VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revitalizace Sádráku má začít do jednoho roku

Opavští zastupitelé definitivně schválili dokumenty k realizaci 1. etapy obnovy Stříbrného jezera. Další osud revitalizace má v rukou stát, který je jejím investorem.

18.5.2016
SDÍLEJ:

Stříbrné jezero v OpavěFoto: DENÍK / František Géla

V pondělí proběhlo v zasedací místnosti na Hlásce 15. zasedání Zastupitelstva statutárního města Opavy. Stěžejním bodem celého jednání bylo vybudování rekreační oblasti u Stříbrného jezera.

„Pondělní mimořádné zastupitelstvo jednomyslně schválilo dokumenty související s vyhlášením výběrového řízení. Musím poděkovat všem členům zastupitelstva, kteří tento krok podpořili. V neposlední řadě patří velký dík ministerstvu průmyslu a obchodu za pomoc a spolupráci," sdělil náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

NA ŘADĚ JE TEĎ STÁT

Opavská radnice tak již ze své strany učinila poslední nezbytné kroky k realizaci záměru. Vše už záleží na státu, jak rychle bude konat.

Po nezbytných administrativních procesech předá resort ministra Jana Mládka (ČSSD) projekt Stříbrného jezera ministerstvu financí. Cílem totiž je, aby ministerstvo co nejdříve vypsalo tendr na dodavatele stavby. Podle reálných odhadů by revitalizace mohla začít do jednoho roku.

LÁVKA PŘES ŘEKU A PODCHOD

Součástí projektu je mimo jiné také propojení odpočinkové lokality Městských sadů s územím Stříbrného jezera prostřednictvím lávky přes řeku Opavu.

„Propojením obou lokalit bude tato část města atraktivnější a pro všechny návštěvníky i komfortnější. Výše nákladů projektu je v současné době odhadována na 97 milionů korun, po provedení tendru ale bude výrazně nižší," dodal Martin Dostál z opavské radnice. Lávka má být jednopólová, s visutou konstrukcí a s nosným kabelem oboustranně kotveným do pylonů.

Mostovka pak bude železobetonová, podélně předepnutá a složená z prefabrikovaných dílců. Délka přemostění bude 61,7 metru a nosná konstrukce bude 66 metrů. Pod ulicí Rolnickou u zastávek Městské hromadné dopravy bude pro zajištění bezpečnosti pěších vybudován podchod.

Prvky, které by se měly u jezera po první etapě rekonstrukce objevit, mají zajistit také větší bezpečnost plavců. „Počítá se i s instalací plovoucích mol. Ta budou umístěna v bezprostřední blízkosti pláží a v místě bývalých ostrůvků. Ve východní zátoce budou umístěny plovoucí ostrůvky, které zlepší podmínky pro život a rozmnožování vodního ptactva," uvedl již před časem Martin Dostál.

Na zvelebení okolí Stříbrného jezera pracuje opavská radnice již dlouhodobě. Tento projekt odstartoval opavský exprimátor Zbyněk Stanjura (ODS), který tento záměr předložil v roce 2006 státu v rámci programu revitalizace Moravskoslezského kraje.

V následujících letech byly zpracovány nezbytné projektové dokumentace, uskutečnily se výkupy pozemků a došlo k vydání všech povolení.

Veronika Bernardová

Autor: Redakce

18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení