VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy u řeky už skončily. Práce řešily údržbu mezihrází na Ostravici

Povodí Odry dokončilo údržbu mezihrází na řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zmizely například i některé přestárlé, nemocné a nebezpečné stromy v mezihrází.

28.11.2015
SDÍLEJ:

Úprava mezihrází na řece Ostravici. Ilustrační foto.Foto: Povodí Odry

„Práce spočívaly v částečném odstranění štěrkových náplavů z koryta toku, v odstranění sedimentů z berem a v následném osetí těchto ploch travním osivem," upřesnil Leoš Kessler z technického úseku závodu Frýdek-Místek státního podniku Povodí Odry.

Práce začaly loni na podzim a původně měly být během půl roku hotovy. Kvůli časnému a velmi suchému jaru ale musela být náhradní výsadba zhruba 120 odrostlých stromů odložena až na podzim. Definitivní práce na náhradní výsadbě se pak uskutečnily na počátku listopadu. Celkové náklady se vyšplhaly na bezmála 3,9 milionu korun bez DPH.

Území je v režimu ochrany životního prostředí Natura 2000, proto byl projekt připravován ve spolupráci se zástupci Agentury ochrany přírody. „Celá lokalita je hojně navštěvována lidmi, takže na bermách jsou už teď opět vyšlapané chodníky, na kterých se bohužel nedaří vypěstovat kvalitní travní drn. Dochází také ke krádežím kůlů, které mají chránit náhradní výsadbu. Na některých místech vandalové polámali sazenice," postěžoval si Leoš Kessler. Lidé si podle něj neuvědomují, že Povodí Odry touto stavební úpravou nejenom chrání město a jeho obyvatele před velkou vodou, ale zároveň ho i zvelebuje.

Práce v číslechZ průtočného profilu bylo podle Povodí Odry odstraněno okolo 20 tisíc metrů krychlových štěrkohlinitého materiálu a bylo vymodelováno a oseto 60 tisíc metrů krychlových berem.
Odtěžený štěrkovitý materiál bude použit pro budoucí modelaci koryt a dotaci říčních systémů štěrky.
Pokud to umožňovala vegetace, byl vytvořen jednotný sklon berem 1 : 30 od paty hráze směrem do koryta. Byla také provedena zdravotní a výchovná probírka stávajících porostů a náhradní výsadba.
Konkrétně se to týkalo 171 stromů a sedmi keřových skupin. Odstraněno bylo 79 stromů a naopak vysazeno na 80 keřů a 200 různě vysokých stromů.

Autor: Lukáš Morys

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čivava na místě, kam dopadla po vyhození z okna.
3

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Frenštátský hotel Vlčina se možná opět stane vyhledávaným cílem turistů, kongresmanů a třeba i hráčů. Komplex chce koupit skupina Synot.

Hodiny se vrátily na „Alšák“

Třístranné klasické ciferníkové hodiny jsou od úterý zpět na Alšově náměstí v Porubě. Byť už ne jako dříve na jeho severní straně, nýbrž na opačné u nástupní stanice autobusů.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Startuje podzimní TIP liga. Vyhrajte pivo či celosezonní permanentku na Baník!

Kromě klasického tipování o atraktivní ceny si pro vás redakce Moravskoslezského deníku připravila i jednu novinku – soutěž týmů!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení