Z veřejně přístupných internetových databází zjistili potřebné osobní údaje a následně vyhotovili falešnou kupní smlouvu opatřenou padělanými podpisy a notářským razítkem. Poté na katastr nemovitostí zaslali návrh na vklad vlastnického práva. Čtyřiapadesátiletá žena o ničem neměla ani potuchy. O chystaném mnohamilionovém podvodu se dozvěděla až od ostravských kriminalistů, kteří se tímto případem začali zabývat. Policisté již jednoho z aktérů – jednatřicetiletého cizince zatkla. Po druhém podezřelém – pětadvacetiletém Davidu Doležalovi z Ústí nad Orlicí – pátrají.

Podvod se podařilo odhalit díky pozornosti pracovníků katastrálního úřadu, kteří v písemnostech odhalili nesrovnalosti a kontaktovali policii. „Nesrovnalosti v listině byly zjištěny našimi zaměstnanci,“ potvrdila Marcela Staniczková, vedoucí odboru právních vztahů k nemovitostem z Katastrálního úřadu pro Moravskoslezský kraj s tím, že úředníci měli pochybnosti ohledně ověřovací doložky. „Po prověření této skutečnosti u notáře, jehož doložka byla na smlouvě uvedena, vedení katastrálního úřadu bezodkladně kontaktovalo Policii České republiky,“ řekla Staniczková.

Dvojice podvod zkoušela vícekrát


Pokud by podvodníci uspěli, majitelka by z úřadu obdržela písemné vyrozumění. Za této situace by se již musela bránit žalobou. „V případě, že by došlo k povolení vkladu práva, tedy pokud by zaměstnanci nezjistili, že se jedná o falzifikát, byla by předmětná smlouva kupní s vyznačenou doložkou o provedení vkladu práva vlastnického zaslána po provedení vkladu oběma účastníkům smlouvy, tedy i prodávající. V tomto okamžiku by mohla ihned reagovat žalobou, případně trestním oznámením,“ uzavřela Staniczková.

Vše nasvědčuje tomu, že dvojice má podobných zločinů na svědomí více, mimo jiné v Praze a v Olomouci. „Princip podvodu byl velmi jednoduchý. Podezřelí měli vytipovat nemovitost, veškeré potřebné údaje nalézt prostřednictvím internetu či veřejně přístupných listin a následně zhotovit kupní smlouvu,“ vysvětlila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že dokument byl opatřen ověřovací doložkou notářského úřadu, jenž potvrdil autentičnost podpisů. Podle smlouvy měla žena svůj majetek ohodnocený na 4,8 milionu korun prodat za 3,2 milionu korun.

Policisté v první fázi vyšetřování navštívili skutečnou majetelku, které předložili kupní smlouvu. Když se žena vzpamatovala ze šoku, uvedla, že nikdy nic takového nepodepsala.

Po druhém muži pátrá celý Schengen


„Kupní smlouvu na svůj dům viděla poprvé. Neshodovalo se křestní jméno uvedené na smlouvě s jejím pravým křestním jménem. Podpis na listinách sice připomínal ženin podpis, nicméně dle jejího vyjádření nebyl její. Muže, kterému měla dům prodat, neznala a u notáře, který měl podpisy ověřit, nebyla,“ doplnila Holčáková. Policisté kontaktovali i notářskou kancelář z Brna, které měla podpisy na smlouvě potvrdit. Ukázalo se, že brněnský notář o ničem nevěděl a prohlásil, že jde o falzum.

Kriminalisté se nakonec dostali na stopu jednatřicetiletému cizinci, kterého v minulých dnech zatkli v Ostravě. Muž se pod tíhou důkazů přiznal. „Doznal, že podal návrh na vklad vlastnického práva k nemovitostem spolu s kupní smlouvou. Ve skutečnosti však smlouvu neuzavřel, majitelku nezná a o prodeji nemovitostí s ní nejednal. Předmětná smlouva měla být i s doložkou k ověření podpisu vyrobena prostřednictvím výpočetní techniky. Dále přiznal, že podpis majitelky není jejím podpisem,“ dodalapolicejní mluvčí.

Cizinec je obviněn z trestného činu podvodu. Hrozí mu až osm let vězení. Policisté nyní pátrají po druhém podezřelém, kterým je pětadvacetiletý David Doležal z Ústí nad Orlicí. Není vyloučeno, že uprchl z České republiky. „Data o muži byla vložena i do Schengenského informačního systému, pátrání tak probíhá i v dalších zemích,“ uzavřelaHolčáková.