VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případy advokáta Perkase: Rychlý prachy

Dnes přinášíme další díl cyklu Případů advokáta Perkase. Ten formou fiktivních příběhů přibližuje běžné i nezvyklé životní situace. Případy advokáta Perkase najdete každý pátek na straně KRIMI. Advokát nabízí tři možná řešení. Pouze jedno z nich je však správné.

5.8.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

Bohatství a dostatek peněz je snem většiny lidí. Prostředky k dosažení těchto cílů se však u mnohých liší. Mladý Vodička po skončení střední elektrotechnické průmyslovky dlouho nemohl ve svém oboru sehnat žádnou práci. Státní podpora v nezaměstnanosti mu sotva vystačila na jeho základní osobní výdaje, a tak se začal zajímat o pracovní příležitosti i mimo obor dosaženého vzdělání. Jeho několikaměsíční snaha byla nakonec korunovaná úspěchem, když sehnal práci tiskaře v jedné velké tiskařské firmě.

Nová práce jej velmi bavila, neboť pracoval na moderních strojích s nejnovějšími technologiemi. Mimo jiné obsluhoval také velmi výkonný moderní kopírovací stroj, a tak jej jednou napadlo vyzkoušet okopírovat nějakou bankovku s tím, aby zjistil, jak vysoká kvalita a věrnost okopírované bankovky bude ve vztahu k jejímu originálu. Aby „netroškařil“, vyzkoušel Vodička okopírovat pětitisícikorunovou bankovku. S výsledkem byl nadmíru spokojen, neboť kvalita kopie na výkonném kopírovacím stroji byla opravdu vysoká, kdy kopie bankovky byla na první pohled téměř shodná s originálem.

Jelikož měl Vodička přístup i k různým druhům papírů, které byly ve firmě na skladě, vyzkoušel kopírování i na papíru podobném tomu, na kterém jsou bankovky státem tištěny. Výsledek byl téměř dokonalý. Aby se Vodička přesvědčil o výsledku své snahy, předložil fotokopii pětitisícové bankovky svému kamarádu Borůvkovi, aniž mu předem sdělil, že se jedná o padělek. Jelikož Borůvka padělek nepoznal a myslel si, že se jedná o originál, rozhodl se Vodička si touto cestou nějaké penízky přivydělat.

Vodička Borůvkovi pak sdělil, že se jedná o padělek a požádal jej, zda by si u něj mohl několik padělků uschovat, neboť měl obavu, aby je u něj ve firmě nenašli. Borůvka s tím souhlasil a ačkoliv věděl, že se jedná o padělky, od Vodičky převzal dvacet kusů padělaných pětitisícových bankovek a tyto následně uschoval u sebe doma v psacím stole.

Vodička už dlouho toužil po plazmové televizi, která však dosud byla nad jeho současné finanční možnosti, neboť stála kolem osmdesáti tisíc korun. Vodička si proto natiskl dalších dvacet pětitisícových bankovek a vydal se s nimi do hypermarketu, aby si vysněnou plazmovou televizi zakoupil. Ke smůle Vodičky však pokladní na rozdíl od kamaráda Borůvky padělky bankovek rozpoznala a překvapeného Vodičku nechala zajistit bezpečnostní službou a zavolala policii.

Vystrašený Vodička na policii svůj čin ani nezapíral a „práskl“ i svého kamaráda Borůvku, u kterého si uschoval dalších dvacet kusů padělků pětitisícovek. Vodička policii uvedl, že Borůvka o skutečnosti, že se jedná o padělky, věděl. Ještě více byl poté překvapený Borůvka, když u jeho dveří bytu zazvonila policie i s povolením k domovní prohlídce. Ani on nezapíral a policii dobrovolně uschované padělky bankovek vydal. Stejně jako Vodička, tak i Borůvka byl policií předveden na policejní oddělení

Vodička ještě stačil zavolat své matce, co se stalo, s tím, aby neměla strach, že se domů vrátí později. Paní Vodičková ve strachu o svého syna ihned navštívila místního advokáta Perkase, aby se jej zeptala, co jejímu synovi a jeho kamarádovi, Borůvkovi za jejich jednání vlastně hrozí.

