Doslova invazi zlodějů okrádajících starší lidi zaznamenali v posledních dnech ostravští policisté. Oběťmi se přitom nestávají jen naivní nebo osamělí důchodci, pro které je návštěva někoho cizího možností k popovídání si.

Finty

Podvodníci používají ověřené způsoby. Vydávají se za vnuky, vystupují jako zaměstnanci různých firem vracející přeplatky nebo provádějící revizi spotřebičů. Bohužel, většinou se jim daří důchodce oklamat. Lidé přicházejí o desetitisícové i vyšší částky. U mnohých jde o celoživotní úspory nebo peníze odložené na pohřeb.

Vnuci

Mezi nejoblíbenější patří finta s vnuky. Pachatelé si většinou v telefonním seznamu pevných linek vybírají ženy s křestními jmény, u kterých se dá tušit, že patří starším osobám například Marie, Anežka, Františka a podobně. Poté vytočí číslo a představí se jako vnuk.

Telefonáty mívají velmi podobný průběh. Může se odehrát například takto. „Ahoj, babi, tady tvůj vnuk. Prosím, potřebuji nutně půjčit peníze.“ Babička se většinou zeptá: „To jsi ty…“ následuje jméno skutečného vnuka. Po souhlasné odpovědi dotyčný uvede, že si pro peníze nemůže osobně přijít, ale pošle pro ně dobrého kamaráda či kamarádku.

Důchodcům se někdy hlas „vnuka“ nepozdává, domnívají se však, že je to důsledek zhoršujícího se sluchu. Jiným je trapné o svých pochybnostech hovořit, aby se příbuzný neurazil. O 130 tisíc korun takto přišla jedenaosmdesátiletá žena, kterou telefonicky oslovil neznámý muž vydávající se za vnuka. Nejprve ji požádal o sto tisíc korun. „Žena peníze vydala i přesto, že se jí hlas vnuka příliš nezdál. Dokonce zareagovala na druhý telefonát, přičemž cizímu muži vydala dalších třicet tisíc korun. Až poté kontaktovala rodinu, aby ověřila, zda se jednalo o jejího vnuka,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Drzost

Další tři důchodci předali neznámým lidem mezi dvaceti a třiceti tisíc korunami. „Vnuci“ jim tvrdili, že peníze potřebují na výhodnou koupi počítače. V jednom případě podvodníci prokázali neskutečnou dávku drzosti. Po sedmasedmdesátileté důchodkyni chtěl „vnuk“ desítky tisíc korun. Když mu řekla, že tak vysokou hotovost nemá, odpověděl, že se spokojí i s pětadvaceti tisíci. Pro ně však musela žena zajít do banky. Hotovost pak před domem odevzdala neznámému člověku. Zanedlouho jí „vnuk“ zavolal znovu. Vyčinil jí, že mu dala pouze 20 500 korun místo domluvených pětadvaceti tisíc korun. Žena se omluvila, že zřejmě zaměnila pětisetkorunovou a pětitisícovou bankovku, pro kterou si dotyčný vzápětí přišel.

Varování

Policisté v této souvislosti nabádají k obezřetnosti. Pokud je někdo o peníze telefonicky požádá, je nezbytné u příbuzných tuto informaci ověřit. „Na záminky typu ,vnuk je nemocen, posílá kamaráda, nemůže přijít proto či ono´ nereagujte,“ řekla Holčáková.

Rodinným příslušníkům pak policisté doporučují, aby s důchodci o podobných nástrahách hovořili.

Neskutečné!
Ostravští policisté do těchto dnů řešili téměř padesát podvodů vůči důchodcům, což je zhruba stejný počet jako za celý loňský rok. Škoda je přibližně milion korun. Zloději většinou používají klasické finty, občas se však objevují i nezvyklé zločiny. Před časem neznámá zlodějka oslovila na ulici osmdesátiletou paní. Se slovy „Ahoj, babi!“ ji požádala, zda by si u ní nemohla nechat větší množství peněz. V bytě jí pak v nestřeženém okamžiku vzala téměř deset tisíc korun. Důchodkyně později vypověděla, že svou vnučku neviděla dva roky. Proto si myslela, že se trochu změnila.

Přeplatky, kontrola

Mezi další způsoby, které podvodníci používají, patří vracení přeplatků. Vidina tisícikoruny předcházela krádeži 220 tisíc korun v bytě jedenasedmdesátileté ženy z Ostravy-Zábřehu.

„Muž a žena jí řekli, že přicházejí vrátit přeplatek za plyn. Zatímco paní komunikovala s jedním z páru, druhého pustila z dohledu,“ popsala situaci Holčáková s tím, že zloději nájemnici dokonale zmátli. Nejenže jí nedali slibovanou tisícikorunu, ale dokonce odešli se třemi tisíci, které jim původně nabídla k rozměnění bankovky. To nejhorší ale teprve mělo přijít… Důchodkyně po odchodu dvojice zjistila, že jí ze skříně zmizelo 220 tisíc korun.

Další obětí se stal pětasedmdesátiletý muž. Podvodníci tvrdili, že kontrolují elektroměry a mají u sebe i dvoutisícikorunový přeplatek. „Ke slovu opět přišla historka o rozměnění bankovky ve výši pět tisíc korun. Zatímco se důchodce věnoval vyplňování nějakých listin s neznámou ženou, cizího muže si nevšímal,“ řekla Holčáková. Zloději si nakonec z domu odnesli čtyřicet tisíc korun.

I zde je podle policistů jediná obrana nikoho cizího nepouštět domů. Vyžadovat předložení průkazů a v případě jakýchkoliv pochybností informace ověřit u příslušné firmy, kontaktovat sousedy či příbuzné nebo přímo volat policii.

Oběti

Jak zdůraznila Holčáková, rozhodně neplatí, že oběťmi jsou jen důchodci, kteří podobným případům nevěnují pozornost, nebo jsou osamělí.

„Mnohdy uvedli, že nikdy nikomu peníze nepůjčili, nikoho do bytu nepouští, neboť doporučení slyší či čtou každodenně v médiích, přesto se stali oběťmi. Jindy důchodkyně uvedla, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu, chodí do Sokola, a stejně se stala obětí podvodu,“ uzavřela Holčáková.

Vyšetřování podvodů je velmi komplikované. Pravda někdy vyjde najevo až po několika dnech, oběti pachatele často nedokážou popsat.