Chtěli zažít pořádný halucinogenní mejdan, během kterého by se dokázali vtělit do různých předmětů, například stromů či kamenů, případně toužili na vlastní oči vidět tvar zvuku nebo se v mysli vrátit do období před narozením. To vše jim měla zajistit šalvěj divotvorná, kterou téměř tři roky prostřednictvím internetu nabízel a také prodával osmačtyřicetiletý muž z Ostravy.

Jeho „bylinkářské aktivity“ nyní utnuli ostravští policisté ze speciálního protidrogového týmu Toxi. Vysokoškolsky vzdělaný podnikatel je obviněn z trestného činu nedovolené výroba a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Hrozí mu až pět let vězení. O případu ve čtvrtek informoval šéf týmu Toxi Jiří Kopeček.

Šalvěj divotvorná pochází z Mexika, kde je považována za rituální rostlinu. Její používání se řídí pravidly. V řadě evropských i dalších zemí je ale zakázána. Důvodem je látka salvinorin A, která se vloni v dubnu dostala i v České republice na seznam zakázaných látek. Stalo se tak v souvislosti s Amsterdam shopy, které tuto i další látky obsažené v různých směsích volně nabízely.

Z Kanady

Muž šalvěj nepěstoval. Rostlinnou hmotu, s níž dále obchodoval, si nechával posílat z Kanady, kde je tento druh šalvěje povolen.

Policisté se případem zabývali od roku 2009, kdy zjistili, že někdo na internetu ve velkém obchoduje se šalvějí divotvornou. „Měli jsme poznatky, že někdo tuto rostlinu prodává. Je třeba zdůraznit, že nejde o šalvěj takzvané babské ucho, kterou všichni známe z filmu Dívka na koštěti,“ řekl Jiří Kopeček s tím, že šalvěj divotvorná má halucinogenní účinky.

Jako droga

Na internetových stránkách autor tvrdil, že šalvěj má účinky srovnatelné s některými drogami. „Tím se vlastně dopustil šíření toxikomanie,“ řekl kriminalista. Do ještě vážnějších problémů se muž dostal v dubnu loňského roku, kdy se látka salvinorin A, obsažená v šalvěji, dostala na seznam zakázaných látek. Od loňského dubna tak prodej šalvěje znamenal přísnější právní kvalifikaci.

Vzorek

Policistům se podařilo získat vzorek prodávané rostlinné hmoty. Nechali provést její rozbor, který prokázal přítomnost salvinorinu A. Následovalo zatčení a domovní prohlídky. Kriminalisté získali seznam devadesáti lidí, kterým dotyčný šalvěj zaslal. Skutečný počet odběratelů však může být podstatně vyšší. Policisté našli také půl kilogramu sušené rostliny.

Zklamání

Zákazníci pocházející z různých míst České republiky podle svých slov netušili, že jde vlastně o drogu. „Mysleli si, že když je rostlina volně k prodeji na internetu, nejde o nic zakázaného,“ dodal Jiří Kopeček.

Zájemci šalvěj nakupovali v různém množství, platili za ni od 250 do 1500 korun. Poté ji různými způsoby užili. Většina z nich ale zažila obrovské zklamání. Místo slibovaných halucinogenních zážitků je bolela hlava, měli střevní potíže a další zdravotní problémy. Podle všeho ji nesprávně aplikovali, není také jasné, jak velké množství salvinorinu A jednotlivé zásilky obsahovaly.

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že muž prodal šalvěj za čtyřicet tisíc korun. Jak sám řekl, na celém obchodu nakonec prodělal.

K TÉMATU: Šalvěj divotvorná a její účinky

Botanici znají přibližně sedm set druhů šalvějí. Halucinogenní účinky má pouze šalvěj divotvorná. Pochází z Mexika, kde je rituální rostlinou. Obsahuje látku salvinorin A, která je v řadě zemí na seznamu zakázaných látek. salvinorin A způsobuje halucinace. „Působení na člověka je různorodé. Záleží nejen na koncentraci látky, ale také na tom, jakým způsobem se užije,“ uvedl Petr Kurka, soudní znalec z oboru toxikologie.

Salvinorin A nepříznivě ovlivňuje psychiku. Způsobuje halucinaci, vyvolává až panický strach a dezorientaci. „Člověk má určité vidiny. Lidé například popisovali, že se stali stromem, někdo hovořil o vzpomínkách na mládí, další tvrdil, že viděl zvuky – když klepl, zahlédl barevné bubliny,“ dodal soudní znalec, podle kterého je látka velmi nebezpečná například v kombinaci s alkoholem. „Může to mít těžké zdravotní následky,“ řekl Petr Kurka. 

Pěstování

Na některých internetových stránkách lze stále nalézt informaci o tom, že pouhé pěstování šalvěje divotvorné není trestné. Podle policistů ale jde o velký omyl. Ve chvíli, kdy se salvinorin A dostal na seznam zakázaných látek, znamená pěstování tohoto druhu šalvěje porušení zákona.