VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta - Veronika Slavíková, OA a VOŠS, Ostrava-Mariánské Hory

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

2.3.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Cítíte se odpočatí, problémy jdou stranou a nevěříte, že den může být tak krásný. Ať už procházíte ostravskými ulicemi v létě, plnými zeleně a ptáků, jejichž štěbetání se rozléhá na kilometry daleko, a podtrhuje tak tuto kouzelně nevídanou atmosféru, nebo v zimě, kdy je krajina zahalena čerstvě napadaným sněhem pokud ovšem nějaký napadne, možná si vzpomenete na předsudky lidí z jiných částí republiky o vašem rodném Moravskoslezském kraji, o Ostravě.

Mnoho lidí si Moravskoslezský kraj představuje jako místo plné starých, zaostalých, ztrouchnivělých a zaprášených měst se vzduchem vysoce znečištěným kvůli nedávné historii této oblasti. Dnes je tomu ale jinak a nejen Ostrava, ale i ostatní velká a malá města kvetou do krásy.

Nejenže po celém kraji příroda vytvořila místa, která jsou dnes přírodními rezervacemi, jako třeba chráněné krajinné oblasti Jeseníky, Beskydy a Poodří, ale jsou tu také zajímavé historické památky. K nejznámějším patří např. město Štramberk kdo by neznal štramberské uši!-, hrad Hukvaldy či Slezskoostravský hrad, kde se každoročně konají různé akce. Své místo zde mají i památníky z druhé světové války či výstava známé automobilky Tatra.

Když vás ovládne nuda, můžete navštívit množství akcí a zajímavých míst nebo si zajít na výšlap na Lysou horu a po půl hodině lapat po dechu a tvrdit, že jste obešli kopec minimálně třikrát, a po výstupu na samý vrchol jste přesvědčeni o tom, že jste zdolali samotný Mount Everest, který je ovšem asi tak osmkrát vyšší. Náš kraj má mnoho pozitiv a je velmi kulturně a společensky aktivní. Obce se snaží o co největší pořádek a zapojují různé organizace do všelijakých soutěží.

Ostrava, označovaná také jako železné srdce České republiky, byla velmi čilá, co se týkalo všech hutnických a zpracovatelských činností. Ale s úspěchem přišla i daň v důsledku velké aktivity těžkého průmyslu se ovzduší velmi rychle znečistilo. Situace se však zlepšuje. Z vysokých pecí Vítkovických železáren se stal velmi známý turistický areál, kde se návštěvníci mohou podívat i do Světa techniky. Troufám si tvrdit, že Ostrava je dnes krásné a příjemné město, barevné, s nečekaným množstvím zelených oáz.

Ale za největší zklamání považuji stav bývalého starobylého obchodního domu Ostravica-Textilia. Byl chloubou nejen centra města, ale také jeho okolí. Byl postaven tak, aby působil jedinečně, a přitom zapadal mezi ostatní budovy. Svým zevnějškem byl nenápadný, protože vypadal podobně jako stavby ostatní, ale když nastala noc, rozsvítila se neonová světla, a ozářila tak celý obchodní komplex.

Všechny jistě lákalo vejít dovnitř, a když vstoupili, uviděli tu výjimečnost. V hlavní vstupní části budovy se vyjímalo obrovské točité schodiště všemi tak obdivované.

Tento nadčasově postavený obchodní dům byl perlou v době totality i v době po něžné revoluci. Z nejvyššího patra jste měli výhled na každé z podlaží, byl to jistě krásný pohled. Nebylo to jako dnešní obchodní centra ve tvaru krabice, kdy je vše přesně symetricky zarovnané, tato budova měla duši. A byla tak významná, že se stala dokonce kandidátem na největší a nejluxusnější obchodní centrum v republice a později byla oceněna mezinárodní cenou. Konaly se zde ty největší módní události.

Díky této budově celé centrum města žilo, ale potom kvůli nepovolené rekonstrukci se celý areál zbortil. Zanedbání budovy znamenalo to, že se postupně z části domu začalo odlupovat zdivo a budova přišla o okna. S jejím stavem byly potíže také proto, že je právě komplex Ostravice chápán jako kulturní památka, a proto nebylo tak jednoduché budovu odkoupit a opravit. Později se kousek od centra postavil obchodní dům nový Forum Nová Karolina -, a tak se stalo, že náměstí osiřelo.

Říkám si, že kdyby nebylo zanedbáno to, co se mohlo během několika týdnů vyřešit, mohlo být vše jinak. V ostravském centru by byla tlačenice, nikdo by neřešil problém s jeho vylidněním a mě by tato skvrna na kráse mého města netrápila.

Veronika Slavíková, 1.E, Obchodní akademie a VOŠS, Ostrava-Mariánské Hory

Autor: Redakce

2.3.2016
SDÍLEJ:
I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku uprostřed Milan Baroš, vpravo Aleksandar Šušnjar
32

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

Ilustrační foto.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

/FOTOGALERIE/ Na start třetího z letošních závodů seriálu Vaňkáč Čelindž se postavilo pár desítek závodníků.  

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V životě se neobejde bez manželky, přírody a tvůrčí práce. Musí něco vyrábět, aby se nezbláznil. Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek říká: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace. Člověk ničí a tvoří zároveň“

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení