Lupiči se zbraněmi v rukou přepadávali provozovny v Ostravě, Hlučíně a Frýdku-Místku. Na svědomí mají osm loupeží a dvě nepovedená přepadení. Vše stihli od 17. do 27. listopadu. Nyní je zadržela speciální zásahová jednotka.

Zločiny mají na svědomí dva bratři z Ostravy (23, 28 let). U některých z nich jim asistoval jejich mladší kamarád. Netuše nic zlého, je vozil na místa činů.

Že něco není v pořádku, pochopil až ve chvíli, kdy si všiml kukly s otvory na oči. Všem aktérům hrozí až deset let vězení. Bratři skončili ve vazbě, posledních z trojice je stíhán na svobodě.

Loupeže měli velmi podobný scénář. Lupiči vtrhli do provozovny, na obsluhu a zákazníky namířili pistoli a pod hrozbou zastřelení přinutili všechny lehnout na zem. Během okamžiku se zmocnili tržeb, číšnických fleků, cigaret, alkoholu a mobilních telefonů. Vše trvalo jen několik sekund. Celkem získali 188 tisíc korun.

Série

Hned po prvních dvou ostravských loupežích bylo policistům jasné, že jde pravděpodobně o stejné pachatele, kteří jen tak nepřestanou. „Způsob provedení byl podobný, seděl i popis pachatelů,“ řekl ostravský kriminalista Radim Bena s tím, že tato teorie se záhy potvrdila při dalších přepadeních.

Policie vytvořila speciální tým, který po násilnicích pátral čtyřiadvacet hodin denně.

Hlídání

Kriminalisté začali hlídat vytipované herny, s provozovateli se domluvili na umístění kamerových systémů, poskytli jim také telefonní číslo, na které mohli v případě problémů či jakéhokoliv podezření volat. Ochránci zákona dokonce zvažovali možnost plošného střežení všech 177 ostravských heren. „To ale z kapacitních důvodů nebylo možné,“ doplnil Benu zástupce ředitel ostravské policie Radovan Vojta.

Překvapili

Lupiči se ale zachovali jinak, než policisté předpokládali. Zatímco ochránci zákona hlídali Ostravu, oni se vydali do Hlučína, kde přepadli jednu z heren. Během svých výprav se dvakrát vydali i do Frýdku-Místku.

Policisté se po této sérii rozhodli prostřednictvím médií požádat o pomoc při pátrání, zveřejnili také videozáznamy. Tento krok se ukázal jako velmi důležitý. Díky svědectvím se dostali na stopu jednoho z pachatelů, který je poté přivedl ke komplicům.

Následovalo zatčení za asistence speciální zásahové jednotky. Jednoho z trojice policisté zadrželi na ulici, dalšího v bytě u rodičů a posledního u přítelkyně. Při domovních prohlídkách našli kuklu a další oblečení používané při loupežích. Jeden z uloupených číšnických fleků objevili policejní potapěči v rybníku, kam jej pachatelé odhodili.

Zbraně se zajistit nepodařilo. Údajně se mělo jednat plynovou pistoli a plastovou maketu.

Učili se

Jak zdůraznil Vojta, lupiči se s každým případem začali chovat profesionálněji. Zpočátku se maskovali jen kšiltovkami, později začali používat kuklu. Při posledních loupežích si dokonce boty omotávali potravinářskou folií. „Aby na místech nezanechali žádné stopy,“ vysvětlil Vojta.

K TÉMATU

Policisté v souvislosti s přepadáváním heren a barů radí provozovatelům, aby si pořídili kvalitní kamerové systémy, které pomohou při odhalení pachatelů. Některé herny v rámci bezpečnostních opatření mají zajištěné dveře a obsluha zákazníky sama vpouští. To se vyplatilo jedné z ostravských heren, kterou lupiči během listopadové série chtěli přepadnout hned dvakrát. Když ale barmanka za sklem zahlédla částečně maskovaného člověka, odmítla mu otevřít. Podruhé se sice dostali do chodby, zde ale narazili na další zamknuté dveře.