VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PĚT RAD ZDARMA: Pravidla při nákupu zboží přes internet

Ostrava /SERIÁL DENÍKU/ - Rubrika 5 rad zdarma je společným projektem Deníku a internetové právní poradny Právní linka - www.pravnilinka.cz.

15.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Holubář

V případě, že se rozhodnete využít nákupu přes internet, měli byste se seznámit s určitými specifiky těchto nákupů, oproti nákupům v běžných kamenných prodejnách, a to především tehdy, jestliže vystupujete jako spotřebitel, tedy nenakupujete v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání.

Právní rada prvá

Buďte obezřetní při výběru obchodníka a ujistěte se, zda na svých internetových stránkách poskytuje všechny zákonem vyžadované informace.

Nakupování zboží prostřednictvím internetu je v dnešní době naprosto běžnou záležitostí a stává se čím dál populárnější. Není se čemu divit, jedná se o velmi pohodlné řešení a častokrát Vám může ušetřit spoustu času i peněz. Současně však úměrně s rozrůstajícím počtem internetových nákupů roste taky počet podvodných jednání, s cílem vylákat ze zákazníků pouze jejich peníze. Proto si vždy zjistěte o obchodníkovi co nejvíce informací, na jeho stránkách může být sice Vámi vybrané zboží nejlevnější, ale může se jednat o padělek nebo dokonce o podvodníka, od něhož zboží nikdy neobdržíte. Na některých internetových stránkách můžete nalézt hodnocení a názory zákazníků na konkrétní internetové obchody, popř. i diskuse o jejich spolehlivosti, z nichž budete mít šanci zjistit, zda se jedná o seriózního prodejce či nikoli.

Základní informace, které by měly být dostupné na stránkách všech internetových obchodů, jsou zejména přesné identifikační údaje dodavatele, název a hlavní charakteristika poskytovaného zboží nebo služeb, jejich cena s údajem, zda jsou k ní připočteny všechny daně a poplatky, možnosti platby a dodání a doba, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti.

Pokud používáte k úhradě svých nákupu platební kartu, dbejte na to, aby obchody byly zapojeny do tzv. 3D-secure systému a vy jste byli vždy přesměrováni na zabezpečené a ověřené platební brány (zabezpečené stránky poznáte tak, že u adresy stránky bude uvedeno https a obrázek visacího zámku).

Právní rada druhá

Pokud nejste se zbožím z internetu spokojeni, můžete ho bez udání důvodů do 14 dnů vrátit.

Na základě občanského zákoníku má kupující v případě nákupu zboží prostřednictvím prostředků na dálku, čili tedy i v případě internetového nákupu, právo odstoupit od této kupní smlouvy do 14 dnů, a to bez uvedení důvodu a jakékoliv sankce. Pokud Vás prodejce o této možnosti neinformuje, prodlužuje se možnost odstoupení na tři měsíce od převzetí zboží, to platí i tehdy, pokud Vám obchodník nesdělí některou z výše uvedených povinných základních informací.

Jestliže se rozhodnete zakoupený výrobek vrátit, oznamte do 14 dnů, resp. 3 měsíců prodejci odstoupení od smlouvy a domluvte se na způsobu jeho vrácení. Pokud bude vrácené zboží vykazovat podstatné známky opotřebení či bude jinak poničeno, může Vám prodejce vrácenou částku snížit.

Pamatujte, že odstoupení není možné v případě nákupu některého zboží, jako jsou dodávané noviny, časopisy, výrobky upravené podle Vašich představ, dále u zboží, které podléhá rychlé zkáze nebo opotřebení, u audio a videonahrávek, u nichž jste porušili originální obal, apod.

Právní rada třetí

Nezapomeňte, že při zákonném odstoupení od smlouvy máte nárok také na vrácení poštovného a balného.

Velmi obvyklou praxí obchodníků bylo a stále je, že v případě, kdy zákazník využije možnosti odstoupení od smlouvy v zákonné 14 denní lhůtě, vrátí mu pouze částku za konkrétní zboží, nikoliv již však poštovné a balné, které musel zákazník také uhradit. Na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora jsou prodejci spotřebitelům vracet rovněž i zaplacené poštovné a balné. Náklady na odeslání zboží zpět prodejci však hradíte vy sami. Částku, kterou jste za zboží zaplatili včetně nákladů na dopravu, je Vám obchodník povinen vrátit do 30 dnů od odstoupení.

Právní rada čtvrtá

I zboží zakoupené přes internet můžete reklamovat stejně jako zboží z kamenných prodejen.

Na výrobky pořízené na internetu se vztahuje klasická 24 měsíční záruka, pokud případně prodejce neposkytuje lhůtu delší. Postup jak reklamovat zboží bývá v případě internetových obchodů obvykle popsán v jejich reklamačním řádu. Ten může stanovit, že reklamované zboží s popisem vady máte buď zaslat na uvedenou adresu, nebo uvádí seznam autorizovaných servisů, kde můžete svá práva ze záruky uplatnit. Někteří prodejci mají na svých stránkách k dispozici i přímo reklamační formuláře. V případě prokázaní vady máte nárok na bezplatnou výměnu nebo opravu věci, a pokud takovýto postup není možný, můžete požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny nebo od kupní smlouvy odstoupit.

Podrobné uplatňování nároků z vadného zboží naleznete rovněž v našem dalším článku s názvem ,,Jak správně postupovat při reklamaci".

Právní rada pátá

Když už pro své nákupy využíváte internet, nakupujte co nejvýhodněji.

Mnohé internetové stránky, na kterých mají kupující možnost sdělit si své zkušenosti s jednotlivými internetovými obchody, obsahují také cenové srovnávače, jejichž prostřednictvím můžete zjistit, který prodejce nabízí Vámi vybrané zboží za nejnižší cenu. Můžete tak nalézt kvalitního obchodníka současně s příznivou cenou výrobku. Zajímejte se také o možné způsoby dopravy zboží. Nyní už velké množství internetových obchodů nabízejí možnost vyzvednout si zboží na některé z jejich poboček dostupných Vašemu bydlišti, případně i na jiných specializovaných výdejních místech. Dále některé velké ,,kamenné obchody" mívají své vlastní e-shopy, v nichž můžete nakoupit veškeré jejich zboží a poté si je osobně vyzvednout přímo v prodejně, takto zakoupené zboží bývá obvykle levnější než, kdybyste je zakoupili přímo na prodejně a navíc získáte možnost vrátit zboží bez uvedení důvodu do 14 dnů, neboť jste zboží koupili prostřednictvím internetu.

V tomto článku jsme čerpali z níže uvedených právních předpisů:

Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník


NEPŘEHLÉDNĚTE:
Každou středu v tištěném vydání Deníku vychází právní poradna, ve které se dozvíte, jak postupovat v konkrétních situacích a čeho se naopak vyvarovat. V dalším středečním tištěném vydání Deníku se věnujeme tématu Reklamace a vrácení zboží při nákupu přes internet.

Rubrika 5 rad zdarma je společným projektem Deníku a internetové právní poradny Právní linka www.pravnilinka.cz.


Autor: Redakce

15.3.2013
SDÍLEJ:
Duatlonový závod v areálu lyžařského střediska Vaňkův kopec.
12

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek vyrobil svůj první nůž v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů.
10

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřou až v neděli večer

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Jakub Petr před turné po Švýcarsku: Jako generálku to nebereme

Čtyři zápasy s kvalitními soupeři v šesti dnech čekají hokejisty Vítkovic během turné po Švýcarsku, kam v pátek brzy ráno ostravská výprava nabrala směr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení