Tým vyjednávačů tvoří v Moravskoslezském kraji 11 policistů. Jejich úkolem je zachraňovat lidské životy a pomáhat v krizových situacích, jakými jsou nejen třeba nahlášené sebevraždy, ale i řada dalších případů. O jejich úspěšnosti svědčí to, že loni se vyjednávání podařilo dovést ke šťastnému konci ve všech případech. O rok dříve jeli vyjednávači k25 případům, z nichž jen jeden neskončil úspěšně.

„Ten člověk se na svůj čin předem důkladně připravil. Měl i černý oblek a dokonce se omluvil i vyjednávači. Byl rozhodnut svůj život ukončit,“ vysvětlil krajský koordinátor moravskoslezských vyjednavačů, komisař zásahové jednotky Štěpán Klen. Jak dodal, vyjednávač není policejní funkce, samostatná pozice, ale profesní specializace.

Násilná záchrana nemívá smysl


„Policisté z našeho týmu pracují běžně na svých úkolech, kdykoliv ale musejí být připraveni na to, že budou muset vyjíždět k případu. Činnost vyjednávačů se zaměřuje na sebevraždy, takzvané barikádové situace, braní rukojmí, rizikové zatýkání, extrémní formy domácího násilí i nepokoje a vzpoury ve věznicích,“ upřesnil Klen.

Mezi základní předpoklady pro výkon specializace vyjednávačů patří podle něj zejména emoční zralost, pohotové a variabilní myšlení, schopnost přesvědčovat, vzbuzovat důvěru a naslouchat druhým, verbální obratnost a schopnost mluvit s lidmi různého postavení a vzdělání.

„Ze sebemenšího konfliktu může vzniknout životy ohrožující situace. Mnoho lidí třeba zaměňuje sebevraha za osobu, která je duševně nemocná. Většinou tomu tak není. Může jít o osobu intoxikovanou alkoholem, léky či drogami, osobu v krizi, ale třeba i opravdu duševně nemocného člověka. Záchrana osoby za každou cenu není mimo případ hrozby rizik z prodlení na místě. Strhávání, zalehávání a podobné přístupy osobu v krizi v jeho stavu nepodpoří, ale naopak mu ublíží. Pokud je navíc po násilné záchraně osoba ještě krátkodobě umístěna na psychiatrické oddělení, odkud je vzápětí propuštěna, pak si domyslíte možnost pokračování,“ uvedl dále šéf moravskoslezských policejních vyjednávačů.

Případy z loňského roku

* Mezi nejnáročnější patří případ, kdy muž zastřelil svou přítelkyni a pak se skrýval v členitém horském terénu s množstvím skrýší v břidlicových jámách. Nakonec se po telefonickém vyjednávání vzdal a zadržela ho zásahová jednotka.

* Ohrožování zbraní a střelba vázala vyjednávače i na akci, kdy muž střílel po svém synovi. Tomu se podařilo uprchnout. Následovalo vyjednávání. Muž byl bývalý voják a výkonnostní střelec. Nakonec se vzdal.