„Český Těšín se stal významným místem na drogové scéně díky blízkosti slovenské a polské hranice. Protože zde byla velká poptávka z polské strany, naši se naučili drogy vyrábět a prodávat," uvedl nedávno preventista Policie ČR v Karviné Jaroslav Kus během besedy s občany zaměřené na zvýšení bezpečí ve městě.

Potvrdil, že policisté specializující se na odhalování výroby a distribuce drog mají v Těšíně napilno. A samozřejmě úzce spolupracují s polskými kolegy.

Podle policejní mluvčí Zlatuše Viačkové je velká část klientely právě z Polska. „Poláci mají totiž zažito, že držení malého množství drogy u nás není trestné. Tak tomu samozřejmě není," říká Zlatuše Viačková.

Toxi tým zasahuje

Oficiální policejní zdroje se s ohledem na citlivost takových informací nechtějí vyjadřovat ke konkrétním případům odhalení výroben drog, nicméně obecně potvrzují, že policejní toxi tým v Českém Těšíně zasahuje poměrně často, především ve středu města.

V posledních letech policie společně s celníky provedla několik zásahů, při nichž v objektu poblíž náměstí zabavila například stovky litrů vysoce toxických žíravin, jedů a výbušných látek pro výrobu syntetických drog. Desítka policistů vyklízela sklad celý den.

Sušenou marihuanu, kterou prodávali asijští obchodníci, zase policisté odhalili ve večerce u schodů do Masarykových sadů.

„Několik naháněčů vietnamské národnosti oslovovalo lidi u nedalekého hraničního přechodu s Polskem. Nabízeli marihuanu, a jakmile někdo projevil zájem, poslali jej rovnou do obchůdku. Droga tam byla k mání za částky od 20 do 40 zlotých. Pravidelní odběratelé k tomu jako bonus dostávali hranolky," uvádí v oficiální zprávě karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Syntetické drogy v prodeji ale policisté nalezli i v dalších prodejnách a objektech poblíž centra města. Stejně tak před dvěma lety uzavřeli nelegální pěstírny konopí a zjistili, že obchody byly řízeny z místního nevěstince.

Drogové centrum

Také vedení města potvrzuje, že drogový svět je aktivní především v centru města. Epicentrem je prý Hlavní třída, která ústí na hranici s polskou částí města.

Starosta Vít Slováček v této souvislosti rovněž připomněl, že společně se zástupci koalice KDU-ČSL, ODS a Nestraníků, která stojí v čele města, vyzval majitele činžovních domů, mezi nimiž jsou českotěšínský zastupitel a další politicky aktivní lidé, aby si uvědomili, komu a za jakým účelem pronajímají nebytové prostory.

„Tito vlastníci činžovních domů si zřejmě neuvědomují, že za penězi z pronájmů se nezřídka skrývá lidské neštěstí," stojí ve společném prohlášení.

Soukromé domy politika Petra Sznapky

Ve zmínkách o majitelích domů, v nichž dochází k trestné činnosti, jež má souvislost s drogami, se objevuje i zastupitel za ČSSD Petr Sznapka, který vlastní několik nemovitostí v centru města.

Ten přiznal, že v některém z domů, který vlastní, a kde pronajímá jak bytové, tak komerční prostory, se drogy našly. Výzvu zástupců koalice komentoval slovy, že se o ní dozvěděl v okamžiku, kdy se jej na to ptali zástupci médií.

„Nikdo z města mě neoslovil," říká Petr Sznapka.

Zároveň se snažil vysvětlit, že neví, jak lze kontrolovat, aby v jakémkoli domě nedocházelo k trestné činnosti.

„Ano, v domě, který mi patří, policie odhalila výrobnu drog. Ale já se o takových věcech dozvím jako poslední. Když mi někdo poradí, jak zabránit tomu, aby mi v domě někdo vyráběl nebo prodával drogy, milerád to udělám," řekl Deníku Petr Sznapka, jeden z bratrů bývalého starosty Jindřicha Sznapky.

Také v jeho domě poblíž českotěšínského náměstí policie před několika lety odhalila pěstírnu a sklad marihuany.

Město chystá osvětovou kampaň

Starosta města Vít Slováček říká, že ohlas majitelů nemovitostí v centru města na prohlášení koalice byl nulový.

„Asi ten problém nevnímají," posteskl si. „Mně osobně to samozřejmě vadí, že je Těšín spojován s distribucí drog. Valná část klientů přichází z druhé strany hranice, kde novináři mylně interpretovali změny v našich zákonech a vyvolali u veřejnosti klamný dojem, že drogy jsou v Česku legální. Proto ve spolupráci s drogovými preventisty připravíme v polštině informační leták v elektronické podobě, který budeme distribuovat do tamních médií a škol," uvedl Slováček.

Protože věk zadržených uživatelů a dokonce i prodejců omamných látek klesá, je podle něj třeba se v tomto směru zaměřit především na mladou generaci.