VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta - Anna Kubná, Slezské gymnázium Opava, 4.A

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

28.3.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Moravskoslezský kraj jako místo pro život - v čem je nej a co mu chybí?

Je to již 20 let, co jsem se přestěhovala do hlavního města. Do Prahy jsem odešla za lepší prací. Pracuji v redakci časopisu Tady bydlím já.

Nyní se vracím zpět do svého rodného - Moravskoslezského - kraje za účelem rozhovoru s panem Veselým, zaměstnancem Hornického muzea v Ostravě.

Zajímalo mě, jak se mu s jeho rodinou žije, jestli jim něco chybí nebo jestli jsou tady spokojeni.

Pane Veselý, vy jste se rozhodl po gymnáziu zůstat v rodném městě. Začal jste studovat v Ostravě. Co říkáte na kvalitu vzdělání a jak jste zužitkoval zkušenosti ze školy v pozdějším pracovním životě?

,,Vybral jsem si VŠB-TU, protože mě zaujal obor, který s naším krajem souvisí - hornictví a geologie. Studium bylo kvalitní hlavně proto, že jsem mnoho zažili v reálu, nejen v učebnách. Proběhly exkurze do mnoha dolů či muzeí. Všeobecně ale možnosti studia na vysoké škole v našem kraji chybí. Pak je u nás také málo pracovních příležitostí. Je tady jedna z nejvyšších nezaměstnaností z celé ČR. Toto bych viděl jako jediný důvod pro přestěhování jinam.''

Vy máte rodinu (2 děti). Je zde dostatek míst, kam s dětmi vyrazit? Nebo i bez dětí?

,,Ani v tomto ohledu nám nic nechybí. Z kulturních akcí určitě stojí za zmínku hudební festival Colours of Ostrava, koná se v areálu Dolní oblasti Vítkovice. To je také námi velmi navštěvované místo. Jsou tam interaktivní výstavy, ale zdaleka ne jen pro děti. Dále rádi navštívíme ZOO nebo Dinopark. Jinak ale téměř každé větší město připravuje během roku mnoho kulturních i sportovních akcí.''

To máme za sebou kulturu. Jak je to u Vás se sportovním vyžitím?

,,O sportovní haly nebo hřiště na různé sporty určitě nouze není. Co nás ale láká, jsou hory. Celkem blízko to máme do Beskyd. Důvodem, proč rádi odjedeme z města, je čerstvý horský vzduch. Náš kraj je známý tím, že kvalita ovzduší je zde kvůli průmyslu na špatné úrovni. Vymýšlejí se ale nová opatření, aby se ovzduší stále zlepšovalo. Jinak se dá říct, že u nás si najde to své určitě každý.''

Děkuji panu Veselému za vyčerpávající odpovědi a doufám, že jsme vám alespoň trochu přiblížili, jak se žije v Moravskoslezském kraji.

Anna Kubná, Slezské gymnázium Opava, 4.A

Autor: Redakce

28.3.2016
SDÍLEJ:
Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Hodiny se vrátily na „Alšák“

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Startuje podzimní TIP liga. Vyhrajte pivo či celosezonní permanentku na Baník!

Kromě klasického tipování o atraktivní ceny si pro vás redakce Moravskoslezského deníku připravila i jednu novinku – soutěž týmů!

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Jubilejní ročník Folkloru bez hranic v Ostravě vyvrcholí na hradě

/FOTOGALERIE/ Až do pátku se v moravskoslezské metropoli koná jubilejní 20. ročník festivalu Folklor bez hranic. V jednotlivých městských obvodech se postupně představují umělci ze šesti zemí několika kontinentů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení