Vzorkovna neboli dezinatura je pro historiky nejcennějším odkazem po zkrachovalém krnovském podniku Karnola. Dílna shromáždila vzorky látek, které jsou dějinami krnovského textilnictví. Vzorkovna dezinatura byla založena v dobách, kdy v Krnově vznikala textilní továrna Alois Larisch a synové. Proto se má tato památkově chráněná dílna se svými stroji, archivy a vzorky látek stát základem vznikajícího muzea textilnictví.

Když se v roce 2009 ukázalo, že budova bývalé přádelny s dezinaturou je zasažena dřevokaznou houbou, byla to pro památkáře špatná zpráva. Bylo jasné, že boj s dřevomorkou si vyžádá převezení mobiliáře dezinatury na bezpečné místo.

Nesmí se ztratit ani špulka nití

Každý z vlastních zkušeností ví, že při stěhování se plno věcí poztrácí, zničí a vyhodí.

Když se stěhují cenné stroje a regály plné rozpracovaných vzorků, bedny plné cívek nití z různých období, vzorníky z 19. století, nesmí se ztratit ani špulka a navíc se každý z tisícovek titěrných exponátů musí vrátit přesně na původní místo.

Tuto kulturní památku tvoří dva prstencové skací stroje, útkový soukací stroj, dva ruční žakárové tkalcovské stavy či dřevěné snovadlo. Raritou jsou vytloukací strojky pro vzorovací karty ke stavům, což jsou vlastně předchůdci prapočítačů řízených děrnými štítky.

Sanace podlahových trámů napadených dřevomorkou byla úspěšně dokončena. Protože houba dokáže přežívat nejen v trámech, ale i ve zdivu, bylo nutné vše nainjektovat. Navíc došlo k osazení nových oken vyrobených přesně podle archivních materiálů.

V dezinatuře je zase živo

V těchto dnech je v dezinatuře zase živo. Pod odborným dohledem pracovníků krnovského muzea zde zodpovědně pracují studenti Soukromého střediska praktického vyučování Renova z Milotic nad Opavou. Jejich úkolem je vše vybalit a uložit na původní místo, aby dezinatura zase vypadala jako poslední pracovní den. Dílna a vlastně i celé muzeum má na návštěvníky působit dojmem, jako by textilní vývojáři opustili Karnolu před hodinou.

Po pěti letech se do tamních regálů vracejí rozpracované vzory látek, archivy a veškerý drobný mobiliář, který musel být z dezinatury vystěhován v roce 2009 před provedením sanace podlahy napadené dřevomorkou.

„Dosud byl veškerý materiál uložen v krabicích v sousední budově, ale její stav je havarijní. Do místností zatéká a měli jsme obavy z vlhkosti. Tím, že mobiliář vyskládáme, ho můžeme zkontrolovat a zjistit, zda není poškozený nebo nebyl napaden plísněmi. Také se nám takto bude lépe monitorovat stav dezinatury v budoucnu," uvedla vedoucí Městského muzea v Krnově Ivana Zajícová.

Zatím bez návštěvníků

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny je od roku 2010 národní kulturní památkou. Ani po nastěhování drobného mobiliáře zpět do dezinatury ale zatím nebude Karnola zpřístupněna veřejnosti.

Nejdřív musí proběhnout další etapa nákladné rekonstrukce, aby budoucí muzeum textilnictví mohlo fungovat jako provázaný celek. K tomuto cílovému stavu jsou nutné investice ve stovkách milionů korun. Město Krnov postupuje po etapách, aby maximálně využilo dotačních titulů.

V roce 2010 bylo z areálu Karnoly odstraněno několik zchátralých objektů, v současné době probíhají práce na projektové dokumentaci pro stavební povolení, která řeší inženýrské sítě, vstup, výtah a sociální zařízení. To vše je nezbytné, aby mohlo dojít k otevření budovy s dezinaturou pro veřejnost. Finanční zdroje město teprve hledá.