VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta -Josefína Kvíčalová, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

28.3.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Moravskoslezský kraj jako místo pro život

První co mě napadne, když se řekne Moravskoslezský kraj jako místo pro život, je kupodivu spousta negativních názorů, které se ve společnosti šíří. Myslím tím věci typu „je tu hrozné ovzduší, nedostatek práce, málo kulturních institucí, akcí a podobně.

Kdyby se ale někdo zeptal, jak to vidím já, určitě bych neodpověděla ani jedním podobným argumentem. Nejspíš bych řekla, že to tu mám ráda, což je jen svatá pravda.

A co se mi tedy vybaví při slovech Moravskoslezský kraj? Jsou to pochopitelně místa, která jsou mi blízká, místa, kde jsem trávila dětství, kam ráda chodívám teď a vždy tam ráda zavítám.

Pokud můžu být tedy konkrétní, tak mám ráda Emu. O Emě bych mohla říct, že je to moje kamarádka, která toho se mnou zažila už mnoho, neboť „za ní" zavítám v každé své volné chvilce. Myslím, že každému Ostravákovi je jasné, že jsem se nezbláznila, že řeč ve skutečnosti není o žádné mé kamarádce, nýbrž o haldě Emě, která je známá, jakožto nejvyšší bod Ostravy. Chtěla bych vám říct, že jsem tam de facto pořád.

Z vrcholku se mi naskýtá totiž dokonalý výhled na celé město, a tedy na všechny moje nejdůležitější vzpomínky. Ať už to je Landek s hornickým muzeem, oblíbené Masarykovo náměstí, Slezskoostravský hrad, Komenského sady, Beskydy nebo Vítkovické ocelárny, kde se každoročně pořádá letní festival Colours of Ostrava. Myslím, že nemluvím jen za sebe, když říkám, že mi ten kopec plný jedovatých plynů, přirostl k srdci.

Píši vám o tom, jak jsem tady spokojená a mám tu všechno ráda. Měla-li bych být opravdu upřímná, tak i já vidím určité mouchy. Pokud mi tedy dovolíte se nadále věnovat Ostravě, nemůžu se nezmínit o Karolíně, která se mnou zas taková kamarádka jako je Ema, není. Karolína je obrovské obchodní centrum, v podobě kostky, která zde vyrostla v roce 2012.

Ne, že bych ji nenavštěvovala, to zas ne, ale myslím si, že svým vznikem částečně ukradla život „tam venku". Mám na mysli, tu spoustu obchodů z krásného historického centra, které zmizely ve spárech Karoliny. Prostě je venku teď tak nějak smutněji. S tím ovšem já nic nenadělám, a tak mi nezbývá nic jiného, než si příležitostně někomu postěžovat.

Tím ale moje stížnosti a výtky vlastně končí, a já bych si akorát přála, aby se Ostravě dařilo překonat problémy s ovzduším, aby zde lidé rádi trávili svůj čas a aby se Colours of Ostrava pořádal dalších sto let. Zkrátka a dobře ať je radost všudypřítomná a ať je Ostrava město plné života.

Josefína Kvíčalová, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Autor: Redakce

28.3.2016
SDÍLEJ:
Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
10

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

/ROZHOVOR/ Nejdřív přesným centrem vybídl k vyrovnání Roberta Hrubého a pak sám dokonal obrat. Nakonec se však Tomáš Mičola se spoluhráči z výhry po nepovedeném vstupu do zápasu radovat nemohl.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Stavba za osmnáct milionů korun by měla zajistit bezpečný průjezd mezi oběma městy.

Generální ředitel Vítkovic Libor Witassek: Dělníky potřebujeme

/ROZHOVOR/ Strojírenské Vítkovice se od poloviny loňského roku potýkají s nemalými problémy. Jak se s nimi skupina vyrovnává a co pro ni znamená nedávné vyhlášení konkurzu nad společností Vítkovice Power Engineering (VPE) jsme se zeptali generálního ředitele a předsedy představenstva Vítkovic Libora Witasska. Toho Jan Světlík už loni představil jako svého nejbližšího spolupracovníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení