Libavá Blíží se terénní auto s dřevorubci. Hlídka ho zastaví a prověřuje, za jakým účelem chce překročit státní hranici.

„Jedeme do práce," vysvětluje řidič, zaměstnanec místní lesní správy.

Po běžné prohlídce stráž odešle vozidlo na podrobnější kontrolu, při které vojáci odhalí bednu a v ní samopaly.

Posádka je zadržena a jednotka střežící hranici okamžitě přijímá další opatření.

Hradba 2016 - cvičení aktivních záloh na Libavé

Cvičení záloh na Libavé. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Jenže pašeráci mají jištění. Z druhé strany hranice se ozývá první dávka ze samopalu.

Ozbrojenci se pokoušejí dostat posádku ze zajetí.

Takový je jeden ze scénářů procvičovaných příslušníky aktivní zálohy českých ozbrojených sil Hradba 2016 ve výcvikovém prostoru Libavá.

„Byl zjištěn pokus o provezení bedny se samopaly přes státní hranici zřejmě za účelem prodeje," vysvětloval sehraný scénář vycházející z reálné situace řídící cvičení Jaroslav Hrabec z Krajského vojenského velitelství Ostrava.

„Úkol na státní hranici je plněn za podmínek, jaké jsou. Je to standardní počasí pro tento úsek státní hranice," komentoval podmínky na cvičišti, které zasáhla vánice.

Útok ozbrojenců vojáci odrazili. Vůči takové obranné síle neměli ozbrojení civilisté šanci.

Zadrženou posádku ležící v blátě na břiše střežili vojáci až do příjezdu policie, která si převzala je i zbraně.

Jak se stát "záložákem"O službu je zájem. Lidé častěji telefonují a ptají se na možnost přijetí do aktivní zálohy. Jen vloni přijalo Krajské vojenské velitelství Olomouc 63 žádostí o zařazení do aktivní zálohy. Přijato bylo zatím 14 zájemců, 24 je v řízení. Pětadvacet bylo odmítnuto. „Při nepřijetí do aktivní zálohy je hlavně rozhodující zdravotní stav. Jedná se o nadváhu, což koresponduje i s nezvládnutím šestitýdenního základního výcviku u Vojenské akademie ve Vyškově. Druhý nejčastější důvod nepřijetí jsou nezvládnuté psychotesty," uvedl mluvčí krajského velitelství Jaroslav Pácl, proč více než třetina zájemců o službu neuspěla.

Kontrakt se státemZáložák podepisuje tříletou smlouvu se státem, kde se zavazuje dobrovolně převzít brannou povinnost. Za to mu přísluší odměna, nyní pět set korun měsíčně. Stát může záložníka povolat jen v případech ohrožení státu nebo při vyhlášení válečného stavu a v případě živelních katastrof. Dohodu může záložák kdykoliv vypovědět. Může ji rovněž uzavírat opakovaně. 

CvičeníPříslušník aktivní zálohy musí absolvovat každoročně cvičení v délce do tří týdnů. Výcvik je soustředěn do dvou delších cvičení, na jaře, druhého na podzim. V případě dočasného zhoršení bezpečnostní situace, při živelních katastrofách a v obdobných situacích může vláda povolat aktivní zálohy na výjimečné cvičení, a to maximálně na čtrnáct dnů za rok. Dosud vláda o povolání dobrovolníků na výjimečné cvičení nerozhodla.

Kdo může k zálohám?
* občan České republiky, který dosáhne věku 18 let a nepřesáhne 60 let a požádá krajské vojenské velitelství podle místa trvalého pobytu žadatele o dobrovolné převzetí výkonu branné povinnosti a o zařazení do jednotky
* musí být zdravotně způsobilý. Jestli je či není, vyhodnotí lékaři v rámci důkladné a komplexní prohlídky, včetně psychotestů
* vyžadována je trestní bezúhonnost
* žadatel musí podepsat čestné prohlášení, že nepodporuje, nepropaguje nebo nesympatizuje s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob 

Noční bojovka prověří psychiku

Jednotky „záložáků", které jsou v terénu až 10 hodin denně, se na Velké Střelné pravidelně střídají, aby zabezpečily pokrytí smyšlené státní hranice.

„Na místě nejsou všichni, další vojáci se podílejí na hlídkách podél celé hranice," popisoval řídící cvičení úkoly jedné z rot, která už měla za sebou komplexní noční bojovou hru, při níž chtěl řídicí štáb prověřit psychické i fyzické schopnosti dobrovolníků.

Na Libavé v těchto dnech cvičí první dvě z celkem patnácti jednotek aktivních záloh. Celkem bylo povoláno 1100 vojáků.

Hradba 2016 - cvičení aktivních záloh na Libavé

Cvičení záloh na Libavé. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Nároky jako na profíky

Připravené situace a jednotlivé nácviky mají prověřit „záložáky", aby dokázali plnit úkoly Policie České republiky při ochraně úseků státních hranic a střežení objektů klíčových pro obranu státu.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář na Libavé ocenil přístup a připravenost cvičících „záložáků", kterých chce mít česká armáda pět tisíc.

„Tady nejsou žádné standardy pro příslušníky aktivní zálohy, ale pro profesionální jednotku. Daří se jim velmi dobře. Možná, kdybychom nevěděli, že jde o aktivní zálohu, tak je od profesionálů ani nerozeznáme," pochválil jednotku, která právě splnila jiný ze scénářů hlídala objekt důležitý pro obranu státu, který napadli ozbrojenci a při přepadení byla raketou zasažena základna.

Dobrovolníci, kteří v civilu zastávají různé profese, dali najevo, že jsou připraveni jít do ostrých akcí. Někteří už mají za sebou několik cvičení.

„Většinou cvičíme jako rota samostatně. Naučíme se spolupracovat," sdělil pětadvacetiletý Pavel Buňat, který pracuje jako sanitář. S rotou cvičil už čtyřikrát.

Proč se stal „záložákem"? „Vedl mě k tomu můj vztah k armádě a povinnost bránit svou zem," uvedl muž, který uvažuje o kariéře profesionálního vojáka.