Policisté tak získali nové informace o tomto člověku i lokalitě, kde by se mohl nacházet. Ochránci zákona věří, že se jim díky těmto svědectvím podaří výtečníka brzy dopadnout. Jak již Deník informoval, hlavním podezřelým je Jaroslav Hemerka z Olomoucka.

Muž se představoval jako vzdálený příbuzný z Jihlavy. Vždy použil křestní jméno Jaroslav. Obětem řekl, že se sestavuje rodokmen a bez jejich pomoci se neobejde. Když získal jejich důvěru, požádal je o malou půjčku na vyřešení svízelné situace. „Uváděl například, že kontakt na oslovenou osobu získal v matrikách či archivech. Někdy sdělil, že má bratra v Holandsku, Švýcarsku či jinde a společně hledají vzdálené příbuzné k sestavení stromu života,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že muž si počínal velmi rafinovaně.

„Vhodně kladenými dotazy zjistil některé informace, které pak oběti sdělil jinou formou a vyvolal v ní tak pocit, že tato fakta může znát opravdu jen člen rodiny, byť vzdálený,“ dodala Holčáková. Později se jakoby náhodou svěřil se svou svízelnou situací. „Většinou tvrdil, že s maminkou jeli koupit rehabilitační pomůcku, maminka na nádraží usnula a byla okradena. A oni teď nemají peníze na cestu zpět do Jihlavy. Oběť pak pachateli vydala částku od několika set do několika tisíc korun,“ doplnila Holčáková. Půjčky však nikdy nevrátil.

Muž také uvedl, že přispívá do různých humoristických časopisů, například Trnky Brnky nebo Vyškeřák. „Jako důkaz si vždy zapůjčil tužku i papír a každému nakreslil naprosto totožný obrázek. Ten pak signoval letopočtem a zkratkou složenou z prvních písmen svého jména, tedy JA, a jednoho až dvou písmen příjmení oběti,“ doplnila Holčáková.

Jak již dříve uvedl vydavatel časopisu Trnky Brnky Richard Jaroněk, podvodník takto řádí v celé České republice již více než deset let. Celkový počet obětí se již zřejmě nikdy nepodaří zjistit, kriminalisté odhadují, že jich budou stovky. Většina z napálených však nic nenahlásila. Prvním z důvodů je relativně nízká škoda, druhým pak obavy z posměchu, že se nechali takto doběhnout. „Muž nechával kontakt na své trvalé bydliště v Jihlavě, ulici Jana Žižky. Až později lidé zjistili, že tato ulice v Jihlavě neexistuje. Muž mluvil spisovně, byl čistě oblečen, vyvolával pocit serióznosti. Když hovořil o svých současných životních nesnázích, nemocích či okradení, působil víc než věrohodně a u obětí vyvolal soucit,“ řekla Holčáková s tím, že muž byl velmi přesvědčivý.

„Kontaktuje-li vás pan ,Jaroslav z Jihlavy, který však po medializaci případu může užít i jiného křestního jména a fiktivního bydliště, se záminkou sestavení rodokmenu vaší rodiny a dokonce začne kreslit obrázek, okamžitě přivolejte policisty na bezplatném telefonním čísle 158. V Ostravě se mohou lidé obrátit na kriminalisty Vladimíra Kopce a Petra Hurtu na telefonním čísle 974 726 717,“ uzavřela Holčáková.