Ukládal v nich její intimní fotografie i videa. To mu však bylo málo. „Prostřednictvím elektronické pošty, sms zpráv, ale i telefonicky kontaktoval nejen svou bývalou partnerku, ale i její rodinné příslušníky. Všem sděloval nepravdivé a výhružné zprávy. Vyhrožoval ženě, že jí vylije do tváře kyselinu, aby se již na sebe nemohla podívat do zrcadla,“ připomněl nedávný případ kyberšikany mluvčí ostravských policistů Petr Svoboda.

Jsou případy kyberšikany časté?
V poslední době se s nimi setkáváme víc a víc. Nejen mezi dětmi, ale také mezi dospělými. U dětí převažují případy zveřejňování choulostivých témat na internetu a rozesílání pomocí elektronické pošty či mobilních telefonů. Výjimkou nejsou ani případy takzvaného kybergroomingu, tedy chování, které má v dítěti vyvolat falešnou důvěru a připravit je na schůzku v reálném světě, jejímž cílem je oběť pohlavně zneužít. Pachatelé pomocí sociálních sítí také žádají děti o intimní fotografie a o sdělení osobních informací. Toto jednání může snadno vyústit nejen například k vydírání. U dospělých převažují trestné činy nebezpečného pronásledování či vydírání a to převážně z důvodu pomstychtivosti.

Pořádáte nějaké preventivní akce na toto téma?
Od začátku školního roku 2011/2012 rozjíždíme v Ostravě preventivní projekt „Poldík Webík pomáhá a chrání“. Jeho cílem je upozornit děti a jejich rodiče na nebezpečí, která provázejí používání internetu. Vysvětlit jim, že internet nenabízí pouze nepřeberné množství zábavy, užitečných informací a možností komunikace s přáteli. Naprosto nejdůležitější je naučit děti bezpečnému chování při užívání sociálních sítí tak, aby se nestaly obětí už zmíněného kybergroomingu. Chceme také varovat děti, ale i dospělé před šikanováním prostřednictvím internetu, mobilních telefonů a dalších informačních a komunikačních technologií. V neposlední řadě je také nutné poučit děti o tom, co jsou to autorská práva a jaké jsou právní následky jejich porušení.

Jak se proti tomuto druhu šikany bránit?
Základním pravidlem je se na internetu chovat bezpečně. To je alfa omega všeho. Samozřejmostí je utajování informací. Zveřejňování osobních údajů je absolutním tabu. Děti je třeba poučit o tom, aby nebyly přehnaně důvěřivé a komunikovaly pouze s osobami, které znají. V případě, že se je snaží na internetu oslovit někdo cizí s „divnými“ požadavky, okamžitě by toto měla říci rodičům, či ve škole, popř. kamarádům. Dávejte také pozor na to, jaké fotografie vystavujete na internetu. Mějte na paměti, že vše je jednoduše zneužitelné.

Je kyberšikana stejně nebezpečná, jako tak klasická?
Oba druhy šikany jsou nesmírně nebezpečné. U kyberšikany se může trauma oběti zvyšovat. Útočník si ponižující situaci často natočí a video pak umístí na internet, čímž oběť poníží podruhé.