„Co synovi a jeho kamarádovi, pane doktore, vlastně hrozí?“ zeptala se paní Vodičková Perkase. „Vždyť je to taková blbost a mladická nerozvážnost, o nic přece nejde,“ plakala paní Vodičková.

Co advokát Perkas paní Vodičkové odpověděl?


A) Perkas paní Vodičkové odpověděl, že její syn Vodička i jeho kamarád Borůvka se každý svým jednáním dopustili trestného činu,
B) Perkas paní Vodičkové odpověděl, že její syn Vodička se svým jednáním dopustil pouze přestupku a naopak jeho kamarád Borůvka se svým jednáním nedopustil žádného trestného činu a ani přestupku,
C) Perkas paní Vodičkové odpověděl, že její syn Vodička a ani jeho kamarád Borůvka se svým jednáním nedopustili ani trestného činu a ani přestupku,

Řešení a poučení advokáta Perkase

Rychlý prachy – správná odpověď je A)

Advokát Perkas paní Vodičkové sdělil, že se jak její syn Vodička, tak i Borůvka dopustili trestných činů padělání a pozměňování peněz podle ustanovení § 140 trestního zákona. Vodička se dopustil trestného činu padělání a pozměňování peněz podle ustanovení § 140 odst. 2) trestního zákona, neboť na výkonné barevné kopírce vyrobil věrné padělky pětitisícikorunových bankovek a úmyslně je udal jako pravé při placení nákupu elektroniky v hypermarketu. Podle uvedeného zákonného ustanovení se padělání a pozměňování peněz dopustí ten, kdo padělá nebo pozmění peníze v úmyslu udat je jako pravé nebo platné anebo jako peníze vyšší hodnoty, nebo kdo padělané nebo pozměněné peníze udá jako pravé. Za takové jednání pak Vodičkovi hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let, kdy by s ohledem na zákonná ustanoven soud při prokázání viny musel Vodičkovi vyměřit již pouze nepodmíněný trest odnětí svobody v rozsahu od pěti do deseti let.

Co se týká Borůvky, tak ten se také dopustil trestného činu, a to trestného činu padělání a pozměňování peněz podle ustanovení § 140 odst. 1) trestního zákona, neboť Vodičkou vyrobené padělky pětitisícikorunových bankovek uschoval a přechovával u sebe v bytě. Podle ustanovení § 140 odst. 1) trestního zákona se trestného činu padělání a pozměňování peněz dopustí i ten, kdo sobě nebo jinému opatří padělané nebo pozměněné peníze anebo kdo takové peníze přechovává.
Za takové jednání pak Borůvkovi hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let, kdy by s ohledem na zákonná ustanovení soud při prokázání viny mohl Borůvkovi vyměřený trest ještě podmíněně odložit se stanovením zkušební v rozsahu od jednoho roku až pět let.

Do budoucna advokát Perkas paní Vodičkové sdělil, že stát chrání svou měnovou politiku přísnými trestními sazbami, a proto Vodičkovi hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do deseti let, i když vyrobil „pouze“ čtyřicet kusů padělků pětitisícikorunových bankovek.

Z příběhu pak plyne poučení, že „rychlý prachy“ mohou vést k dlouhému vězení.

Připravil: www.kausta.cz

5.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Na místě požáru odborníci dokumentují podrobnosti o konstrukci kostela. Zkoumají i rozměry trámů.
13

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

/FOTOGALERIE/ Žádná saponátová pěna, plovoucí výkaly a odpudivý zápach. Myslivci ze Staré Bělé neskrývají radost z lepšícího se stavu potůčku tekoucího do slepého ramene Odry ve Výškovicích. Méně nadšeni však budou ti, kteří do něj odpady vypouštěli!

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení