VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V malé obci na Hlučínsku budou mít blahořečeného faráře

Vatikán v těchto dnech zvažuje blahořečení strahovického faráře Richarda Henkese, který během války dokázal veřejně projevit svůj „vyšší princip".

3.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ludmila Orvošová

Páter Richard Henkes důsledně vyznával poslání katolické církve v pomoci potřebným. Najevo ho ve strahovickém kostele dával nejenom kázáním o víře, ale svá poselství zaměřoval i proti nacistickým okupantům.

Bůh je zde blíže než kdekoliv jinde

Donašeči však gestapo pilně informovali o všem, co bylo z kazatelny řečeno. Farář byl zatčen, obviněn z pobuřování národa z kazatelny a poslán do koncentračního tábora Dachau. Tam se zapojil do pomoci nemocným při tyfové epidemii.

„Jdu i zde svou cestou s Bohem. Ano, Bůh je zde blíže než kdekoliv jinde, protože ho také více potřebujeme," napsal statečný duchovní v jednom z dopisů. Zemřel těsně před koncem války ve věku pětačtyřiceti let.

Po svědectví o jeho životě zahájil biskup limburské diecéze Franz Kamphaus diecézní proces o životě, ctnostech, smrti a pověsti svatosti služebníka Božího P. Richarda Henkese.

O blahořečení rozhodne sám papež

Kromě českých a německých kněží se ho zúčastnil i ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. „Do Německa tehdy odjel i autobus s našimi pamětníky," říká strahovický zastupitel Karel Malchárek.

Diecézní proces skončil začátkem roku 2007 a dokumenty byly postoupeny vatikánské Kongregaci pro blahořečení a svatořečení. Vatikán z dodaných materiálů vyhotoví základní životopis navrženého se všemi prvky nutnými k blahořečení.

Pozitivní výsledek celý proces uzavře a dál už o blahořečení rozhodne sám papež. „O páteru Henkesovi vyšla kniha, ve které jsou jeho rozhovory, dopisy i fotografie, a před kostelem je jeho pamětní kámen, u kterého se konávají vzpomínkové programy," dodává Karel Malchárek.

V hrobu na hřbitově palotinů v Limburgu

Německý kněz a exercitátor Richard Henkes se stal v roce 1941 duchovním správcem farnosti v malé obci na Hlučínsku. Věděl, že nacismus je ideologie zla a nenávisti, a jednoznačně se proti němu postavil. Našel v sobě sílu srozumitelně a nahlas ho pojmenovat a svůj postoj nezměnil ani po uvěznění.

Když v koncentračním táboře Dachau propukla v prosinci 1944 epidemie tyfu, přihlásil se s vědomím všech rizik jako dobrovolný ošetřovatel v uzavřených blocích.

Pečoval tam o nemocné a snažil se jim poskytnout duchovní i praktickou pomoc. Tyfem se rovněž nakazil a podlehl mu v únoru 1945. Jeho popel, tajně vyvezený z tábora, byl v červnu stejného roku slavnostně uložen do hrobu na hřbitově palotinů v Limburgu.

Autor: Jitka Hrušková

3.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pondělní tragická nehoda si vyžádala život motorkáře

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Dálniční tunel v Klimkovicích včera prošel každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale byla oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší, a dopravu tak výrazně neovlivnila. Podle starosty je stále co zlepšovat. Vhodnější termín je podle něj jaro.

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení