VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kauze městské realitky asi nikdo před soud nepůjde

Veškerá snaha Róberta Masaroviče a jeho kolegů z havířovského ANO hnát k zodpovědnosti lidi podezřelé z nekalé hospodářské činnosti v Městské realitní agentuře Havířov (MRA) vyjde s největší pravděpodobností naprázdno.

8.3.2017
SDÍLEJ:

Jednatel MRA Róbert Masarovič v průběhu zasedání zastupitelstva. Foto: Deník/Libor Běčák

Když se v posledních komunálních volbách v roce 2014 dostalo ANO do havířovského zastupitelstva, kladli si jeho lidé za cíl udělat pořádek v městské společnosti, která má na starost veškerý bytový i nebytový fond. Protože právě kvůli prosakujícím podezřením z MRA odmítli komunisté po volbách pokračovat v dosavadní koalici s ČSSD, mohli tuto společnost jako nový koaliční partner ovládat lidé z ANO. Jednatelem se stal Róbert Masarovič, který nechal vypracovat forenzní audit hospodaření za období 2012 až 2014.

Masarovič také prezentoval řadu opatření, která měla vést k efektivnějšímu hospodaření MRA. „Zjistili jsme řadu nesrovnalostí a pochybení. Některé zakázky se zadávaly bez zveřejnění, přestože by měly být veřejné. Spočítali jsme, že v souhrnu se jednalo o zakázky v hodnotě přesahující 60 milionů korun. Profitovali na nich i členové městské rady. Ve firmě jsme proto nařídili audit. Současně provádíme změny k větší transparentnosti. Vyzvali jsme například podnikatele, aby se přihlásili do otevřeného registru dodavatelů," řekl Masarovič v lednu 2015.

Audit hospodaření

Počátkem roku 2016 byly zveřejněny výsledky auditu, který vypracovala společnost Ernst & Young.

Auditoři ve svém hodnocení upozornili na mnoho pochybení a doporučili předat podklady policii. Tak se také stalo. Hospodařením MRA se začala zabývat hospodářská kriminálka.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. ¨
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Auditoři upozornili především na provázanost podnikatelů provádějících pro MRA zakázky s členy vedení firmy a místními politiky, kteří se tím měli dostávat do střetu zájmu.

Čtěte také: 
Auditoři vytkli MRA nehorázné plýtvání
Kauza MRA: Byli havířovští politici ve střetu zájmu?
Místo konkurentů soutěžili o zakázky městské realitky spojenci

Vytkli také nestandardní postupy při soutěžích o zakázky: „Z faktur v hodnotě 294 523 832 korun byly práce za 200 160 355 korun zadány bez výběrového řízení. Nesoutěžením zakázek se MRA připravila o možné úspory."

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Na možné okrádání městské kasy auditoři upozornili při vytýkání skladové přirážky. Město si jejím prostřednictvím za správu svého majetku připlácelo. Právě na přirážce za spotřebovaný materiál mohli profitovat tehdejší manažeři MRA, když touto účetní operací mohli zvyšovat zisk společnosti a tím i základ pro vyplácení osobních odměn.

V roce 2012 činila přirážka městu 10 procent, v letech 2013 a 2014 se zvýšila na 15 procent. „Tím, že MRA účtuje skladovou přirážku Magistrátu města Havířova, získává disponibilní finanční prostředky na úkor magistrátu. Celkem aplikací skladové přirážky MRA získala od magistrátu nad rámec odměn definovaných mandátní smlouvou v prověřovaném období 4 018 815 korun. Navýšením výnosů prostřednictvím skladové přirážky mohlo dojít k neoprávněnému vyplacení odměn," uvedl auditor.

Změny v koalici i MRA

Od vypracování a zveřejnění auditu se v MRA i na radnici odehrálo mnoho změn.

Čtěte také: 
V čele Havířova stojí Jana Feberová, komunisti šli do opozice
ANO chce koalici zachránit. Vyrukovalo s nařčením z přihrávání zakázek

Bývalý náměstek ředitele MRA zodpovědný za zakázky a pozdější náměstek primátora Pavol Jantoš v důsledku kauzy rezignoval na post zastupitele za ČSSD. Deník o tom informoval v článku: Kauza MRA: Pavol Jantoš se vzdal mandátu zastupitele

Když však KSČM nabyla dojmu, že ani pod ANO není v MRA vše v pořádku, převzala vedení společnosti sama. Došlo také ke změně koalice, kdy se opět spojila KSČM s ČSSD, a to za podmínky, podle které lidé dříve spjatí s vedením MRA nebudou ve vedoucích funkcích.

Následně však došlo k další změně ve vedení města, když koalici vytvořili ČSSD a ANO, jejichž lidé se opět dostali do vedení MRA.

Okamžitě poté se objevily spekulace o tom, že za tohoto složení nebude mít vedení města zájem na trestním stíhání svých lidí.

Vznikla škoda?

Opoziční KSČM se zajímala, zda město pokračuje ve vyčíslování škody způsobené v MRA. O to totiž požádala policie, aby mohla ve vyšetřování pokračovat. 

Čtěte také: 
Problémy se stále točí kolem městské realitky
Havířov se brání pokutě za zakázku na okna
Kvůli výměně oken se Havířov zadluží

Jak byl Deník informován, vyčíslování škody už bylo ukončeno. „O výsledku byla dne 3. února 2017 informována Policie České republiky. Do způsobené škody město zahrnulo pokutu 1,5 milionu korun udělenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a skladovou přirážku. Společnost MRA v letech 2012 až 2016 účtovala městu skladovou přirážku ve výši přesahující 3 600 000 korun. Účtování této skladové přirážky nebylo součástí mandátní smlouvy společnosti s městem," sdělila mluvčí magistrátu Jana Dybová.

Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov.
Výňatek z forenzního auditu MRA Havířov. Autor: Ernst&Young

Město se nechalo okrádat

Podle informací Deníku však ani zdánlivě vysoká škoda přesahující 5 milionů korun nejspíše nebude důvodem pro trestní stíhání konkrétních osob. V obou případech si totiž mělo vedení města, především celá 11členná městská rada, vlastními kontrolními mechanismy ohlídat, aby ho nepoškozovala vlastní společnost.

Autor: Libor Běčák

8.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení