VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 3. kolo: Katrin Hrbáčová, PORG Ostrava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

22.5.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Známý chce být každý

Dnes jsme se vydali za dětskou psycholožkou a odbornicí na lidské vztahy Jarmilou Závrubskou, abychom zjistili, co mladé lidi v dnešní době motivuje a co si představují pod pojmem „vzor". „Není důležité, kdo nás motivuje, je důležité, jaké vlastnosti a znalosti si z toho odneseme," říká.

Co to vlastně je motivace? A kde se bere?

Motivace je něco, co vás pohání dopředu, vaše emoční palivo, něco, co vás donutí ráno vstát z postele, a ne není to káva. Když vám chybí motivace, musíte ji najít. U dětí je časté, že před motivací je pohání inspirace, inspirace někým.

Je tedy běžné, že lidé se inspirují sebou navzájem?

Samozřejmě. Býváme si navzájem svými vzory. Nejčastěji se však můžeme setkat se vzory u dětí. Děti vzhlížejí k ostatním, chtějí být dobré, ba většinou i nejlepší, a vybírají si proto také ty nejlepší z nás známého fotbalistu, zpěváka, spisovatele, herečku, vědce a podobně. Většinou však nechtějí být přesně jako jejich vzor, chtějí mít jen určitou vlastnost, vzhled, chtějí být slavní, důležité je, aby si děti vybraly ty správné vlastnosti. Nikdo není dokonalý, ale neměly by se inspirovat negativním vzorem.

U kterých věkových kategorií se nejčastěji setkáváme se vzory?

U dětí, bez pochyby. Samozřejmě i dospělí mají sem tam nějaký ten vzor, ale nejčastěji děti. Děti se totiž vyvíjejí, utvářejí svou osobnost, proto k někomu vzhlíží, chtějí být stejně dobré, zkouší a zkouší, co je nejvíce baví, co jim jde, někým se inspirují a pořád se snaží se jim vyrovnat, ale teprve, až najdou samy sebe, přestanou mít tak velké vzory.

Mají naše vzory nějaké společné rysy?

Bezkonkurenčně popularita, známý chce být každý. Lidé touží být uznáváni. Poté se můžou objevit společné rysy, jako dobrá povaha a podobně.

Dělají nás naše vzory lepšími lidmi? Jak důležité je mít vzor?

Někteří lidé nikdy vzor neměli nebo to nebyla konkrétní osoba, to je v pořádku. Je běžné, že se lidem líbí jen určitá vlastnost ostatních a ta je inspiruje k tomu, aby ji rozvíjeli. Vsadím se, že kdybyste teď vyšli na ulici a zeptali se náhodných kolemjdoucích, mají-li vzor, nejméně polovina by vám odpověděla, že nemá. Jestli nás to dělá lepšími lidmi? Tak to je velice diskutabilní, jelikož naše vzory nemusí být vždy úplně nejlepší, může to být vrcholový sportovec nebo také sprejer, kterého potkáváme večer v autobuse. Nedoporučuji však dětem zakazovat jim vzor, jejich touhu rozvíjet se, spíše bych se přiklonila k správnému nasměrování dětí, takzvané. posadit je do správného vlaku.

Touží lidé býti vzory?

Mnoho lidí si svých obdivovatelů ani nevšimne, ale najdou se i tací, kteří vyhledávají obdivovatele. Těší nás, když někoho k něčemu dokážeme namotivovat, připadáme si potom užiteční.

Katrin Hrbáčová, PORG Ostrava

Autor: Redakce

22.5.2016
SDÍLEJ:
Usain Bolt na tiskové konferenci v Ostravě.
5

Snad nebudu mít pivní břicho, usmál se Bolt

Vizualizace.
2 14

Do centra Ostravy se vrátí lauby. Zmizí i další proluky

Muž chtěl umlčet lidi před domem. Z okna po nich hodil televizor, skříňku

Skupinka osob sedící před domem ve Slezské Ostravě v závěru minulého týdne pořádně naštvala sedmatřicetiletého nájemníka.

Po úspěchu s mládětem kondora se v ostravské zoo radují z malých plameňáků

V ostravské zoologické zahradě se začali líhnout plameňáci kubánští. Ty chová zoo od orku 1979.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Příčinu smrti malého dítěte v Ostravě by měla zjistit pitva

Ostravští policisté prověřují okolnosti úmrtí pětiměsíčního dítěte, které zemřelo koncem týdne v Ostravě-Dubině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies