VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta - Hana Weiglhoferová, Slezské gymnázium Opava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

5.3.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Pro mě je Opava důležitá především lidmi

Město mého srdce

Chcete vědět, jaké to je, žít v Moravskoslezském kraji? Ráda vám to řeknu. I když… jak se tak zamýšlím, informace, které ke kraji mám, nejsou prověřené mými zkušenostmi. Celý svůj dosavadní život jsem vlastně strávila na jednom místě. A tak vám řeknu něco o něm.

Opava. Mé rodné město. V brožurách, průvodcích či informačních letácích se dočtete, že je to okresní město se zhruba 60 000 obyvateli, jeho počátek je datován rokem 1224 a je to bývalé hlavní město rakouského Slezska. Ale já bych vám chtěla říct, co Opava znamená pro mne.

Bílá Opava… tak bohužel tohle spojení už patří historii. Každému, kdo jen trochu sleduje stav znečištění ovzduší či stav emisí v jednotlivých krajích, je jasné, že Moravskoslezský kraj, a tudíž i Opava, jsou na tom absolutně nejhůře. Není to zrovna věc, která dělá z mého rodného města město snů. Také nezaměstnanost je v Opavě poměrně vysoká, sehnat práci je oproti jiným krajům dost obtížné, a tak se ani nedivím, že mnozí mí spolužáci plánují, že po studiích na vysoké škole zůstanou jinde ve městech, kde je nabídka práce podstatně širší.

Také spojení s ostatními městy tu není nejlepší, Opava neleží právě na dopravní tepně. Jisté omezení lze vnímat také v nabídce kulturních či sportovních aktivit rozhodně zde každý večer nepulzuje aktivní život v několika klubech či koncertních síních, světové sportovní šampionáty tady taky nejsou zrovna na denním pořádku. O metru si můžeme jen nechat zdát. A když už provedete nějakou „nesprávnou" věc, buďte si jisti, že se to v nejbližších dnech dovědí všichni, od vašich příbuzných, bývalých či současných spolužáků až po vašeho zubaře. Protože v tomto ohledu funguje Opava jako vesnice. Ale…

Ano, je tady právě to ale. Toto všechno je vlastně podružné. Když jsem si vybírala střední školu, k dispozici jsem měla širokou nabídku. Stejná situace byla při výběru kroužků pro mé aktivity. Své umělecké choutky můžu nasytit návštěvou divadla, kina či galerie, a to nijak nezdůrazňuji výstavní síň Slezského muzea, o němž přece KAŽDÝ ví, že je nejstarším muzeem v republice. Městská hromadná doprava funguje, a kdyby náhodou ne, Opavu projdete klidně i pěšky. Sportu zrovna moc neholduji, ale i tak vím, že jsou tady k dispozici sportovní haly, zimní stadion, bazén či koupaliště.

V blízkosti Opavy, přesněji v Hradci nad Moravicí, se nachází nádherný zámek, podle ankety Národního památkového ústavu nejpohádkovější zámek v České republice. Ostatně, už když k nám zavítáte (mám na mysli vlakové spojení), tak při výstupu na nádraží Opava východ můžete sami zhodnotit, proč je právě toto nádraží nejkrásnějším nádražím v Česku.

Mohla bych vyjmenovat spoustu dalších objektů, památek či událostí, které vás přesvědčí, že Opavu prostě musíte vidět. Pro mě je ale toto město důležité především lidmi. Vím, že když si zapomenu klíče a doma nikdo ještě nebude, není to žádná katastrofa. Zastavím se u babičky, dostanu něco dobrého a z nepříjemného zapomenutí bude hezká chvilka. Když potřebuji s čímkoli pomoci, mám tady spoustu ochotných kamarádů. Ne těch imaginárních „fejsbúkových", ale těch reálných, kteří mi přijdou pomoct udělat seminárku, vysvětlit matiku či přestěhovat pokoj.

Mám tady všechny a všechno, co ke svému životu potřebuji. A tak vás asi nepřekvapí sdělení, že Opava je městem mého srdce. A toto se nedočtete v žádné brožuře?

Hana Weiglhoferová, 4.C, Slezské gymnázium Opava

Autor: Redakce

5.3.2016
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení