VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta - Hana Weiglhoferová, Slezské gymnázium Opava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

5.3.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Pro mě je Opava důležitá především lidmi

Město mého srdce

Chcete vědět, jaké to je, žít v Moravskoslezském kraji? Ráda vám to řeknu. I když… jak se tak zamýšlím, informace, které ke kraji mám, nejsou prověřené mými zkušenostmi. Celý svůj dosavadní život jsem vlastně strávila na jednom místě. A tak vám řeknu něco o něm.

Opava. Mé rodné město. V brožurách, průvodcích či informačních letácích se dočtete, že je to okresní město se zhruba 60 000 obyvateli, jeho počátek je datován rokem 1224 a je to bývalé hlavní město rakouského Slezska. Ale já bych vám chtěla říct, co Opava znamená pro mne.

Bílá Opava… tak bohužel tohle spojení už patří historii. Každému, kdo jen trochu sleduje stav znečištění ovzduší či stav emisí v jednotlivých krajích, je jasné, že Moravskoslezský kraj, a tudíž i Opava, jsou na tom absolutně nejhůře. Není to zrovna věc, která dělá z mého rodného města město snů. Také nezaměstnanost je v Opavě poměrně vysoká, sehnat práci je oproti jiným krajům dost obtížné, a tak se ani nedivím, že mnozí mí spolužáci plánují, že po studiích na vysoké škole zůstanou jinde ve městech, kde je nabídka práce podstatně širší.

Také spojení s ostatními městy tu není nejlepší, Opava neleží právě na dopravní tepně. Jisté omezení lze vnímat také v nabídce kulturních či sportovních aktivit rozhodně zde každý večer nepulzuje aktivní život v několika klubech či koncertních síních, světové sportovní šampionáty tady taky nejsou zrovna na denním pořádku. O metru si můžeme jen nechat zdát. A když už provedete nějakou „nesprávnou" věc, buďte si jisti, že se to v nejbližších dnech dovědí všichni, od vašich příbuzných, bývalých či současných spolužáků až po vašeho zubaře. Protože v tomto ohledu funguje Opava jako vesnice. Ale…

Ano, je tady právě to ale. Toto všechno je vlastně podružné. Když jsem si vybírala střední školu, k dispozici jsem měla širokou nabídku. Stejná situace byla při výběru kroužků pro mé aktivity. Své umělecké choutky můžu nasytit návštěvou divadla, kina či galerie, a to nijak nezdůrazňuji výstavní síň Slezského muzea, o němž přece KAŽDÝ ví, že je nejstarším muzeem v republice. Městská hromadná doprava funguje, a kdyby náhodou ne, Opavu projdete klidně i pěšky. Sportu zrovna moc neholduji, ale i tak vím, že jsou tady k dispozici sportovní haly, zimní stadion, bazén či koupaliště.

V blízkosti Opavy, přesněji v Hradci nad Moravicí, se nachází nádherný zámek, podle ankety Národního památkového ústavu nejpohádkovější zámek v České republice. Ostatně, už když k nám zavítáte (mám na mysli vlakové spojení), tak při výstupu na nádraží Opava východ můžete sami zhodnotit, proč je právě toto nádraží nejkrásnějším nádražím v Česku.

Mohla bych vyjmenovat spoustu dalších objektů, památek či událostí, které vás přesvědčí, že Opavu prostě musíte vidět. Pro mě je ale toto město důležité především lidmi. Vím, že když si zapomenu klíče a doma nikdo ještě nebude, není to žádná katastrofa. Zastavím se u babičky, dostanu něco dobrého a z nepříjemného zapomenutí bude hezká chvilka. Když potřebuji s čímkoli pomoci, mám tady spoustu ochotných kamarádů. Ne těch imaginárních „fejsbúkových", ale těch reálných, kteří mi přijdou pomoct udělat seminárku, vysvětlit matiku či přestěhovat pokoj.

Mám tady všechny a všechno, co ke svému životu potřebuji. A tak vás asi nepřekvapí sdělení, že Opava je městem mého srdce. A toto se nedočtete v žádné brožuře?

Hana Weiglhoferová, 4.C, Slezské gymnázium Opava

Autor: Redakce

5.3.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

PIZZA COLOSEUM otevře na jaře příštího roku svou druhou pobočku na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Ta první je v OC Forum Nová Karolina.
7

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení