„Pachatel pak ležící ženu kopal do břicha a hlavy. Snažil se zmocnit její kabelky,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že oběť svůj majetek bránila. O tašku se s útočníkem přetahovala, nerovný souboj ale prohrála.

Muž utekl i s kabelkou, v níž se nacházela hotovost, platební karta a další věci. Celková škoda činí dva tisíce korun. Žena utrpěla poranění hlavy, měla také podlitiny.

Nájemnici jevící známky šoku našel její soused. Okamžitě zavolal policisty, kteří ji převezli k ošetření do nemocnice. Zranění by podle dostupných informací měla být naštěstí jen lehčího rázu, doba léčení zatím nebyla stanovena.

Policisté případ vyšetřují jako loupež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Na tyto činy pamatuje zákon až desetiletým vězením.

Další podobná loupež se odehrála koncem minulého týdne v domě ve Francouzské ulici v Ostravě-Porubě. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by oba případy spolu nějak souvisely.

Aktivní obrana není rozumná


Neznámý muž nastoupil se šestadvacetiletou ženou do výtahu. „Těsně před vystoupením z výtahu se snažil zmocnit její kabelky,“ řekla Holčáková. Oběť, kterou agresor vytáhl z výtahu, spadla na zem. Násilník vzal kabelku a utekl. Škoda byla předběžně vyčíslena na čtyři a půl tisíce korun. I tomuto pachateli hrozí až deset let vězení.

Policisté mají k dispozici kamerové záznamy z domu a výtahu, na kterých je dotyčný zachycen. V této souvislosti se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc při jeho dopadení. Pokud někdo lupiče poznal, měl by zavolat na bezplatnou linku 158, nebo přímo kriminalistům na telefonní číslo 974 726 412.

„K popisu neznámého lze uvést, že šlo o muže ve věku třicet až pětatřicet let, štíhlé postavy, vysoké zhruba 170 centimetrů, na tvářích měl takzvané strniště. Byl oblečen do společenského obleku – tmavého saka a kalhot, červené košile a kravaty, obuty měl černé polobotky,“ popsala útočníka Holčáková.

Podle policistů je v podobných situacích rozumnější tašku vydat. „Oběti se tak vyhnou možnému následnému zranění. Život a zdraví je samozřejmě cennější než majetek. V případech aktivní obrany starších lidí jsme zaregistrovali i vážná zranění, zlomeniny, což může ve výjimečných případech znamenat těžký následek,“ uzavřela Holčáková.