VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případy advokáta Perkase: Zorro Mstitel

Ostrava - Dnes přinášíme další díl cyklu Případů advokáta Perkase. Ten formou fiktivních příběhů přibližuje běžné i nezvyklé životní situace. Případy advokáta Perkase najdete každý pátek na straně KRIMI Moravskoslezského deníku.V závěru jednotlivých dílů nabídne advokát tři možná řešení. Pouze jedno z nich je však správné. Které, to se dozvíte hned v následujícím vydání Deníku, opět na straně krimi.

27.6.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

Panu Vodičkovi se již delší dobu zdálo, že s jeho manželstvím není něco v pořádku. V několika posledních měsících byly v domácnosti Vodičkových téměř na denním pořádku hádky, a to mnohdy pro zcela banální důvody. Současně pan Vodička pozoroval, že se jeho manželka vrací domů čím dál tím později, což na jeho dotazy zdůvodňovala tím, že je jako podnikatelka více časově zaneprázdněná starostí o firmu, kdy musí respektovat potřeby svých obchodních partnerů.

Nějakou dobu pan Vodička tyto důvody respektoval a nepochyboval o nich. Avšak poté, kdy přestalo fungovat i jeho intimní soužití s manželkou, pojal důvodnou obavu, že žena někoho má. „Ty máš nějakého chlapa, kdo to je!?“ udeřil na manželku v jedné z hádek pan Vodička. „Jsi žárlivý psychopat,“ reagovala na obvinění jeho žena. „Nikoho nemám, a tvé obvinění mě uráží,“ sdělila svému manželovi.
Od této události byla u Vodičků „tichá domácnost“. Pan Vodička však slovům své manželky nevěřil a rozhodl se, že si ji prověří. V práci si vzal dovolenou a rozhodl se manželku tajně po celý týden sledovat. Ze své detektivní činnosti zjistil, že se manželka několikrát v místní restauraci Zlatá hvězda sešla s panem Kalinou, kterého znal jako majitele místního fitnesscentra. Pan Vodička měl jasno. „Tak jsem zjistil, že jsem skutečně paroháč,“ svěřil se Vodička svému kamarádovi Borůvkovi u piva v hostinci U Hlodavců. Jak už to u piva bývá, Vodičkovi se dostalo od pana Borůvky chlapské odpovědi „Tak za ním zajdi a rozbij mu hubu!“

Posilněn několika pivy a panáky rumu zazvonil pan Vodička u dveří bytu pana Kaliny. Poté, co dveře bytu otevřela paní Kalinová, se jí Vodička zeptal, zda má manžela doma, a když se mu dostalo kladné odpovědi, rozrazil dveře, odstrčil paní Kalinovou a vrazil do bytu. V obývacím pokoji u televize nalezl sedícího pana Kalinu, kterého chytil pod krkem a sdělil mu: „Necháš mou manželku na pokoji, jinak si to s tebou vyřídím!“ Následovala reakce nic nechápajícího pana Kaliny, který Vodičkovi sdělil, že s jeho manželkou nic nemá a ať okamžitě opustí jeho byt. „To by se ti tak líbilo, nikam nepůjdu a hezky si tady o tom s tvou manželkou popovídáme,“ reagoval na slova Kaliny Vodička.

Poté, co paní Kalinová Vodičkovi sdělila, že s ním nic řešit nebude, že svému manželovi důvěřuje a vyzvala jej, ať opustí byt, Vodička odešel. Po návratu domů manželce sdělil, že již přišel na jejího amanta a že si to s ním u něj doma již vyřídil. „Jsi skutečně žárlivý psychopat, Kalina je můj obchodní partner a mé schůzky s ním byly čistě pracovní. Udělal jsi nám akorát tak ostudu,“ reagovala na obvinění paní Vodičková.

Druhý den volal panu Vodičkovi do práce policista Chlupatý s tím, aby se dostavil na policejní oddělení k podání vysvětlení, jelikož na něj manželé Kalinovi podali trestní oznámení, že jim vnikl bez pozvání do bytu. Vodička ještě před návštěvou policejního oddělení navštívil advokáta Perkase, aby se s ním poradil. „Ničeho jsem se přece, doktore, nedopustil. Hrozí mi něco za vstup do bytu manželů Kalinových?“

Co advokát Perkas panu Vodičkovi odpověděl?


A) Perkas Vodičkovi odpověděl, že se dopustil trestného činu
B) Perkas Vodičkovi odpověděl, že se dopustil přestupku
C) Perkas Vodičkovi odpověděl, že se nedopustil ani trestného činu ani přestupku

Řešení a poučení advokáta Perkase

„Zoro mstitel“ – správná odpověď je za a)


Advokát Perkas Vodičkovi sdělil, že svým jednáním naplnil skutkovou podstatu trestného činu porušování domovní svobody dle ustanovení § 238 odst. 1), 2) trestního zákona. Tím, že Vodička vniknul do bytu manželů Kalinových bez jejich pozvání, a to poté, co překonal fyzický odpor paní Kalinové, která se snažila Vodičkovi zabránit ve vstupu do svého bytu, dopustil se shora uvedeného trestného činu.
Zákon stanoví, že ten, kdo neoprávněně vnikne do domu nebo do bytu jiného nebo tam neoprávněně setrvá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, nebo peněžitým trestem. Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta pak může být pachatel uvedeného jednání potrestán, pokud užije při tomto činu násilí, nebo pohrůžky bezprostředního násilí, nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí. Odnětím svobody na jeden rok až pět let pak může být potrestán ten, kdo se uvedeného jednání dopustí se zbraní nebo nejméně se dvěma osobami. Do budoucna advokát Perkas Vodičkovi doporučil, aby své osobní spory řešil zcela jiným způsobem a zejména na jiném místě, než v bytě svého domnělého soka.
Z příběhu pak plyne poučení, že i žárlivost může vést za mříže.

Seriál připravil
advokát Petr Kausta
www.kausta.cz

27.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Odhalení obnoveného památníku ostravským obětem holocaustu a památky vypálené Hlavní synagogy v Ostravě.
14

Ostrava má obnovený památník obětem holocaustu

Ilustrační foto

Drama na magistrátě: Muž chtěl zlynčovat strážného. Poslal ho ke špatné přepážce

Zvrhlík z Ostravy tvrdí, že vina je i na straně rodičů dívek

Muž sváděl školačky na internetu. Jeho první věta byla: „Slečna je modelka nebo krásná?"

Dopravní podnik Ostrava se otevírá cestujícím. Pište nám, odpovíme, vybízí je

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vedení Dopravního podniku Ostrava si dnes podle svých slov mnohem více uvědomuje, že důvodem jeho existence jsou právě cestující. Proto se jim chystá plně otevřít, spouští nové možnosti komunikace a slušně diskutujícím lidem garantuje odpovědi na jejich dotazy do 24 hodin.

Kapitán Petřkovic Staněk: Umístění do třetího místa v MSFL je v našich silách

/ROZHOVOR/ Třetiligový nováček může v sobotu zhodnotit úvodní bod, který získal minulý týden za remízu 2:2 v Otrokovicích. „Mohli jsme ale získat víc," řekl Deníku kapitán Odry Zdenek Staněk před sobotním domácím utkáním s Hulínem (15 hodin).

Policisté číhali na nebezpečného řidiče

Informace o po zuby ozbrojených policistech patrolujících na hlavních tazích u Havířova se od pátečního rána šířily mezi lidmi a po sociálních sítích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies