laskavý, skromný. Nikdy jste nezradil své morální přesvědčení. Zachoval jste si svou intelektuální integritu. Vás nezlomili, vy jste se před nimi nesklonil.

Nejspíš proto se stále čtou Vaše básně. Zrcadlí se v nich Vaše láska k bytí, životní postoj, Vaše podstata… podstata lidství.

Chtěl bych být takovým člověkem, jakým jste byl Vy. Chtěl bych, aby i moje srdce tlouklo stejně mocně, jako to Vaše.

Adam Venhuda, 3.A, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Autor: Redakce

20.5.2016
SDÍLEJ:
Duatlonový závod v areálu lyžařského střediska Vaňkův kopec.
12

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek vyrobil svůj první nůž v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů.
10

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřou až v neděli večer

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Jakub Petr před turné po Švýcarsku: Jako generálku to nebereme

Čtyři zápasy s kvalitními soupeři v šesti dnech čekají hokejisty Vítkovic během turné po Švýcarsku, kam v pátek brzy ráno ostravská výprava nabrala směr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení